خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عبدالله: پیشرفت در کشور بدون در نظر گرفتن نقش زنان ممکن نیست

عبدالله: پیشرفت در کشور بدون در نظر گرفتن نقش زنان ممکن نیست

Feb 13, 2018 - 15:49

کابل(پژواک، ٢٤ دلو ٩٦): رييس اجرایی حکومت افغانستان، ضمن تاکيد بر نقش زنان در تمام بخش ها و حفظ حقوق آنها در روند صلح با مخالفين مسلح دولت، گفت که بدون حضور زنان در عرصه های مختلف پیشرفت به میان نمی آید.

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت، که امروز در سیمینار یک روزه تحت نام «رویکردهای مختلط پوهنتون امریکایی افغانستان در مورد پیشرفت زنان» در کابل صحبت ميکرد، گفت که حکومت در همکارى با سایر نهادها برای تحقق حقوق زنان تلاش می ورزد تا نقش آنان بیش از این در عرصه های مختلف افزایش یابد.

عبدالله خاطر نشان کرد که  در دفتر ریاست اجرایی حکومت، کمیتۀ خاصی برای تقویت و توانمندی زنان تشکیل شده؛ تا به مشکلات زنان رسیده گی می شود. 

او تصریح نمود که در حال حاضر، زنان افزون بر فعالیت های اقتصادی در سکتور خصوصی، در بخش های کلیدی حکومت به حیث وزیر، سفیر و غيره ایفای وظیفه می کنند.

اين مقام بلند پايۀ حکومت علاوه کرد که در یک ونیم دهه اخیر پس از دورۀ طالبان، زنان افغان در بخش اقتصادی رشد چشمگیر داشته اند و به توانایی هايی دست یافته اند که می توانند در بازارهای ملی و بین المللی در عرصه های مختلف رقابت کنند.

رییس اجرایی حکومت، در بخش دیگر از سخنانش گفت که صلح بدون در نظرداشت حقوق کامل زنان موثر نمی باشد.

وی با تاکید افزود: «ما برای رسیدن به صلح حقوق زنان را قربانی نمی کنیم و این مسوولیت حکومت است تا برای زنان در تمام عرصه ها سهم فعال بدهد و از تلف شدن حقوق آنان برای رسیدن به هر هدف جلوگیری کند.»

موصوف با بیان اینکه در انتخابات گذشته، بیش از ٤٠ درصد رای دهندگان را زنان تشکیل می داد، ابراز امیدواری کرد که در انتخابات آینده این رقم بالاتر برود.

رییس اجرایی حکومت، ضمن قدردانی از همکاری دوامدار ایالات متحده امریکا با افغانستان گفت که نقش پوهنتون امریکایی افغانستان، در راستای پیشرفت و رشد توانمندی زنان افغان قابل درک است.

داکتر کینیت ام هولند (Dr. Kennet M.Holland)، رییس پوهنتون امریکای افغانستان، گفت که در سیمینار یک روزه که از سوی پوهنتون امریکایی افغانستان و مرکز زنان تدویر یافته، روی چگونگی حضور زنان در عرصه های مختلف بحث و تبادل نظر صورت می گیرد.

موصوف افزود: «هدف اصلی ما، تقویت زنان برای رهبری آینده از طریق برنامه های تحصیلی از قبیل لیسانس و ماستری و سایر برنامه های آموزشی می باشد.»

وی با بیان اینکه فعالیت های پوهنتون امریکایی افغانستان، از سوی دولت امریکا تمویل می شود؛ اما گفت که سال گذشته از اثر توجه داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت، سکتور خصوصی بیش از ٨٠٠ هزار دالر امریکایی به این نهاد اکادمیک امداد نموده است.

موصوف همچنان افزود که در چارچوب پوهنتون امریکایی افغانستان، مرکزی برای زنان ایجاد شده است که زنان را برای سرمایه گذاری و آغاز تجارت های کوچک و بزرگ آموزش می دهد.

به گفته او، از طریق این مرکز تا به حال، بیش از یکصد زن کارآفرین و تجارت پیشه به جامعه تقدیم شده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement