خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

١٣ فارم تخم مرغ در کندهار ٤٠ درصد نياز اين ولايت را رفع ميکند

١٣ فارم تخم مرغ در کندهار ٤٠ درصد نياز اين ولايت را رفع ميکند

Feb 21, 2018 - 19:09

کندهار (پژواک، ٢ حوت ٩٦): در ولايت کندهار، در حالى يک فارم پيشرفتۀ توليد تخم مرغ ساخته شده که فعلاً فارمهاى موجوده در اين ولايت ٤٠ در صد نياز مردم را رفع کرده اند.

اين فارم پيشرفتۀ توليد تخم مرغ، در ولسوالى دامان اين ولسوالى ايجاد گرديده، که روزانه توانايى ده هزار تخم را دارد.

محمد اعظم مسوول اين فارم، به آژانس خبرى پژواک گفت گرچه در ولايت کندهار فارمهاى ديگر توليد تخم مرغ نيز وجود دارد؛ اما موصوف براى بار نخست يک فارم را ساخته که با ماشينرى پيشرفته مجهز ميباشد.

وى افزودکه اين ماشينرى را از کشور چين وارد نموده و در اين بخش، بيش از صد هزار دالر سرمايه گذارى نموده است.

وى گفت اين ماشينرى پيشرفته، توانايى نگهدارى ١١ هزار مرغ را دارد که خوراک مرغها، توليد تخم و کارهاى ديگر همه به وسيله ماشينرى صورت ميگيرد.

به گفتۀ موصوف، اين فارم روزانه ١٠ هزار تخم را توليد خواهد کرد که بعد از بسته بندى به بازار عرضه خواهد شد.

اعظم گفت فارمهاى ديگر اين ولايت، توانايى نگهدارى شش هزار مرغ را داشته و روزانه توانايى توليد پنج هزار تخم را دارد.

وى افزود که مرغها را بخاطر توليد تخم از پاکستان وارد کشور نموده و تا دو سال تخم ميدهد.  

وى گفت اين گام را بخاطر عصرى شدن پروسه توليد تخم برداشته؛ تا از وارد نمودن تخمهاى بى کيفيت از بيرون کشور جلوگيرى شود و همچنان نياز تخمها در داخل کشور نيز رفع گردد.

مسوولين رياست زراعت کندهار ميگويند که ١٣ فارم توليد تخم مرغ در ولايت کندهار وجود دارد که از اين جمله، اين فارم جديد، به ماشينرى پيشرفته مجهز ميباشد.

انجنير محمدالله نورى مدير ترويج مالدارى رياست زراعت کندهار، به پژواک گفت ساختن فارمهاى مرغ در ولايت کندهار، از سال ١٣٨٨ هجرى بدينسو آغاز شده و تاکنون خوب رشد نموده است.

وى افزود که در حال حاضر، در اين ولايت تعداد فارمهاى توليدى تخم مرغ، به ١٣ فارم رسيده، که درين بخش بيش از ٤٤ ميليون افغانى سرمايه گذارى شده و اين رقم در حال افزايش است.

وى گفت که همه اين فارمها روزانه ١١٥ هزار تخم را توليد ميکند؛ در حاليکه در اين ولايت هر روز دوصد هزار تخم مصرف ميشود؛ از اين تعداد يک حصه آن به ولايات همسايه نيز صادر ميشود و يک تعداد آن ضايع ميشود.

وى افزود که اين فارمها ٤٠ در صد نياز اين ولايت را رفع نموده؛ اما ٦٠ در صد آن هنوز هم از کشورهاى پاکستان و ايران وارد کشور ميشود.

به گفتۀ وى، روزانه ٣٦٠ هزار تخم مرغ از کشورهاى پاکستان و ايران وارد افغانستان ميشود که برعلاوۀ کندهار و هلمند به ولايات ديگر کشور نيز انتقال ميشود.

به گفتۀ موصوف، تخمهايى که در فارمهاى کندهار توليد ميشود، بزرگ و با کيفيت است و در زردى تخمها اندازۀ پروتين و مواد ديگر غذايى نيز بالا ميباشد.

به گفتۀ او، از همينرو تخم هاى توليد شده در داخل کشور، نسبت به تخم هاى وارد شده، يک افغانى قيمت است، تخم هاى پاکستانى از هفت تا هشت افغانى و تخم توليد شده در کندهار ٩ افغانى قيمت دارد؛ اما قيمت تخم هاى خرد و بزرگ نيز متفاوت است.

نورى همچنان گفت که در ولايت کندهار، قبلا لابراتوار تشخيص امراض مرغ ها وجود نداشت و از سويى هم دوايى که از کشورهاى خارجى وارد مى شد، بى کيفيت بود.

او افزود که خوشبختانه اخيرا يک سرمايه گذار و موسسۀ CARD-F با هزينۀ مشترک خود يک لابراتوار تشخيص امراض مرغ را افتتاح نموده که با وسايل پيشرفته مجهز است.

او افزود که در اين لابراتوار، دو داکتر مسلکى استخدام شده که تحصيلات عالى خود را در بخش زراعت، مالدارى و تشخيص امراض مرغ ها تا سطح ماسترى در هندوستان انجام داده اند.

به گفتۀ او، اين لابراتوار درسطح زون فعاليت مى کند و تشخيص و تداوى مريضى مرغ ها را به کمک تکنالوژى پيشرفته انجام مى دهد.

او افزود به اين ترتيب مشکلى که مريضى مرغ ها تشخيص نمى شد و هزاران مرغ، وقت ناوقت از بابت امراض مختلف تلف و باعث خسارۀ سرمايه گذران مى شد، حل شده است.

باشندگان کندهار مى گويند که کيفيت تخم هاى داخلى نسبت به خارجى بهتر است و بايد براى افزايش آن کار صورت گيرد.

محمد سميع باشنده ناحيۀ دوم شهر کندهار گفت که اکنون خوردن تخم از طرف صبح، نسبت به هر وقت ديگر زياد مروج شده و يک غذاى صحى است.

اما موصوف افزود که اکثرا تخم هاى توليد شده در کندهار پيدا نميشود؛ چرا که به نياز موجود بازار پاسخ گفته نمى تواند.

او گفت مردم در حالى مجبور ميشوند که تخم واردشدۀ ايرانى و پاکستان را خريدارى نمايند که هم کوچک و هم بى کيفيت است.

موصوف از وزارت زراعت خواست که در اين مورد کار بيشتر انجام دهد و با افزايش توليد تخم در داخل کشور، از ورود تخم هاى خارجى جلوگيرى نمايد.

موصوف هچنان افزود که وزارت زراعت، بايد دواى تداوى مرغ ها از کشورهاى همسايه را کنترول نمايد و علاوه بر آن، از توريد دواهايى که به علت کيفيت خراب به فارم داران صدمه وارد مى کند، جلوگيرى نمايد.

او همچنان گفت که اين وزارت، بايد براى فابريکه، زمينۀ توليد مواد خوراکى  مرغ ها را در داخل کشور مساعد سازد؛ تا مردم مجبور نشوند که مواد خوراکى را از پاکستان وارد نمايند.

قابل ذکر است که فارم هاى مرغدارى در کندهار نيز اخيرا پيشرفت خوب کرده و حدود ٥٠٠ميليون افغانى سرمايه گذارى در اين بخش صورت گرفته است.

اکنون در اين ولايت ٤٧٠ فارم مرغدارى فعال است که همه روزه هزاران کيلوگرام گشت توليد مى کند.

اين فارم ها همچنان به ٧٠ درصد نيازمندى مردم به گوشت مرغ، پاسخ گفته است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement