خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مردم از طرح صلح دولت افغانستان استقبال کردند

مردم از طرح صلح دولت افغانستان استقبال کردند

Feb 28, 2018 - 16:41

کابل (پژواک، ٩ حوت ٩٦): باشنده هاى ولايات مختلف کشور، از طرح صلح دولت افغانستان استقبال مى کنند و آن را اميدوارکننده براى تامين صلح در کشور مى دانند؛ اما برخى ها به عملى شدن اين طرح به ديدۀ شک مى نگرند.

دومین کنفرانس پروسۀ کابل، با اشتراک نماینده گان بیش از ۲۵ کشور و سازمان های بین المللی، امروز در ارگ ریاست جمهوری تدوير شده است.

پذيرفتن تعديل قانون اساسى از مجراى قانونى، آتش بس، گشايش دفتر طالبان، به رسميت شناختن طالبان منحيث يک حزب سياسى، آزادى زندانيان، و رفع تحريم ها بر طالبان، از موارد مهم طرح صلح دولت افغانستان با طالبان مى باشد، که در اين نشست ارايه شد.

توافق دولت افغانستان با صدور پاسپورت براى طالبان، دسترسى آنها به رسانه ها و اسکان دوباره خانواده هاى طالبان نيز شامل اين طرح است. 

در اين طرحُ پيش شرطى براى گفتگوهاى صلح وجود ندارد و در آن آمده است که کابل بهترين گزينه براى مذاکرات صلح است؛ اما مى تواند اين مذاکرات در يکى از کشورهاى اسلامى که در جنگ افغانستان دخيل نيستند، دفتر سازمان ملل متحد و يا کدام کشور سومى ديگر نيز انجام شود.

باشنده هاى ولايات مختلف کشور، از اين طرح استقبال کرده اند.

جان محمد شیرزاد يک تن از فعالان مدنى در شهر لشکرگاه مرکز ولايت هلمند، در مورد گفت که سخنرانى امروز رييس جمهور غنى در کنفرانس پروسه کابل اميدوار کننده بود. او گفت که طالبان و دولت هر دو بايد اين چانس صلح را از دست ندهند و جنگ طولانى افغانستان را خاتمه دهند. 

او از طرح صلح دولت که شامل ايجاد دفتر براى طالبان نيز مى باشد، ستايش کرد و گفت که از اين طريق، زمينه براى صلح بين الافغانى و گرفتن جلو مداخله هاى بيرونى گرفته مى شود.

او افزود که طالبان نيز بايد شرط هايى را پيش نکنند که مانع گفتگوهاى صلح شود.

همچنان محمد اسماعیل باشنده مرکز فراه در اين مورد گفت: «بايد جانبين از اين فرصت پيش آمده استفاده کنند؛ این خانه ویران «افغانستان» نیاز به بازسازی و مردم این مرز و بوم نیازمند لبخند هستند.»

وی افزود که دولت و طالبان، بايد براى منافع علياى کشور، از مخالفت هاى جزيى ذات البينى شان بگذرند.

او گفت: «باور کنید از دیروز که از خواست صلح طالبان خبر شدم، نهایت خرسند شدم.»

طالبان تا حال در مورد طرح صلح دولت چيزى نگفته؛ اما پيش از اين گفته اند که حاضر اند در مورد صلح با ايالات متحدۀ امريکا گفتگو کنند.

بنفشه بينش يك تن از شهروندان هرات نیز  از اين طرح يادشده صلح استقبال نموده گفت: «اميدوارم كه مانند نشست هایی قبلی، تصاميمی كه گرفته می شود در موارد مختلف، در حد حرف باقی نماند، عملى شود و سبب بهبود وضعيت فعلى گردد.»

محمد اکبر ازباشنده مرکز ولايت بامیان، ضمن استقبال از طرح يادشده، اين اقدام حکومت را نيک دانسته افزود: «اگر با طالبان صلح شود، باز هم گروه دیگری از تروریستان ایجاد خواهد شد؛ چون جنگ در افغانستان جنگ داخلی بالاى قدرت نیست، بلکه جنگ استراتیژی قدرت ها و کشورهای همسایه است.»

او گفت: «صلح واقعی آن وقت در افغانستان تامين می شود که پاکستان، ایران، امریکا، روسیه، چین، هند و کشورهای خاور میانه، صادقانه در پروسه صلح در افغانستان همکارى کنند.»

به باور او تا زمانى که اين کشورها به تفاهم نرسند، هر گونه امتیاز دادن به طالبان کارساز نخواهد بود و به تامين صلح دايمى در کشور کمک نمى کند.

بشیرخان باشنده مرکز ولایت کندز نیز گفت: «خدا کند که افغانستان از این کنفرانس، نتیجه امید بخش به دست بیاورد، در گذشته این چنين کنفرانس ها نتیجه نداشته، باز هم امید وار می باشیم.»

سيد مختار باشندۀ شهر مزارشريف مرکز ولايت بلخ، براى نتايج مثبت کنفرانس پروسه کابل خوشبين است. 

به گفته او اين کنفرانس، در صورتى که حکومت افغانستان نتايج آن را به گونۀ درست پيگيرى کند، مى تواند افغانستان در عرصه هاى مختلف چون صلح و غيره دستاوردهاى خوب داشته باشد.

به گفته او اين کنفرانس، مى رساند که افغانستان هنوز هم براى جهان مهم است و به آن توجه دارد.

محمدانور سلطانى يک تن از فعالان مدنى ولايت ننگرهار در شرق کشور نيز از طرح يادشده صلح دولت افغانستان استقبال کرد؛ اما گفت که براى عملى کردن اين طرح نيز اقدامات لازم داشته باشد و جامعۀ جهانى را قناعت دهد که در عملى شدن اين طرح همکارى کنند.

به گفته او اگر اين طرح، چون طرح هاى ديگر عملى نشود، اعتماد حکومت در سطح ملى و بين المللى صدمه مى بيند. 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement