خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

محدوديت برانتقال مرغ ها، فارم داران خوست را متضرر کرده است

محدوديت برانتقال مرغ ها، فارم داران خوست را متضرر کرده است

Feb 03, 2018 - 16:34

شهرخوست(پژواک، ١٤ دلو ٩٦): بعد از اينکه به علت نگرانى ها در مورد بيمارى انفلوانزا، محدوديت بر مرغ هاى گوشتى خوست وضع گرديد، مسوولان فارم هاى مرغدارى در اين ولايت، ده ها ميليون افغانى تاوان کرده اند.

کارمندان صحى ولايت خوست، چندى قبل از واقعات مثبت بيمارى انفلوانزا در مرغ ها خبر داده و گفته بودند که در اثر آن، شمار زيادى از زاغ ها مرده است.

درهمین حال، حدود دو هفته قبل هیئت اعزامى وزارت زراعت و مالدارى به خوست براى جلوگيرى از سرايت بيمارى مذکور در بين انسان ها، محدوديت بر انتقال مرغ هاى گوشتى از اين ولايت وضع کرد.

مسوولين فارم هاى مرغدارى در اين ولايت مى گويند که با اين تصميم وزارت، ده ها ميليون افغانى تاوان کرده و نگرانى دارند که اگر وضعيت همچنان ادامه يابد، امکان دارد که فارم هاى زياد از فعاليت باز بماند.

انجنير حکيم ولى شرافت يکى از مسوولين فارم هاى مرغدارى، در صحبت با آژانس خبرى پژواک گفت که تاکنون هيچ نشانۀ انفلوانزا مشاهده نشده است؛ اما وزارت زراعت و مالدارى با وجود آن نيز به تعزير خود ادامه داده است.

او افزود: "روز پنجشنبه، يک هيئت وزارت زراعت و مالدارى آمده بود و گفت که محدوديت بر انتقال مرغ ها تا ٢١ روز ديگر نيز ادامه خواهد داشت؛ اما انفلوانزا در مرغ ها وجود ندارد، هيچ نشانه هاى آن ديده نشده است."

داکتر جلیل شاه رییس اتحادیۀ فارم هاى مرغدارى در اين ولايت، به آژانس پژواک گفت که اکنون ٥٠٠ فارم در خوست فعاليت دارد، که در هر ٤٠ روز ٧٥٠ هزار مرغ به بازار عرضه مى کند.

موصوف افزود: "از جمع آن، حدود ١٠٠ هزار مرغ به ولايات پکتيا، پکتيکا، غزنى و لوگر انتقال مى گردد. نگرانى اين است که فارم هاى صادرکنندۀ مرغ به ولايات ديگر، با خطر سقوط مواجه است."

به گفتۀ داکتر جليل شاه، تاکنون در مرغ ها هيچ نوع مريضى انفلوانزا مشاهده نکرده است؛ اما محدوديت وضع شده از سوى رياست زراعت و مالدارى، بالاى آن ادامه دارد.

در همين حال، داکتر نقيب الله متخصص وترنرى و آمر پيشين مالدارى رياست زراعت خوست گفت که در خوست، هيچ نوع ويروس انفلوانزا وجود ندارد و طورى که ديده ميشود، زاغ ها از طريق زهر کشته شده است.

موصوف در اين مورد به پژواک گفت: "يک و نيم ماه ميشود که موضوع وقايع مثبت انفلوانزا در زاغ ها مطرح ميشود، اگر انفلوانزا مثبت مى بود، پس در اين مدت علاوه بر پرنده هاى ديگر، شمار زيادى از انسان ها نيز تلف مى شدند."

داکتر نقيب الله افزود که با مسووليت مى گويد که ويروس انفلوانزا در خوست وجود ندارد، اينکه با مرغ ها محدوديت وضع کرده اند، اين را جنگ اقتصادى مى داند که به گفته وى، بعضى افراد زمينه سازى کرده اند.

از سويى هم سيف الله ستانکزى آمر مالدارى رياست زراعت خوست، به پژواک گفت که در زاغ ها  آن نوع يا تايپ شديد يافت شده که براى مرغ ها و انسان ها خيلى خطرناک است.

او افزود: "ديروز نيز دو زاغ مرده را به کابل فرستاده ايم، تا در آنجا معاينه گردد که انفلوانزا در آن است يا خير؟ ما گام هاى برجسته در برابر انفلوانزا برداشته ايم، تلاش ما اين است که اين ويروس به مرغ ها، پرنده ها و انسان هاى ديگر انتقال نگردد."

در همین حال، داکتر گل محمدالدين منگل معاون رياست صحت عامۀ خوست گفت که در يک داکتر واقعۀ مثبت انفلوانزا تشخيص شده و دو طفل که از لحاظ مبتلا شدن به اين مريضى مشکوک بوده اند، به کابل فرستاده شده اند؛ اما تاکنون نتيجۀ معاينات شان نيامده است.

اما داکتر نقيب الله متخصص وترنرى به پژواک گفت آن نوع انفلوانزا که در يک داکتر تشخيص شده است، در هر انسان وجود دارد و يک نوع عادى زکام است.

 موصوف با در نظرداشت وضعيت، از مسوولين فارم هاى مرغدارى اين ولايت خواست که محدوديت هاى وضع شده بر گوشت مرغ را لغو نمايند، تا بتوانند که به ساير ولايات کشور توليدات داشته باشند.

قابل ذکر است که چند روز قبل، وزارت زراعت و مالدارى گفته بود که از ترس ويروس انفلوانزا در ولايات خوست، هرات و ولسوالى بگرامى کابل، تا يک مدت بر انتقال مرغ هاى گوشتى محدوديت وضع کرده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement