خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در ماه جنورى سال جارى ميلادى بيش از ٢٠٠٠ تن کشته و مجروح شده اند

در ماه جنورى سال جارى ميلادى بيش از ٢٠٠٠ تن کشته و مجروح شده اند

Feb 04, 2018 - 17:49

کابل (پژواک، ١٥دلو ٩٦): افغانستان در ماه گذشته ميلادى (جنورى)، شاهد ٢٠٤٤ کشته و مجروح در ١٥٤ حمله بوده و سطح اين تلفات و جراحات نسبت به ماه دسمبر سال گذشته، ١٥ در صد افزايش يافته که پنج حصۀ آن در کابل ميباشد.

سطح تلفات و جراحات در ماه گذشته، در حالى نسبت به دو ماه گذشته ١٥ در صد افزايش يافته که تعداد حملات چهار در صد کاهش يافته است.

گزارشهاى آژانس خبرى پژواک در ماه گذشته (جنورى)  سال روان ميلادى که به اساس اظهارات منابع مختلف ترتيب شده؛ نشان ميدهد که اين حملات و جنگها، از جمله ٣٤ ولايت کشور در ٢٧ ولايت انجام شده که در نتيجه آن ١١٩٩ تن کشته و ٨٤٥ تن ديگر مجروح شده اند.

اين آمار نشان ميدهد که از جملۀ هر ٢١ تن، ده تن آن در جنگهاى رو به رو، پنج تن در حملات انتحارى، سه تن در حملات هوايى، دو تن در حملات هدفى و يک تن در انفجارها کشته و مجروح شده اند.

از مجموع اين حملات؛ نيم آن در ولايات فارياب، ننگرهار، هلمند، فراه و متباقى آن در ٢٣ ولايت کشور صورت گرفته؛ اما پژواک در ماه گذشته از ولايات پنجشير، باميان، خوست، نيمروز، سمنگان، تخار و زابل گزارشهاى حملات را به دست نياورده است.

به اساس يک گزارش پژواک، فارياب، ننگرهار، هلمند و فراه از ولاياتى به شمار ميرود که سال گذشته ميلادى شاهد بيشتر حملات مخالفين مسلح نسبت به ولايات ديگر بوده است.

کارشناسان امور امنيتى و نظامى، برعلاوه طالبان؛ فعاليت گروه داعش در ولايات ننگرهار و فارياب، ننگرهار و هلمند به دلیل همسرحد بودن با پاکستان و اکمال آسان مخالفين مسلح ازين طريق، و کشت زياد مواد مخدر در ننگرهار و هلمند را، سبب اصلى نا امنى ها و جنگها عنوان ميکند.

به نظر آنها، فارياب  از خاطرى شاهد جنگهاى زياد بود که اين ولايت، براى مخالفين مسلح در شمال کشور، از اهميت خاص برخوردار است؛ بخاطريکه از اين راه ميتوانند در ولايات ديگر شمال نيز نفوذ کنند.

بريد جنرال محمد رادمنش معاون سخنگوى وزارت دفاع نيز ميگويد که موقعيت ننگرهار و هملند در سرحد مشترک با پاکستان، موجوديت مواد مخدر در اين دو ولايت و اهميت موقعيت فارياب براى مخالفين مسلح، عواملى هستند که سبب فعاليتهاى زياد مخالفين مسلح گرديده و هميشه از اين ناحيه عليه دولت، عمليات نظامى را به راه انداخته است.

اين کارشناسان همچنان موجوديت فساد، نبود مديريت سالم و امکانات، قوى شدن مخالفين مسلح از ناحيه به دست آوردن اخاذى ها و محصول گمرکى از مواد تجارتى، حمايت بعضى کشورها بخصوص ايران از طالبان مسلح را؛ عوامل عمدۀ افزايش نا امنى ها در فراه ميدانند.

به گفتۀ آنان، ايران از خاطر ساخت بند بخش آباد و جلوگيرى از نفوذ گروه داعش در فراه، از طالبان مسلح حمايت ميکند که اين کار سبب افزايش نا امنى ها در اين ولايت شده است.

اما ايران اين همه ادعاها را رد کرده و يک مسوول محلى طالبان مسلح، در فراه گفته بود که از اعمار بند بخش آباد حمايت ميکند.

قابل يادآورى است که محمد عارف شاه جهان والى فراه، بعد از اعتراضات در اين ولايت در مورد افزايش نا امنى ها، از سمت خود استعفا داد و موجوديت فساد و مافيا در اين ولايت و تامين اتفاق ميان مردم را از عوامل استعفاى خود خواند.

تلفات و جراحات

گزارشها نشان ميدهد که ماه گذشته در ١٥٤ حمله ١١٩٩ تن کشته شده و ٨٤٥ تن ديگر زخم برداشته اند.

مخالفين مسلح دولت، نيروهاى دولتى و افراد ملکى شامل اين کشته شدگان و مجروحين ميباشد؛ اما پژواک از خاطر ى آمار دقيق آنرا نشر نمى کند که منابع مختلف در مورد اظهارات مختلف داشته و تفکيک کلى آن ناممکن است.

از جمله اين حملات؛ مرگبارترين آن، حملۀ انتحارى توسط امبولانس بتاريخ ٢٧ ماه جنورى بوده که در چهارراهى صدارت در مربوطات حوزه دوم امنيتى صورت گرفت. به اساس معلومات وزارت داخله، در اين حمله ١٠٣ تن کشته شده و ٢٣٥ تن ديگر شان مجروح ميباشند که اکثريت شان افراد ملکى هستند.

کابل همچنان بتاريخ ٢٢ همين ماه نيز شاهد حمله گروهى بر هوتل کانتيننتال بوده است که به شمول ١٥ خارجى ٢٥ تن در آن کشته و ١٦ تن ديگر مجروح شدند.

مسووليت اين حملات را طالبان مسلح به عهده گرفته اند.

به تاريخ ۲۹همین ماه در حملۀ گروه داعش بالای کندک دوم فرقۀ ۱۱۱منطقۀ قرغه مربوط حوزۀ پنجم امنیتی کابل، ۱۱سرباز اردوی ملی کشته شده و۱۶تن دیگر زخم برداشته اند.

بر اساس یک گزارش پژواک، کارشناسان و باشندگان کابل، حملات خونین کابل را  به سبب ضعف نهادهای کشفی و استخباراتی می دانند و می گویند که حکومت، باید بجای پروگرام های اقتصادی و غيره، به تامین امنیت اولویت دهد.

جنرال زلمی وردک یک تن از کارشناسان امور نظامی در این مورد می گوید: "در این اواخر موضع امریکا در برابر مخالفین مسلح دولت افغانستان شدید تر شده؛ پس در مقابل آن، مخالفین مسلح این حملات خود را افزایش داده و بر جاهايی حملات انجام می دهند که بیشتر انگشت نماباشد؛ مثل کابل که پایتخت کشور می باشد."

در این اواخر دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا گفته است که مذاکرات صلح با طالبان را انجام نمی دهد و زندان گوانتانامو را بسته نخواهد کرد. وی همچنان به جنرالان شان امر کرده که موضوع حملات امریکا علیه مخفیگاه های تروریستان در خاک پاکستان را ارزیابی کنند.

اما طالبان گفته اند که جواب جنگ را با جنگ خواهند داد، آنها برنده خواهند شد و امریکا را به میز مذاکره حاضر خواهند کرد.

ماه گذشته بعد از کابل، بیشترین تلفات و جراحات در ننگرهار صورت گرفته است. سال گذشته نیز بیشترین تلفات و جراحات در ننگرهار صورت گرفته بود.

از حدود ۱۷سال گذشته به اینسو، همه روزه بین نیروهای دولتی افغانستان و نیروهای خارجی مستقر در افغانستان و طالبان مسلح و دیگر گروه های مسلح، جنگ جریان دارد.

آمار دقیق از تلفات و جراحات جنگ های سالیان قبل از۲۰۱۷ معلوم نیست؛ اما در سال های گذشته نیز شدت جنگ و آمار تلفات و جراحات در فصل سرما کمتر شده بود.

گزارش ماهانۀ آژانس خبری پژواک نشان میدهد که  در سال  گذشته نیز جنگ در فصل پائیز و تابستان نسبت به فصل بهار و تابستان شدید بوده و ارقام تلفات و جراحات نیز نسبت به دیگر فصل های سال بیشتر بوده است.

اما آمار تلفات و جراحات ماه گذشته نشان می دهد که امسال، جنگ و حملات در فصل زمستان نیز شدید بوده است.

در ماه جنوری سال۲۰۱۷ میلادی ۷۰۴تن کشته شده و ۵۶۳ تن دیگر زخم برداشته بودند.

این احصائیه نشان می دهد که در جنوری سال۲۰۱۸ میلادی، تلفات و جراحات ۶۱درصد افزایش یافته است.

زلمی وردک کارشناس امور نظامی می گوید: "زمانیکه ترمپ رئیس جمهور امریکا استراتیژی شان را راجع به افغانستان و آسیای جنوبی اعلام و در آن بیشتر بر جنگ فوکس شد، پس مخالفین مسلح نیز حملات خود را افزایش داده تا چنین نشان دهند که آنها هنوز هم نیرومند می باشند و توان مقابله را دارند."

به باور وی، هوا در فصل زمستان امسال بسیار سرد نمی باشد و مخالفین دولت، می توانند که نسبت به سال های گذشته، دراکثر مناطق کشور تحرکات داشته باشند.

برید جنرال محمد رادمنش سخنگوی وزارت دفاع ملی، تایید می کند که تحرکات مخالفین مسلح دولت در زمستان امسال، نسبت به زمستان سال گذشته بیشتر بوده است.

وی می افزايد: "اینکه پاکستان در خاک شان به تروریستان جاداده، جهان به خصوص متحدان امریکا بالای شان فشار آورده تا پاکستان از حرف به میدان عمل بیاید، پس همین سبب بوده که این کشور طالبان و دیگر تروریستان را تشویق می کنند که در میدان جنگ باید دستاورد داشته باشند."

به گفتۀ وی، نیروهای دولتی طی سال روان، مخالفین مسلح دولت را سرکوب کرده و آنها به همین سبب حملات انتحاری را در اماکن عامه انجام می دهند و توان جنگ مستقیم را ندارند.

اما پاکستان چنین اظهارات را رد می کند و مخالفین مسلح دولت نیز می گویند که آنها به اهداف نظامی حمله می کنند.

جنگ را متوقف کنید!

نصیر احمد یک تن از باشندگان مرکز فراه که ۲۶سال سن دارد، و حدود یک ماه قبل همسر کاکا و دو فرزندش در اثر اصابت مرمی هاوان در خانۀ موصوف کشته شده است، می گوید: "جنگ برای قدرت طلبی جریان دارد، مردم ملکی در آن کشته می شوند. از تمام طرف های جنگ می خواهیم که قدرت طلبی را رها کنید، صلح نمایید و دیگر مردم بی گناه را نکشید."

رحیم الله باشندۀ ولسوالی نرخ ولایت میدان وردک می گوید: "هر روز اخبار جنگ را می شنویم، در تلویزیون تصاویر کشته شدگان را مشاهده می کنیم، فیسبوک نیز پر از غم و اندوه می باشد و برای مردم مشکلات روانی پیدا شده است."

وی نیز به طرف های درگیر صدا می کند که جنگ را متوقف کند.

وی از جامعۀ جهانی نیز می خواهد که برای متوقف شدن کشتار مردم افغانستان اقدام نمایند و جلو آنعده از کشور ها را بگیرند که برای اهداف خود شان، از جنگ نیابتی حمايت می کنند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement