خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

هر ماه بیش از دو هزار عملیات جراحی استخوان در شفاخانه وزیر اکبرخان صورت میگیرد

هر ماه بیش از دو هزار عملیات جراحی استخوان در شفاخانه وزیر اکبرخان صورت میگیرد

Feb 13, 2018 - 16:06

کابل(پژواک، ۲۴دلو۹۶): رئیس شفاخانه وزیر محمد اکبر خان می گوید که ظرفیت جراحی استخوان و مفاصل در این شفاخانه، با دو برابر افزایش به بیش از دو هزار عملیات در ماه رسیده؛ اما هنوز هم با کمبود تجهیزات و امکانات مواجه است.

داکتر گل احمد ایوبی، دريک صحبت اختصاصى به آژانس خبری پژواک گفت که پس از بازدید سال گذشته رئیس جمهور از این شفاخانه و تاکید رئیس دولت بر ارتقاى خدمات آن، ظرفیت پذیرش بیمار در این مرکز صحی افزایش یافته است.

وی افزود: "انتقادات زیادی در قسمت عرضۀ خدمات در این شفاخانه وجود داشت؛ اما در جریان بیش از یک سال که به حیث رئیس این شفاخانه تعیین شده ام، تلاش کردیم تا خدمات صحی به مردم بهبود یابد."

به گفته داکتر ایوبی، درحال حاضر شبانه روز بیش از یک هزار تن به این شفاخانه مراجعه می کنند که ۴۰۰ تن به شکل سرپایی مداوا می شوند و متباقی، از خدمات بلند مدت مستفید می گردند.

وی گفت: "در گذشته، بیماران غیرعاجل تا سه هفته انتظار می کشیدند که نوبت شان برسد؛ اما اکنون این مدت به دو تا سه روز کاهش یافته است."

شفاخانه ۲۲۰ بستر وزیر محمد اکبرخان که در سال ۱۳۴۲ ساخته شده است، از جمله شفاخانه های تخصصی کشور به شمار می رود که دارای بخش های داخله، جراحی عمومی و استخوان و مفاصل یا اورتوپدی می باشد.

داکتر ایوبی تصریح کرد که دراین اواخر به دلیل مراجعه بیش از پیش مردم، شفاخانه وزیرمحمد اکبرخان، به یک مرکز خدمات عاجل صحی تبدیل شده؛ اما امکانات آن به تناسب میزان مراجعین بسیار کم است.

بنابر معلومات این مسئول صحی، برخی تجهیزات و امکانات جدید به این شفاخانه اختصاص یافته است که از آن جمله، شمار میزهای جراحی از شش به نُه میز رسیده؛ اما این تعداد نیز ناکافی نيست.

رئیس شفاخانه تصریح کرد که خدمات صحی به بیماران رایگان است؛ اما اکثر معاینات یا آزمایش های مربوط از جمله "ام آر آی" و "سی تی اسکن" به دلیل نبود تجهیزات مورد نیاز، باید در بیرون از شفاخانه انجام شود.

احمد الله باشنده ولایت کندز که پدر سالخورده اش را به کابل انتقال داده است، به پژواک گفت که پدرش را که دچار کسر استخوان شده در این شفاخانه بستر کرده است.

وی با ابراز رضایت از برخورد تیم صحی اين شفاخانه، گفت که قرار است پای پدرش جراحی شود.

حیات الله پایواز یکی ازمریضانى که به تازگی جراحی استخوان داشته است، به پژواک گفت: "پای برادرم بر اثر یک حادثۀ ترافیکی کسر کرده بود و قبلا در یک شفاخانۀ خصوصی، بسیار به هزینه گزاف تداوی شد؛ اما نتیجه نداد."

وی افزود: "مجبور شدیم که برادرم را به شفاخانه وزیراکبرخان انتقال دهیم؛ خوشبختانه عملیات شده و وضعیت مریض ماخوب به نظر می رسد."

حیات الله گفت که اکنون اعتمادش به تلاش و کار تیم های صحی شفاخانه وزیراکبرخان بیشتر شده است؛ اما به گفته وی، حکومت باید امکانات اين شفاخانه را بیشتر سازد تا خدمات آن بهتر شود و مردم مجبور نشوند که بخاطر معاینه های مهم صحی، به بیرون از شفاخانه بروند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement