خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

دختران افغان چالشها در جامعه را از طريق بازى هاى کمپيوترى به تصوير ميکشند

دختران افغان چالشها در جامعه را از طريق بازى هاى کمپيوترى به تصوير ميکشند

Feb 13, 2018 - 11:06

هرات(پژواک،٢٤دلو٩٦): نخستين گروه از دختران در ولايت هرات، از طريق ساخت بازى هاى کمپيوترى، مى خواهند گوشه يى از چالشهاى کشور را به تصوير کشيده و راه حل نيز براى آن ارايه کنند.

اين گروه هفت نفرى از دختران که همۀ شان فارغان پوهنځی کمپيوترساينس  پوهنتون هرات اند، از سال ٢٠١٥  ميلادی به اين طرف، کارشان را در راستای ساختن بازی های کميپوتری (گيم) آغاز کرده اند.

به گفتۀ آنان، دراين مدت ٢٣ بازی کمپيوتری را ساخته اند که در همۀ بازی ها، چالش‌های کنونی افغانستان  و راه حل آنها به تصويرکشيده شده است.

خاطره محمدی يکی از سازنده هاى بازى هاى کمپيوترى در هرات گفت که يک بازی کمپيوتری را در مورد مبارزه با کشت و قاچاق مواد مخدر 

در هلمند، ساخته است که دراين بازى سربازان  افغان سرانجام موفق مى شوند تا مواد مخدر را از ولايت هلمند پاکسازی وزمينه را براى کشت زعفران فراهم سازند.

محمدى، هدف از ساخت اين بازی کمپيوترى را همچنان معرفى افغان ها به جهانيان دانست تا آنان بدانند که افغانها با مواد مخدر مبارزه مى کنند.

وی به پژواک گفت: "اين بازی به همکاری هفت نفر ساخته شده و هدف ما  فقط مبارزه با مواد مخدر بود که سربازان افغان به ولايت هلمند ميروند و مواد مخدر را از بين مى برند و به جايش زعفران کشت می کند."

نرگس حسنی يکی ديگر از دختران گيم ساز به پژواک گفت: "خواستيم با گيم هايی که مى سازيم گوشه يى از مشکلات جامعۀ خود را به تصوير بکشيم و راه حل نيز برای آنها ارايه کنيم."

حسينا حيدری عضوديگر اين گروه، به پژواک گفت که همۀ بازی هايی که آنان ساخته اند، پيام خاصی را به مخاطب دارد.

وی بيان داشت: "اکثرا به گيم ها و بازی های کمپيوتری به ديده سرگرمی می بينند، ولی ما خواستيم توسط گيم هايی که مى سازيم، يک هدف يا يک پيامی به جامعه داشته باشيم و يک مشکلی را حل بکنيم."

گيم های جنگ در منظومه شمسی با نقش عبدالاحد مومند، اولين فضانورد کشور از بازی های کمپيوتری ديگر اين گروه  هفت نفری دختران گيم ساز است.

درهمين حال، احسان احراری استاد گروه دختران گيم ساز در هرات، از پيشرفت های دانشجويانش ابراز خرسندی نموده گفت:((اگرحکومت به کاراين گروه ارزش قايل گردد و لوازم مورد نيازآنان را فراهم سازد، مى توانند با کشورهای جهان رقابت کنند.))

وی گفت: "متاسفانه از طرف دولت دراين بخش تاکنون هيچ کمکی نشديم و حمايتی که صورت گرفته،  تنها ازسوى مرکز کود نويسی « سی تی آی » است واگر کمپيوترهای قوی تری به دسترس اين دانش جويان قرار داده شود، مطميناً اگر از کشورهای خارجی بالا تر نشوند، از آنها ها کمتر نخواهند بود."

وی افزود اين گروه هفت نفری، با بهره گيری از مرکز "کود" نويسی "سی تی آى" در هرات، از مدت دو سال به اينسو، در راستای ساخت بازی‌های کمپيوتری کار می‌کنند.

با این همه، گروه دختران گيم ساز، از حکومت می خواهند که آنان را حمايت و پشتيبانی کنند؛ تا آنان بتوانند به کشورشان افتخارآفرينی نمايند.

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement