خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

١٥٨ قضيه قتل و مجروحيت ناشى از جرايم جنايى در پروان ثبت شده است

١٥٨ قضيه قتل و مجروحيت ناشى از جرايم جنايى در پروان ثبت شده است

Jan 24, 2018 - 14:54

چاريکار(پژواک، ٤ دلو٩٦): در سال جارى ١٥٨ قضيه قتل و مجروحيت ناشى از جرايم مختلف جنايى، در قوماندانى امنيۀ پروان ثبت شده و اين آمار، نسبت به زمان مشابه سال گذشته ١٢ درصد کاهش يافته است.

برخى منابع، موجوديت سلاح نزد افراد غيرمسوول و بى کفايتى مسوولان را از عوامل عمده اين جرايم در پروان مى دانند؛ اما مسوولان مى گويند تلاش هاى تازه را به اساس هدايت رييس جمهور در اين مورد آغاز کرده اند.

فرهاد هاشمی سرپرست مدیریت جرایم جنايى قوماندانی امنیه پروان، به آژانس خبرى پژواک گفت که از اول حمل تا آخر جدى سال روان، از اثر خصومت هاى شخصى، سرقت و دعواى حقوقى در مرکز و ولسوالى هاى اين ولايت، ٦٩ تن کشته و ٨٩ تن زخمى شده اند.

به اساس معلومات وى؛ يک زن، سه کودک و ٦٥ مرد بزرگسال، شامل کشته شدگان اند و ٩ زن، دو کودک و ٧٨ مرد شامل زخميان ياد شده مى باشند.

به اساس معلومات او، اين آمار قتل و خشونت نسبت به زمان مشابه سال گذشته، ١٢ در صد کاهش دارد.

به گفته او در پيوند به موارد قتل و مجروحیتى که امسال رخ داده است، ٤٦ تن بازداشت شده و ٤٧ تن ديگر که در اين قضايا مظنون شناخته شده اند فرار نموده؛ اما تحت تعقيب پوليس مى باشند.

او بدون ارايه جزييات گفت که سال گذشته، ١٨٠ قضيه قتل و مجروحيت ناشى از اثر خصومت هاى شخصى، مسايل حقوقى، سرقت و غيره، در اين قوماندانى ثبت شده بود.

اما عبدالرقیب میزمیار يک تن از څارنوالان ادارۀ څارنوالى پروان گفت که در ده ماه اول سال جارى، ٣٧ قضيه قتل و ٣٤ قضيه مجروحيت ناشى از جرايم جنايى، از مرکز و ولسوالى هاى اين ولايت در څارنوالى ثبت شده است.

به گفته او؛ از اين قضاياى قتل، ١٦ قضيه به محکمه محول شده و دو قضيه در څارنوالى تحت کار است و از جمع قضاياى مجروحيت ١٢ قضيه به محکمه محول شده و يک قضيه در څارنوالى تحت کار است.

موصوف افزود که در ده ماه اول سال گذشته، ١١١ قضيه قتل و ٢٦٩ قضيه مجروحيت ناشى از جرايم جنايى در څارنوالى اين ولايت ثبت شده بود.

فرهاد هاشمی سرپرست مدیریت جنايى قوماندانی امنیه پروان گفت که دلیل تفاوت بین ارقام قوماندانى امنيه و څارنوالی، این است که برخى قضایای قتل و مجروحیت، بدون محول شدن به څارنوالى از طريق بزرگان قوم و جرگه ها حل مى شود و شمارى از اين قضايا، هنوز در قوماندانى امنيه تحت کار مى باشد.

بى کفايتى مسوولان امنيتى

غلام بهاءالدین جیلانی ريیس شورای ولایتی پروان مسوولان امنیتی را به بی کفایتی متهم نموده گفت:« نیروهای امنیتی ما متاسفانه در جلوگیری از جرایم جنايى کوتاه آمده و نتوانسته اند که شهرهای ما را امن بسازند و جلو قتل و قتال را بگيرند.»

وى گفت که جرايم جنايى و قتل ها مردم پروان را نگران ساخته و بايد ارگان هاى امنيتى در اين راستا اقداماتى لازم داشته باشند.

نگرانى از سلاح نزد افراد غيرمسوول

محمد خلیل فضلی عضو شورای ولایتی پروان نيز مسوولان امنیتی را به بی کفایتی در تامین امنیت متهم کرده افزود که موجودیت سلاح نزد افراد غیرمسوول و دشمنی های شخصی، عوامل جرایم قتل و مجروحیت در این ولایت می باشد که بايد جلو آن گرفته شود.

 فضلى افزود: «در ساحه ای که جرم باشد، قتل باشد، دزدی باشد، درآنجا تجارت ضربه می خورد، اقتصاد ضربه می خورد، پیشرفت و انکشاف نمی شود، کودکان از تعلیم و تربیه می مانند.»

وى از مردم خواست تا در تامين امنيت با ارگان هاى امنيتى همکارى داشته باشند.

هاشمی سرپرست مدیریت جرایم جنايى قوماندانی امنیه پروان نيز بيشتر بودن موارد قتل در اين ولايت را نگران کننده دانسته گفت که موجودیت سلاح نزد افراد غیر مسوول، سبب موارد بيشتر قتل در اين ولايت است.

اما او افزود که نیروهای پولیس تلاش مى کنند که با جمع آورى سلاح از نزد افراد غير مسوول، جلو جرايم جنايى به خصوص قتل را در اين ولايت بگيرند.

وحیده شهکار سخنگوی والی پروان نيز موجودیت سلاح نزد افراد غیر مسوول را از عوامل قتل و مجروحيت در اين ولايت دانسته گفت که رييس جمهور کشور، محمد اشرف غنى نيز هدايت داده است که در اين ولايت سلاح هاى غيرقانونى جمع آورى و افراد مسلح غيرمسوول بازداشت شوند.

همچنان او گفت که در هفته جارى، هيئتى از سوی ریاست جمهوری به پروان فرستاده شده بود و در ديدار اين هيئت با محمد عاصم عاصم والى پروان، در مورد جمع آورى سلاح از نزد افراد غيرمسوول تصميم اتخاذ شده است.

این در حالی است که به گفته محمدعالم مخلص سخنگوی قوماندانی امنیه پروان، نيروهاى پوليس و امنيت ملى، امروز ٤٣٤ سرگلوله مرمى سکر و مقدارى مهمات ديگر را در يک باغ در قريه خروتى ولسوالى بگرام اين ولايت کشف و خنثى کرده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement