خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برای چهار مکتب در جوزجان تعمير ساخته شد

برای چهار مکتب در جوزجان تعمير ساخته شد

Feb 13, 2018 - 14:24

شبرغان(پژواک،٢٤دلو٩٦): با اتمام کار ساخت تعميرهاى چهار مکتب در شهر شبرغان، حداقل ١٥٠٠ دانش آموز به صنوف درسی دسترسی پيدا کردند.

محمد حليم ساحل يکتن از مسئولان رياست معارف ولايت جوزجان، به آژانس خبرى پژواک گفت مکاتبی که امروز در قرای چهار پيکال، پمپ خانه, قوچين و ترناب شهر شبرغان به بهره بردارى سپرده شد، هر کدام دارای چهار- چهار صنف درسی، اداره، تشناب و ساير ملحقات ضروری است .

وی تصريح کردکه ساختمان مکاتب قرای ياد شده، ١٩٠هزار دالر امريکايی هزينه برداشته که ازسوى موسسه اکتيد(Acted) تمويل و ساخته شده است.

او افزود: "قبل از آنکه مکاتب مذکور در اين محلات ساختمان گردد، شاگردان در فضای باز و يا در زير خيمه ها درس مى خواندند، که اکنون آنها با مشکلات نبود صنوف درسی مواجه نيستند .

 اما محمد امان يکتن از باشندگان قريه پمپ خانه که از ساختمان مکتب چهار صنفی در قريه شان خوش است  گفت که مشکلات کمبود صنف درسی، به کُلی در مکتب محله شان حل نشده و هنوز هم برخی از شاگردان، در زير خيمه ها درس میخوانند و مشکل ديگری که شاگردان با آن مواجه اند، عدم دسترسی به آب آشاميدنی است.

وى گفت: "ما از موسسات دولتی و غير دولتی مى خواهيم تا اين معضل را نيز از سر راه شاگردان بردارند و به مشکلات کمبود صنوف درسی ما نيز پاسخ گويند."

فيروزه يکتن ازشاگردان مکتب متوسطه قريه پمپ خانه گفت: "قبل از آنکه صنوف درسی در اين محل ساخته شود، ما ناگزير بوديم به قريه يماق تنکه برای فراگيری درس و تعليم برويم و برای ما مشکل بود تا در فصل سرما و گرما فاصله قريۀ خود, تا قريۀ يماق تنکه را طی کنيم."

اما وی خاطرنشان ساخت که اکنون دانش آموزان مى توانند راحت در صنوف درسی که برای شان ساخته شده، درس بخوانند و تنها مشکلات شان نبود آب آشامیدنی است و اميداست که اين معضل، از راه دانش آموزان برداشته شود.

در ولايت جوزجان ٤٠٣ مکتب وجود دارد که بيشتر از ١٧٠ هزار شاگرد در آن مصروف فراگيری درس اند و در حال حاضر ١٦٦ مکتب، فاقد صنوف درسی است که حدقل ٤٦ فيصد  شاگردان از داشتن صنوف درسی در اين مکاتب، محروم اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement