خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نتيجه تحقيق: برنامه معيشت بديل، موثريت دايمى نداشته است

نتيجه تحقيق: برنامه معيشت بديل، موثريت دايمى نداشته است

Jan 23, 2018 - 16:27

کابل (پژواک، ٣ دلو ٩٦): یافته هاى تازه نشان مى دهد که برنامه معيشت بديل، به دليل پايدار نبودن آن، موثريت دايمى نداشته و منازعات روى زمين، ميان ده نشينان و کوچى ها انگيزۀ قومى و قبيلوى ندارد.

 واحد تحقيق و ارزيابى افغانستان مى گويد که ١٣ ماه قبل، تحقيقى را تحت نام «مديريت منابع طبيعى در آغاز عصر تحول» در مورد زراعت و کشت کوکنار، منازعه روى زمين ميان ده نشنيان و کوچيان، آب ها و منابع طبيعى افغانستان آغاز کرده است.

اين نهاد، امروز در يک نشست خبرى اعلام کرد که تحقيق در بخش هاى زراعت و کشت کوکنار، منازعه روى زمين ميان ده نشنيان و کوچيان تکميل شده و تحقيق در دو بخش ديگر تا يک سال ديگر تکميل خواهد شد.

منبع بدون ارايه جزييات گفت که درجريان تحقيق دو بخش اول؛ با مردم عام، منابع حکومتى و بزرگان قوم در ولايت هاى کابل، لوگر، پروان، کندز، غزنى، خوست، ميدان وردک، هلمند، دايکندى، ننگرهار و کندهار مصاحبه ها انجام شده است.   

اورځلا نعمت رييس واحد تحقيق و ارزيابى افغانستان گفت که يافته هاى اين نهاد، نشان مى دهد که برنامه معيشت بديل در قسمت مبارزه با مواد مخدر، به دليلى که پايدار و دوامدار نبوده و در آن دسترسى دهاقين به بازار در نظر گرفته نشده، موثر نبوده است.

به گفتۀ اين برنامه در زمان تطبيق در محلاتى که عملى ميشد، موثريت داشت؛ اما بعد از ختم آن در آن محلات مردم دوباره به کشت کوکنار رو آورده اند.

به گفته او يافته هاى تحقيق در مورد منازعات روى زمين ميان ده نشينان و کوچى ها نشان مى دهد که اين منازعات قومى و قبيلوى نمى باشد.

او در اين مورد نيز جزييات نداده گفت: «منازعات بين کوچى ها و ده نشنيان مشخص روى منابع طبيعى، مالکيت منابع طبيعى واستفاده از منابع طبيعى است.»  

او پيشنهاد نمود که حکومت برنامه هاى پايدار و طويل المدت براى کشت بديل خشخاش در کشور روى دست گيرد و براى حل  منازعه روى زمين بين کوچى ها و ده نشينان، پاليسى هاى همه جانبه تهيه نمايد.

وى در هيچ مورد يادشده، آمار را ارايه نکرد.   

نصير احمد درانى وزير زراعت، مالدارى و آبيارى، در نشست امروز صحبت نموده و يافته هاى اين تحقيق را مهم ارزيابى کرد و گفت که بايد برنامه معيشت بديل درازمدت باشد.

 اما وى گفت بهتر بود که تحقيق تکميل مى شد، تحليل و ازريابى همه جانبه صورت مى گرفت و نتايج کلى آن، با پيشنهادات و اهداف آن اعلام مى گرديد.

موصوف از واحد تحقيق و ارزيابى افغانستان خواست تا در انجام تحقيق بخش هاى باقى مانده، براى دريافت حقايق توجه بيشتر نمايد؛؛ زيرا برخى از کسانى که براى انجام سروى موظف مى شوند، حقايق را در نظر نمى گيرند.

همچنان موصوف خاطر نشان کرد که در جريان تحقيق بايد حساسيت هاى قومى، قبيلوى و زبانى در نظر گرفته شود.

احمد جاويد قايم معين پاليسى و پلان وزارت مبارزه با مواد مخدر گفت مى پذيرد که بايد برنامه هاى معيشت بديل درازمدت باشد؛ اما افزود که تحقيق يادشده، بيشتر در ولايت هلمند صورت گرفته است و اينکه مى گويد برنامه هاى بديل معيشت، سبب افزايش کشت کوکنار شده است، رد مى کند.

اين در حالى است که به اساس معلومات وزارت مبارزه با مواد مخدر، در سال ٢٠١٧ ميلادى نسبت به سال ٢٠١٦ در افغانستان کشت کوکنار ٦٣ در صد و توليد ترياک ٨٧ در صد افزايش يافته است.

پيرى مايدون (pierre Mayaudon) سفير اتحاديه اروپا در افغانستان، در اين نشست گفت که اين تحقيق پاليسى سازان را کمک مى کند که برنامه هاى خوبى را جهت حل مشکلات موجود روى دست گيرند.

 موصوف افزود که اتحاديه اروپا اخيراُ کمک ٣٦ ميليون يورو با افغانستان را در بخش هاى مبارزه با تغييرات اقليمى، مديريت اکوسيستم و انرژى برق اعلام نمود.

کلمه «اکوسیستم»؛ مخفف و ترکیب واژه‌های «اکولوژیکی» به معنای زمین‌شناسی و «سیستم» می‌باشد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement