خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"روسيه و ازبکستان، مانع عضويت افغانستان در سازمان شانگهاى مى شوند"

"روسيه و ازبکستان، مانع عضويت افغانستان در سازمان شانگهاى مى شوند"

Feb 13, 2018 - 16:10

کابل (پژواک، ٢٤ دلو ٩٦): برخى اشتراک کننده هاى يک گفتمان در کابل گفتند که روسيه و تا حدى ازبکستان، در حالى مانع عضويت افغانستان در سازمان شانگهاى مى شوند که شانگهاى به افغانستان، و افغانستان به اين سازمان نياز دارد.

همچنان شمارى از اشتراک کننده هاى اين گفتمان مى گويند با آنکه ديدگاه واحد ميان مقام هاى حکومت در اين مورد موجود نيست؛ اما افغانستان مى تواند با سياست درست، عضويت اين سازمان را کسب کند. 

سازمان همکاری شانگهای؛ سازمانی میان ‌دولتی است که برای همکاری ‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی در سال ٢٠٠١ میلادی تشکیل شده‌است.

چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان هندوستان و پاکستان، عضويت سازمان همکارى شانگهاى را دارند و مغولستان، ایران، افغانستان و بلاروس اعضاى ناظر اين سازمان مى باشند.

اشتراک کننده گان «گفتمان اهمیت سازمان همکاری های شانگهای در منطقه و رهیافت افغانستان در آن»، که از سوی نايب اول مشرانو جرگه و کانون اندیشکده آزادی در کابل امروز برگزار شده بود، عضویت افغانستان را در این سازمان از لحاظ اقتصادی با اهمیت خواندند.

محمد علم ایزدیار نایب اول مشرانو جرگه گفت که دیدگاه واحد در میان مقام های حکومت در مورد عضویت افغانستان در این سازمان وجود ندارد. وى بدون ارایه جزئیات گفت که برخی حلقات، مانع عضویت افغانستان در این سازمان می شوند.

وی با اشاره به حضور حدود هفده ساله نيروهاى سازمان ناتو و امريکا در افغانستان گفت: «حضور جامعه جهانی نشان داد که اگر همکاری و هماهنگی منطقه يى وجود نداشته باشد، ما نمی توانیم موفق باشیم.»

موصوف از کمک هاى ناتو و امريکا با افغانستان تشکر کرد؛ اما گفت که افغانستان براى رفع مشکلات خود به همکارى کشورهاى منطقه نيز نياز دارد.

او افزود: «امریکا در امریکا است و افغانستان در آسیا است، ما نياز داريم که در تعاملات منطقوى با کشورهاى منطقه روابط خوب داشته باشيم.»

به گفته وى؛ افغانستان به همکاری کشورهای منطقه و سیاست درست، می تواند به سازمان شانگهاى بپیوندد و ۲۷ موافقتنامه و پروتوکلى را که نیاز است امضا کند.

ایزدیار با اشاره به اهمیت افغانستان برای کشورهای عضو این سازمان و موقعیت جفرافیای اين کشور گفت که افغانستان، می تواند در ثبات و توسعه منطقه نقش مهم داشته باشد.

داکتر فرامرز تمنا رییس مرکز مطالعات استراتیژیک وزارت امور خارجه افغانستان، که در این نشست حضور داشت، ضمن با اهمیت خواندن سازمان شانگهای برای افغانستان گفت که تلاش های حکومت براى عضويت در اين سازمان ادامه دارد.

به گفته او در نشست سال گذشته این سازمان که در روسیه برگزار شده بود، محمد اشرف غنى رییس جمهور، در خواست افغانستان به منظور عضویت افغانستان در شانگهاى را به رییس جمهور روسیه که رییس دوره يى این سازمان بود سپرده است.

اما او افزود: "دو چالش به خاطرکسب عضویت داریم، روسیه و ازبکستان؛ با ازبکستان تا حدی مشکل ما با آمدن رییس جمهور جدید آن کشور حل شده؛ اما روسیه به دلیل اینکه افغانستان را متحد امریکا در منطقه می داند، با عضویت افغانستان مشکل دارد و مانع شده است.»

به گفته تمنا در صورتی که افغانستان به منظور مبارزه با تروریزم و مبارزه با مواد مخدر وارد سازمان شانگهای شود اشتباه خواهد بود؛ زیرا در حال حاضر سازمان ناتو به هر اندازه که افغانستان خواسته باشد در این امر افغان ها را کمک می کند.

وی در ادامه گفت: «اگر افغانستان خواست مشابه که از ناتو دارد، از شانگهای نیز داشته باشد، باید سیاست خارجی خود را نیز تغییر بدهد.»

خان جان الکوزی معاون اتاق های تجارت و صنایع که این در گفتمان حضور داشت نیز با آنکه حضور سازمان های منطقوی را سمبولیک می داند گفت: «بیشتر آن عده از اعضا رول مهم را دارند که این سازمان ها را حمایت مالی می کنند.»

او افزود که از لحاظ اقتصادی، افغانستان در حال حاضر ۷۰ درصد تجارت را با اعضای این سازمان دارد و باید عضویت این سازمان را به دست آورد.

وی نیز بر حکومت انتقاد کرده افزود: «همین حالا پاکستان غلام حلقه به گوش امریکا است؛ اما با سیاست های درست خود توانسته خود را به روسیه و چین که دو عضو اساسی این سازمان هستند نزدیک بکند.»

الکوزی با تاکید به خودکفایی افغانستان گفت که در شانزده سال گذشته، حکومت افغانستان و متحدین آنها هیچ توجه به تولیدات داخلی نداشته اند.

وی همچنان افزود در صورتی که هدف سازمان شانگهای مسایل اقتصادی باشد، بدون عضويت افغانستان به اين هدف رسيده نمى تواند. 

موصوف بدون ارايه دلايل گفت: «تا زمانی که امریکا و ناتو در افغانستان حضور داشته باشند، روسیه به عضویت افغانستان در سازمان موافقه نخواهد کرد.»

عبدالشکور سالنگی آگاه مسایل اقتصادی نیز گفت تا امریکا در افغانستان حضور داشته باشد، کشورهای عضو سازمان شانگهای، با عضویت افغانستان در این سازمان موافقه نمى کنند .

وی ایجاد سازمان شانگهای را در رفع اختلافات مرزی میان کشورهای عضو مهم خواند و گفت: «اگر افغانستان عضویت این سازمان را به دست بیاورد، می تواند اختلافات مرزی که با کشورهای عضو دارد، رفع شود.»

 جواد میریان رییس کانون اندیشکده آزادی، ضمن اینکه رفع اختلافات مرزی میان کشورهای عضو سازمان را دستاورد این سازمان دانست؛ اما گفت: «اگر افغانستان عضویت این سازمان را به دست آورد، برعلاوه رفع اختلافات مرزی درعرصه های اقتصادی، سیاسی و امنیتی نیز افغانستان به دستاوردهايى دست خواهد يافت.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement