خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"مراسم حج را بدون سعودى کشور ديگر مديريت کرده نمى تواند"

"مراسم حج را بدون سعودى کشور ديگر مديريت کرده نمى تواند"

Feb 26, 2018 - 17:44

کابل (پژواک، ۷حوت۹۶): عربستان سعودى، مراسم حج وعمره را به شکل درست مديريت کرده مى تواند؛ سپردن امور مديريت اين مراسم به کدام کشور سوم، کار ناممکن است.

وزارت اطلاعات و فرهنگ وزارت عربستان سعودى مى گويد که از صدها سال بدينسو، از حرمين شرفين به شکل درست و سالم حفاظت کرده و تمامى سهولت ها براى زايرين اين اماکن مقدس را فراهم نموده است.

منبع گفته است که بزرگترين پروژه توسعۀ حرمين از سوى سلمان بن عبدالعزيز شاه فعلى اين کشور آغاز شده؛ تا زمينۀ زيارت به تمامى مسلمانان جهان مساعد گردد.

وزارت اطلاعات و فرهنگ سعودى گفت که با تطبيق پروژه توسعۀ حرمين، تعداد زايرين حج وعمره در اين محلات مقدس، با گذشت هر سال بيشتر خواهد شد و اين مراسم، بدون کدام مشکل برگزار خواهد شد.

به اساس معلومات منبع، کار بر پروژۀ ايجاد خط ريل از مکۀ مکرمه تا مدينۀ منوره به ارزش ۶۰ ميليارد ريال سعودى، به منظور فراهم نمودن سهولت هاى بيشتر براى زايرين جريان دارد.

اما حکومت سعودى مى گويد که آنها هيچ گاه اجازه نمى دهند که مراسم حج و عمره را سياسى نمايند و با اين کار شديداً مخالفت دارند.

آنها افزوده اند که مراسم حج و عمره را از صدها سال بدينسو، به شکل درست مديريت کرده و در اين راستا تجارب وسيع و کافى دارند.

حکومت سعودى مى گويد اينکه حج رکن پنجم اسلام است، پس براى امنيت زايرين در جريان ادا کردن آن، از هيچ نوع اقداماتى دريغ نخواهند کرد.

اين منبع، با اشاره به روابط افغانستان و سعودى گفته است که اخيراً روابط هر دو کشور در بخش هاى مختلف توسعه يافته است.

سعودى گفته است که حکومت افغانستان، از اقدامات آنها در بخش امنيت و ساير موارد مراسم حج، حمايت مى کند و با سياسى ساختن اين مراسم نيز مخالف است.

منبع گفته است که مراسم حج و عمره و خدمت زايرين، از اولويت هاى حکومت سعودى است، که در اين بخش به نقش و خدمات مهم خود ادامه مى دهد.

وزير اطلاعات و فرهنگ سعودى به پژواک گفته است که خادم الحرمين الشريفين شاه اين کشور، با تمام توان خود تلاش مى کند که سهولت هاى خوبترى را براى زايرين حج مهيا کند.

حکومت سعودى مى گويد: "زايرين حج و عمره، مهمانان خداوند اند؛ اما خدمت آنها وجيبۀ اسلامى ما و فريضه است."

منبع گفته است که پلان طرحريزى شدۀ ٢٠٣٠ ميلادى از سوى شهزاده محمد وليعهد سعودى سه بخش دارد؛ يکى اينکه سعودى، مرکز يا قلب جهان اسلام و عرب شود؛ دوم اينکه به مرکز سرمايه گذارى مبدل گردد؛ و سوم اينکه نقطۀ اتصال سه قارۀ بزرگ را تشکيل بدهد.

بر اساس معلومات منابع دیپلماتیک افغان، حکومت افغانستان از این پلان حمایت کرده، که با اجرایی شدن آن، شمار زایرين حج و عمرۀ افغان چند برابر بیشتر خواهند شد.

این منبع گفته است که روابط افغانستان و سعودی بهتر شده، حکومت و مردم افغانستان نمی خواهند که فریضۀ حج، سیاسی شود و کشورهايی به اهداف شان برسند که برای امنیت حرمین شریفین مشکل ایجاد مى کنند.

وی به پژواک گفته است: "ما به استقلال و تمامیت ارضی سعودی احترام داریم و در این بخش، آمادۀ هر نوع همکاری با حکومت سعودی می باشیم."

پاینده حکمت مشاور ریاست اجرائیۀ حکومت افغانستان می گوید که هیچ کشور به استثنای حکومت سعودی، مراسم حج و عمره را به وجه احسن مدیریت کرده نمی تواند.

وی به آژانس پژواک گفت که سعودی از صدها سال به اینسو، از حرمین شریفین حفاظت کرده و به زایرين، خدمات ارائه می کند و در این بخش، تجربه های گسترده اى دارد.

حکمت، از ایران و شماری دیگر از کشورهای اسلامی انتقاد کرد که می خواهند این موضوع را سیاسی بسازند و با این کار، منافع شخصی شان را به دست بیاورند و به اهداف شوم خود برسند.

وی این خواست ایران را که گویا حفاظت حرمین شریفین، به کدام کشور سومی و یا به ادارۀ مشترک کشورهای اسلامی واگذار شود، کار ناممکن خواند و افزود که این، خط سرخ برای سعودی است و آنها هیچ گاه آن را قبول نخواهند کرد؛ چرا که این کار استقلال و تمامیت ارضی سعودی را زیر سوال می برد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement