خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نشست خبری شبكه اصلاح و تغيير «جوزای ۹۷؛ پایان کار حکومت و آینده مبهم انتخابات»

نشست خبری شبكه اصلاح و تغيير «جوزای ۹۷؛ پایان کار حکومت و آینده مبهم انتخابات»

Feb 25, 2018 - 15:27

شبکه ‌اصلاح و تغییر به عنوان یکی از جریان‌های ملى و سیاسی - مدنى نسل نو با درک و تامل بر وضعیت نامناسب کشور و آینده مبهم انتخابات نکات چندی را منحیث موقف رسمی خویش با رسانه‌های ملی و بین‌المللی و ملت شریف افغانستان شریک می‌کند.

از آنجایی‌که طرح حکومت وحدت ملی به صفت تنها نسخه‌ی موجود برای جلوگیری از بحران مطرح گردید بود، تمامی جریان‌های سیاسی و شهروندان افغانستان رضایت نسبی خويش را نسبت به آن نشان دادند، اما علاوه بر چالش عدم مشروعیت حکومت طرح برگزارى انتخابات نامعلوم و در ابهام سياسى باقی ماند.

انتخابات و مردم سالارى یکی از ارزشمند‌ترین دست‌آوردهای مردم افغانستان و جامعه جهانی در سال های اخیر بوده است، اما ادامه‌ی حکومت غیر قانونی وحدت ملی و آينده مبهم انتخابات در حال از بين بردن شیرازه‌ی دموکراسی است. چهار سال از عمر حکومت وحدت ملی می‌گذرد، اما هنوز زد و بند‌های درونی حکومت بر سر تقسیم قدرت به پايان نرسيده و تنش‌های سیاسی بيشتر اوج گرفته است.

 بحران عدم مشروعيت و تنش هاى درونى حكومت تصامیم و اجراآت حکومت را متاثر ساخته و دامنه تنش‌های قومی، زبانی و گروهی را گسترده‌تر ساخته است. مدیریت ضعیف و اقدامات تنش‌آلود حکومت سبب گردیده تا بحران‌های سیاسی، تفرقه قومى، لسانى، حزبى، دامنه نا امنی و... بیشتر شود.

شبکه اصلاح و تغییر به این باور است که انتخابات یگانه راه حفظ نظام و تسهیل در مشارکت سیاسی شهروندان و میکانیزم موثر در جهت مشروعیت سیاسی حکومت می‌باشد، اما شبكه اصلاح و تغيير نگران ازين است که عمر حکومت وحدت ملی مطابق به ماده ۶۱ قانون اساسی کشور بیشتر از دو ماه و اندى دیگر نمانده است و در کنار قوه‌ی مقننه‌ی غیر قانونی، حکومت غیر مشروع و نظام سیاسی با مشروعیت ضعیف در مقابل اراده‌ی مردم افغانستان خواهد ایستاد. شبكه اصلاح و تغيير نگران است كه حکومت وحدت ملی هیچ‌گونه فعالیت‌ محسوس در قسمت برگزاری انتخابات و یا برنامه‌ی مشخصی امنیتی برای برگزاری انتخابات روی دست ندارد. دوستان جامعه جهانی و متحدین مردم افغانستان بدانند که تلاش‌های بیشتر از یک دهه مبارزات برای برقراری مردم سالارى در حال از بین رفتن است. ایجاد هر گونه بحران و وضعیت شکننده کشور متوجه حکومت وحدت ملی و متحدین بين المللى مردم افغانستان خواهد بود.

در اخير شبكه اصلاح و تغيير تاكيد مىدارد كه حكومت وحدت ملى توان و اراده برگزارى انتخابات شفاف را ندارد و از دوستان جامعه جهانى و متحدين مردم افغانستان ميخواهد كه در راستاى برگزارى انتخابات، انتقال مديريت سياسى و تشكيل دولت قانونى اقدام كنند و ملت افغانستان را يارى رسانند.

بااحترام

دفتر سخنگویی شبکه اصلاح و تغییر- کابل- افغانستان

٦حوت ١٣٩٦ برابر با ٢٥ فبروری ۲۰۱۸

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement