خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

دانش: هر ادعاى خلاف قانون اساسی کشور را به بيراهه می کشاند

دانش: هر ادعاى خلاف قانون اساسی کشور را به بيراهه می کشاند

Feb 17, 2018 - 13:35

کابل (پژواک،٢٨دلو٩٦): معاون دوم رياست جمهورى مى گويد که هويت ملی مردم افغانستان، در قانون اساسی تعريف شده است و بايد گروه های سياسی و اپوزيسيون در هر شرايط ، قانون اساسی را خط سرخ ملت بدانند.

سروردانش که امروز در مراسم تجليل از ٢٩مين سالروز خروج قشون سرخ شوروى از افغانستان، در ارگ رياست جمهورى صحبت مى کرد گفت که قانون اساسی افغانستان به حيث مهمترين وثيقه ملی به آسانی به دست نيامده است.

وى افزودکه هويت ملی ملت، در قانون اساسی تعريف شده است و بايد گروه های سياسی و اپوزيسيون، در هر شرايط چارچوب اصلی قانون اساسی را خط سرخ ملت افغانستان بدانند و هر ادعايی که خلاف قانون اساسی باشد، کشور را به بی راهه می کشاند.

دانش گفت: "در پرتو قانون اساسى، نمادها و شاخص های هويت ملی ما تعريف شده و اينکه وحدت ملی ما در کثرت و تنوع و چندگانگی ماست، بدون شک در تصويب قانون نيز طرح های متعدد و اختلاف نظرهای اساسی وجود داشت؛ اما سر انجام نقطه های مشترک مورد توافق قرار گرفته است."

به گفته وی، آنچه در قانون آمده است محصول يک توافق ملی در افغانستان است و به يقين مى توان گفت که قانون اساسی فعلی، مانند يک ريسمان و زنجيری است که تمام حلقات و گروه ها و خواست های بزرگ ملی را با يکديگری پيوند زده و هيچ حلقه ای از اين زنجير بيرون نمانده است تا موجب پيدايش يک خلل شود.

سروردانش  درادامۀ صحبت هايش گفت که خارج از اين وثيقه ملی (قانون اساسی افغانستان) نمی شود که نقطۀ مشترک ديگری جستجو و به اساس آن برای اختلافات و منازعات راه حل پيدا گردد، اگر روزی اين وثيقه ملی و يا زنجير از هم گسسته شود، بار ديگر بیعدالتی، قانون گريزی و جنگ ها و منازعات جديداً آغاز خواهد شد.

از سويى هم فضل هادى مسلميار رييس مشرانوجرگه، طى صحبتى دراين نشست از سخنان معاون دوم رياست جمهور  در مورد قانون اساسى و هويت ملى حمايت کرده گفت که قانون اساسى، بايد تطبيق شود و نبايد دراين زمينه مصلحت ها مدنظرگرفته شود.

موصوف با بيان اينکه منافع ملى، چيزى است که اکثريت مردم از آن حمايت مى کنند گفت که بايد به منافع ملى، اولويت داده شود و اين منافع در قانون اساسى کشور واضح شده است و  نبايد به چشم  مردم خاک زده شود.

وى ضمن اينکه از رهبران حکومت خواست تا به اختلافات درونى شان پايان دهند، تاکيدکردکه منافع ملى آن است که در تضاد باقوانين نافذه کشور نباشد و اگر منافع ملى، طورى تعبير شودکه به نفع يک قوم يا يک جريان باشد، آن منافع ملى نه، بلکه منافع شخصى است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement