خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حکومت افغانستان در نشست پروسۀ کابل طرح صلح را ارايه مى کند

حکومت افغانستان در نشست پروسۀ کابل طرح صلح را ارايه مى کند

Feb 27, 2018 - 17:38

کابل (پژواک،٨ حوت۹۶): حکومت افغانستان در نشست "پروسه کابل"، طرحى را براى صلح ارايه مى کند که در آن، پيش شرطى براى مذاکرات صلح وجود ندارد و شامل پيشنهادات مشخص به طالبان و پاکستان مى باشد.

هارون چخانسوری معاون ریاست دفتر ريیس جمهور در امور ارتباطات استراتیژیک و رسانه ها، امروز در يک نشست خبرى در کابل گُفت که دومين کنفرانس موسوم به "پروسه کابل"، فردا تدوير مى شود.

به گفته او در اين کنفرانس برعلاوۀ مقام هاى افغان، نماينده گان بيست کشور به شمول ايالات متحده امريکا، انگلستان، جرمنى، پاکستان و نهادهاى بين المللى شرکت خواهند کرد. 

وى گفت که اين نشست؛ شامل سه بخش چون مراسم افتتاحيه،  بحث هاى گروپى روى موضوعات صلح و ثًبات و مبارزه با تروريزم مى باشد.  

او خاطر نشان کرد که اين نشست، با سخنرانى رييس جمهور افغانستان و برخى مقام هاى کشورهاى خارجى آغاز خواهد شد.

موصوف افزود که شوراى عالى صلح افغانستان، در چند ماه اخير در مرکز و ولايات افغانستان با اقشار مختلف کشور نشست هايى داشته و دريافته است که مردم افغانستان صلح مى خواهند.

او گفت که حکومت افغانستان، طرحى را براى صلح تهيه کرده است و آن را فردا در اين نشست ارايه مى کند.

به گفته چخانسوری، حکومت افغانستان براى مذاکرات صلح با مخالفين مسلح دولت، هيچ پيش شرطى ندارد و تمام مخالفين مسلح دولت که افغان هستند به خصوص طالبان، مى توانند بيايند و به پروسه صلح بپيوندند.

همچنان موصوف گفت که حکومت افغانستان، طرفدار مذاکرات صلح در کابل و يا يکى از ولايات کشور مى باشد؛ اما اگر گروه طالبان مسلح، خواهان مذاکرات در خارج از کشور باشد، حکومت افغانستان حاضر است که در يکى از کشورهاى اسلامى که در قضاياى افغانستان دخيل نباشد و يا در دفاتر ملل متحد با آنان مذاکره کند.

وى افزود که پيشنهاد حکومت افغانستان، به جامعه جهانى و به خصوص پاکستان اين است که از طرح صلح افغانستان حمايت کنند.

يک منبع معتبر که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، به آژانس خبرى پژواک گفت که ايجاد دفتر براى طالبان در کابل و رفع تحريم هاى موجود عليه طالبان مشروط بر اينکه آنها حاضر به مذاکره با حکومت افغانستان شوند، از پيشنهادهاى حکومت شامل طرح يادشدۀ صلح مى باشد.

وى افزود که دادن پاسپورت به طالبان نيز شامل اين طرح مى باشد. 

اما موصوف افزود که حکومت افغانستان براى آخرين بار به گروه طالبان چانس مى دهد؛ تا به روند صلح بپيوندند. او گفت که مدت اين چانس تا آخر اپريل سال ٢٠١٨ مى باشد.

اين در حالى است که طالبان گفته اند که با دولت افغانستان گفتگو نمى کنند. آنها مى گويند حاضر اند که با حکومت ايالات متحده امريکا گفتگو کنند.

اما چخانسورى گفت که حکومت ايالات متحده امريکا گفته است که طالبان، بايد با حکومت افغانستان گفتگو کنند. 

به اساس معلومات منبعى که نخواست نامش در گزارش ذکر شود؛ در نشست پروسه کابل، روى موضوع مهاجرين افغان در پاکستان نيز صحبت مى شود و قرار است که در ١٨ تا ٢٤ ماه، تمام مهاجرين افغان از پاکستان به کشور بازگردانده شوند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement