خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ختک: تظاهرات اسلام آباد عکس العمل ظلم بر پشتونهاست

ختک: تظاهرات اسلام آباد عکس العمل ظلم بر پشتونهاست

Feb 06, 2018 - 19:55

کابل(پژواک،۱۷دلو۹۶): کارشناسان امور سیاسی، تظاهرات اعتراض آمیز هزاران تن از پشتون ها در اسلام آباد پایتخت پاکستان را حرکت خودجوش و بیداری پشتونها می دانند.

هزاران تن از مردم قوم پشتون از شش روز گذشته به اینسو در واکنش به قتل نقیب الله مسید یک جوان پشتون و فعال مدنی وزیرستانی از سوی یک مسؤل محلی پولیس در شهر کراچی، تحصن کرده اند و دست به  تظاهرات زده اند.

نقیب الله که در شهر کراچی کار می کرد بعد از اختطاف از سوی پولیس کشته شد و سپس عنوان گردید که قتل وی در نتیجه درگیری بوده است. ستره محکمۀ پاکستان بررسی این قضیه را آغاز کرده و دستور بازداشت راو انوار، پولیس متهم را صادر کرده است اما وی در جایی نا معلوم مخفی شده است.

افراسیاب ختک، فعال سیاسی پشتونخوا و عضو مرکزی حزب عوامی نشنل می گوید که این تظاهرات در واکنش به ظلم و ستم بالای پشتونها و اعتزاض به منزوی کردن این قوم در پاکستان می باشد.

وی امروز۱۷دلو در گفتگو با آژانس خبری پژواک خاطر نشان کرد که تمام پشتونهای منطقه به خصوص باشندگان مناطق قبایلی، قربانی این ظلم و ستم هستند.

ختک گفت:" پشتونهای مناطق قبایلی اکنون نیز تحت قانون سیاه انگلیس زندگی می کنند و به آنها هیچ نوع حقوقی داده نشده است."

به گفتۀ وی، پاکستان در چند دهۀ گذشته قبایل را به سازمان های منطقه و بین المللی واگذار کرده بود؛ کسانی که هزاران بزرگ قبایلی را کشتند.

ختک افزود پس از این که اردوی پاکستان جنگ را با گروهای تروریستی آغاز کرد، در آن بار دیگر پشتونها سرکوب شدند، کشته شدند، بی خانه و آواره شدند.

به گفتۀ فعال سیاسی، باشندگان مناطق قبایلی به سبب عملیات اردو و تروریست ها آواره شدند و سپس در کراچی و دیگر شهرها قربانی ظلم و ستم پولیس شدند که قتل نقیب الله، جوان پشتون نمونه آشکار آن می باشد.

به گفته وی، حکومت پاکستان می گوید که ۵۵هزار تن از اتباعش در مبارزه جاری با تروریزم کشته شده اند که ۹۵درصد آن پشتون ها در مناطق قبایلی می باشند.

افراسیاب ختک در مورد تظاهرات بی سابقۀ پشتونها در اسلام آباد گفت که این یک تحصن و اعتراض خود جوش و تاریخی است و برای نخستین بار است که به این تعداد پشتونها برای بدست آوردن حقوق شان جمع شده اند.

به گفتۀ این فعال سیاسی، اين معترضين که در تاريخ اسلام آباد، صلح آمیزترین و منظم ت رین تظاهرات را انجام داده اند، خواسته هاى معقول سياسى خود را مطرح کرده اند.

وی خاطر نشان کرد که شمارى از احزاب سياسى و مذهبى که قبل از اين در اسلام آباد تظاهرات کرده بودند به راديو تلويزيون ملى، ستره محکمه و بعضى ساختمانهاى ديگر دولتى حمله کرده و راه ها را مسدود نموده بودند و برای مردم مشکلات فراوانى را خلق کرده بودند اما تظاهر کنندگان پشتون دست به چنین کارهایی نزده اند.

ختک افزود که رسانه هاى پاکستانى اين تظاهرات را در دو روز نخست تحت پوشش قرار ندادند اما پشتونها آن را در شبکه های اجتماعی نشر کردند و رسانه ها را مجبور به پوشش اين اعتراض کردند.

به گفتۀ این عضو مرکزی حزب عوامی نشنل، پشتونهاى مناطق قبايلى از ١٥ سال به اين طرف تحت حاکميت نظاميان پاکستان قرار دارند و در اين منطقه همه فعاليتهاى سياسى و مدنى ممنوع ميباشد. ختک اما افزود که پشتون ها در تظاهرات اسلام آباد با عبور از این محدودیت ها، جهانیان را از مشکلات شان آگاه ساختند.

ختک گفت که در تظاهرات اسلام آباد، ملت در خط نخست و احزاب سياسى در عقب قرار داشتند اما در حال حاضر بعضى از اعضای احزاب سياسى بخاطر منافع شان در تظاهرات شرکت می کنند.

ميا فاروق فراق فعال مدنى و از خبرنگاران فعال در شهر پشاور ایالت خيبر پشتونخوا گفت که پشتونها بعد از مدتها شعور انقلابی براى کسب حقوق شان پيدا کرده اند.

وى افزود که قتل نقيب الله و تظاهرات در اسلام آباد، روحيه تازه را به باشندگان مناطق پشتون نشين داده است.

به گفته این خبرنگار، تظاهرات مذکور یک حرکت خود جوش است که ملت در خط نخست قرار دارد اما احزاب سياسى "تنها به نام" درپشت سر آن قرار دارند.

فراق افزود: "اکثريت احزاب سياسى به اصطلاح قومى، تحت نام پشتونها، کارهای سیاسی می کنند اما در حقيقت براى شبکه هاى استخباراتى پاکستان کار می کنند."

به گفتۀ وى، اسفديار ولى خان رهبر حزب "عوامى نشنل" پشتونها که مردم روی آن زياد حساب می کنند بعد از انتقادهاى زياد، روز پنجم تظاهرات حاضر شد در آن  سخنرانی کند.

فاروق فراق گفت که در عقب بيدارى ملتها، سياست، فرهنگ و وضعيت محيط نقش دارد اما پشتونها بطور کامل از رهبرى سياسى محروم هستند، فرهنگيان و ادیبان شان به خواب غفلت رفته و از حالات محیط خود بی خبر مانده اند.

اما وی گفت که فکر نمى کند تظاهرات اسلام آباد به موفقیت زیادی دست یابد بخاطر این که به گفتۀ وى، نیروهای ضد پشتون در پاکستان به حدى قوى اند که اگر فردا بخواهند می توانند آنان را از اسلام آباد بیرون کنند اما اين که تا اکنون علیه تظاهر کنندگان اقدام نکرده اند بخاطر این است که نمی خواهند تا سیاست پاکستان و سياسیون آن در میان ملت بدنام کنند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking
Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan