خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

جوان افغان، آبگرمی آفتابی را ساخته که صد لیتر آب را در کمتر از دو ساعت به جوش مى آورد

جوان افغان، آبگرمی آفتابی را ساخته که صد لیتر آب را در کمتر از دو ساعت به جوش مى آورد

Feb 11, 2018 - 15:44

کابل(پژواک،۲۲ دلو۹۶): یک جوان افغان، آبگرمی آفتابی را ساخته است که صد لیتر آب را در کمتر از دو ساعت به جوش مى آورد؛ اما مى گويد که به دليل انجام اين کار، از سوى افراد ناشناس تهديد مى شود.

ولی جان شیرزاد که ٣٣ سال سن دارد، باشنده اصلی ولسوالی شیرزاد ولايت ننگرهار و باشنده کنونى پلچرخی شهر کابل است؛ آبگرمی آفتابی را با استفاده از آهن چادر، پنبه، کاک، رنگ سیاه و شيشه ساخته است.

اين آبگرمى دو تانکى دارد که در يکى از آنها آب سرد نگهدارى مى شود و زمانى که آب گرم در تانکى دومى مصرف مى شود، به گونه خودکار آب سرد وارد تانکى دومى مى شود تا گرم شود.

روى تانکى که در آن آب گرم مى شود، نخست پنبه، سپس کاک که رنگ سياه دارد، داده شده است و روى آن شيشه عادى نصب شده است.

او که تا صنف هشتم مکتب درس خوانده و اکنون مصروف  ترميم موترسایکل و فلز کاری می باشد، در صحبت اختصاصی با آژانس خبری پژواک گفت که در دو سال اخير، يازده همچو آبگرمى را ساخته است.

وى آبگرمى ساخت خود را «آبگمری آفتابی شیرزاد» نام گذاشته و گفت به دليلى روى ساخت همچو آبگرمى فکر کرد که افغانستان از هوای آفتابی بسيار در طول سال برخوردار است و بیشتر مردم اين کشور به برق دسترسی ندارند.

شیرزاد گفت که این آبگرمی، در صورتی که هوا کاملا آفتابى باشد، در یک ساعت و اگر هوا نيمه آفتابی باشد در دو ساعت می تواند صد ليتر آب را  به جوش آورد.

به گفته موصوف، در صورتی که حکومت او را در بازاریابی آبگرمی آفتابی شیرزاد کمک کند، می تواند در هر دو روز یک همچو آبگرمی را بسازد.

شیرزاد افزود که هر آبگرمی ساخت خودش پانزده هزار افغانى هزينه دارد و وى آن را هجده هزار افغانی مى فروشد.

شریف الله یک تن از باشندگان پلچرخی که از این آبگرمی از حدود دو ماه به این طرف استفاده می کند گفت که با استفاده از این آبگرمی، مصارف برق شان کاهش یافته است.

او گفت: «اين آبگرمى اگر هوا صاف باشد، در یک یا یک و نیم ساعت و اگر هوا نیمه ابری باشد، در دو ساعت آب ذخیرۀ صد ليتره را به جوش می آورد.»

حاجی محب الله شیرزاد پدر ولى جان شيرزاد، ضمن اینکه از حکومت خواست تا پسرش را در ساخت این نوع آبگرمی ها کمک کنند، بدون ارایه جزییات گفت: «یک ماه می شود که یک تعداد افراد از طرف شب ما را تهدید می کنند که از تولید این آبگرمی ها دست بکشیم، ما خواستیم تا از طریق فیسبوک برای آب گرمی کمپاین کنیم؛ اما حالا هر روز تهدید می شویم.»

او افزود که این موضوع را تا حال با پولیس در میان نگذاشته است؛ اما در صورتی که همچو تماس ها ادامه پیدا کند، به پوليس شکايت مى کند.

ولی جان شیرزاد نیز گفت: «هر شب از سیم کارت های بدون نمبر زنگ می آید و ما را تهدید می کنند، بیخی از همین کار خود پیشیمان هستیم.»

او از حکومت خواست تا صنعتکاران را کمک کنند و به تامین امنیت شان توجه داشته باشند.

این جوان که متاهل و دارای چهار فرزند است گفت که برعلاوه این آبگرمی، دو نوآوری دیگر نیز داشته است.

وى گفت که يک دستشويى را ساخته است که با فشار دادن توسط پا از آن آب جارى مى شود و همچنان يک فواره آب را ساخته است که آب را چرخ مى دهد. 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement