خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حملۀ ديروز در کابل خسارۀ هنگفت مالى به تاسيسات عامه رسانده است

حملۀ ديروز در کابل خسارۀ هنگفت مالى به تاسيسات عامه رسانده است

Jan 28, 2018 - 16:18

کابل(پژواک، ۸ دلو٩٦): در حملۀ مرگبار ديروز در کابل؛ ضمن تلفات سنگين جانى، ميليون ها افغانى خسارۀ مالى به تاسيسات عامه از جمله شفاخانه جمهورىت وارد کرده و بخش عاجل اين شفاخانه و رياست صحت محيطى وزارت صحت عامه، کاملا تخريب گرديده است.

يک حمله کنندۀ انتحارى با استفاده از موتر امبولانس، حوالى ساعت ١:٠٠ ظهر ديروز در حومۀ شفاخانۀ جمهوريت و ساختمان پيشين وزارت امور داخله، يک محل تلاشى پوليس را هدف قرار داد، که در نتيجه ١٠٣ تن کشته شدند و ٢٣٥ تن ديگر مجروح گرديدند؛ طالبان مسلح، مسووليت آن را بر عهده گرفته اند.

خبرنگار آژانس خبرى پژواک که از محل رويداد گزارشى تهيه نموده است، مى گويد که اين انفجار به حدى نيرومند بوده که بخش هايى از شفاخانه جمهوريت و دکان ها در محل کاملا تخريب شده است.

داکتر محمد هارون ايلبيگی رئيس شفاخانه جمهورىت، به  خبرنگار پژواک گفت که  در رويداد ديروز در کنار بخش عاجل، شماری از ماشين آلات طبی، ماشين تصفيۀ گرده، ديوار شمالی، شماری از دروازه ها، کلکين ها، شيشه ها، قلفک ها، مسطح هاى ساختمان اين شفاخانه تخريب گرديده است.

وی گفت: "برآوردی که از شب گذشته تا حال کرديم، تاکنون حدود ۱۵ ميليون افغانی خساره مالی بر اين شفاخانه وارد گرديده است و هيئتى نيز از سوی وزارت صحت عامه بخاطر مشخص شدن خسارات مالی موظف شده است و هيئت کارش  را آغاز کرده است."

موصوف علاوه کرد که در حال حاضر، با تلاش های زياد و اکمالات، چندين بخش از  جمله اکسری، لابراتوار، سرويس عاجل و عملياتخانه، پاک کاری و دوباره فعال شده است.

ايلبيگی گفت ديروز با وجود اينکه شفاخانه قسماً تخريب و پنج تن از کارمندان شفاخانه مجروح شده بود، با آنهم براى تعداد ۱۳۲ مجروح خدمات اوليه انجام شد و همچنان شماری از مريضان بستری نيز جراحت سطحی برداشته بودند، که به آنان نيز رسيدگی صورت گرفته است.

شيما يکتن از مجروحين در شفاخانه جمهوريت  گفت: "در سر بستر نشسته بودم که ناگهان صدای يک انفجار قوی را شنيدم و همه جا تاريک شد و تمام شيشه ها پائين ريخت که در نتيجه ريختن شيشه، تنها دست خودم جراحت برداشت؛ شماری از مريضان بستری ديگر نيز زخمی شدند."

وی، با اشاره به وحشتناک بودن حادثه، گفت که پس از حادثه، همه از بسترها بلند شدند و پا به فرار گذاشتند و تمام بسترها خالی شده بود.

او تصريح کرد، پس از نيم ساعت داکتران کمک های اوليه را انجام دادند.

کنشکا ترکستانی رئيس صحت محيطى وزارت صحت عامه، با اشاره به تخريب کامل ساختمان کمپلکسی اين رياست، گفت که تمامی داشت های اين رياست از بين رفته است.

به گفته وی، در حادثۀ ديروز ۲۵ کارمند شان مجروح گرديده بود که از آنجمله، سه تن شان به دليل مجروحيت شديد شان هنوزهم در شفاخانه های جمهوريت، ايمرجنسی و وزيراکبر خان تحت مداوا قرار دارند و دو کارگر شان هنوز هم لادرک اند.

ترکستانی، در پاسخ به اينکه چقدر خسارات مالی برای شان وارد گرديده؟ آمار دقيق ارائه نکرد؛ اما شماری از کارمندان اين رياست می گويندکه ميليون ها افغانی خساره مند شده است.

ده ها باب دکان نيز درنزديکى محل رويداد کاملا تخريب شده است.

احمد ضياء مالک يکى از مطبعه در ساحه رويداد گفت که دراين مارکيت که در نزديکى ساحه وجود دارد، حدود ۴۰ دکان است  که هر دکاندار، از ۱۰ هزار افغانی تا چند صدهزار افغانی خساره مند شده اند.

وی، از وارد شدن صدهاهزار افغانی خساره مالى بر مطبعه خودش خبر داده گفت: "يک لک دالر سرمايه گذاری کرديم، شاگرد تربيه کرديم، ديکور کرديم، مشتری پيدا کرديم، با همين حادثه ضمن اينکه خسارات زياد مالی برای ما وارد گرديده است؛ مسئله خريد و فروش نيز در اين مارکيت از بين رفت و مشتريان ما ديگر در اين منطقه نمی آيند."

موصوف، همچنان از مجروح شدن شماری از دکانداران نيز خبر داده گفت که در نتيجۀ اين رويداد، شماری از صرافان، دستفروشان و کارت فروشان نيز لادرک اند.

ازسويى هم وحيدالله مجروح سخنگوی وزارت صحت عامه که در نشست خبری امروز در کابل صحبت می کرد، از وارد شدن آسيب زياد به شفاخانه جمهوريت خبر داده گفت که در نتيجۀ اين رويداد، اتاق عاجل و بخش صحت محيطی وزارت صحت عامه، کاملاً تخريب گرديده است.

وی گفت: "با وجود آنکه اتاق عاجل کاملاً تخريب شده بود و شماری از چپن سفيدان زخمی بودند، با آنهم از اتاق عاجل استفاده کرده و مرهم بر زخم های مجروحين شدند."

مجروح، از توظيف هيئت رياست جمهوری براى بررسى خساره مالى شفاخانه خبر داده گفت که هيئت تلاش می کند تا خسارات وارد شدۀ ناشی از رويداد روز گذشته را بررسی نموده و اقدام به اکمال مجدد آن کند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement