خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حدود ١٤٠٠ تن در ماه فبرورى سال روان ميلادى کشته و مجروح شده اند

حدود ١٤٠٠ تن در ماه فبرورى سال روان ميلادى کشته و مجروح شده اند

Mar 03, 2018 - 19:18

کابل (پژواک، ١٢ حوت ٩٦): طى ماه فبرورى سال جارى؛ در مجموع ١٥٣ حمله، نزديک به ١٤٠٠ تن کشته و مجروح شده اند و اين آمار نشان ميدهد که سطح تلفات و جراحات، نسبت به ماه گذشته (جنورى) ٣٢ درصد کاهش يافته است.

به اساس گزارشهاى آژانس خبرى پژواک که در ماه اول (جنورى) سال جارى به اساس منابع مختلف ترتيب شده، نشان ميدهد که اين حملات؛ از جمله ٣٤ ولايت کشور، در ٢٧ ولايت رخ داده که در نتيجۀ آن، ٩٨٦ تن کشته و ٤١٢ تن ديگر مجروح شده اند.

اين آمار نشان ميدهد که از جمله هر ٣٦ تن، ٢٤ تن شان در درگيرى هاى رو در رو، پنج تن در حملات هوايى، چهار تن در حملات هدفى، دو تن در انفجارها و يک تن در حملات انتحارى تلفات و جراحت برداشته است.

حملات

در جريان ماه گذشته، بيش از نيمى از حملات در ولايات فارياب، هلمند، ارزگان، فراه، کندهار و ننگرهار و متباقى در ٢١ ولايت کشور به وقوع پيوسته؛ اما پژواک ماه گذشته گزارشهاى حملات از ولايات باميان، هرات، ميدان وردک، نورستان، پکتيا و پنجشير به دست نياورده است.  

به اساس يک گزارش آژانس پژواک؛ ولايات ننگرهار، هلمند، ارزگان، فارياب و فراه، شامل ولاياتى هستند که سال گذشته، شاهد آمار زياد تلفات و جراحات نسبت به ولايات ديگر کشور بودند.

جنرال زلمى وردک کارشناس امور نظامى؛ برعلاوۀ طالبان، فعاليت گروه داعش در ولايت فارياب و همسرحد بودن ولايات ننگرهار و هلمند با پاکستان و اکمال آسان مخالفين مسلح، از اين راه و همچنان قاچاق و کشت زياد مواد مخدر در ولايات ننگرهار و هلمند، عوامل جنگ در اين ولايت را ميداند.

وى مى افزايد که فارياب از خاطرى شاهد جنگهاى زياد بوده که اين ولايت، براى مخالفين مسلح از اهميت خاص برخوردار ميباشد، که از اين ولايت ميتوانند به ولايات ديگر شمالى نيز نفوذ نمايند.

وردک همچنان در مورد افزايش حملات در ولايت کندهار گفت: "کندهار نيز متاسفانه از ولاياتى ميباشد که با پاکستان سرحد مشترک دارد، از اينکه افغانستان سرحدات باز دارد، از همينرو ولايات سرحدى از همه بيشتر شاهد تحرکات و ناامنى ها ميباشد."

وى گفت اين حقيقت است که پاکستان براى مخالفين مسلح افغانستان، يک پناهگاه ميباشد و اين کشور براى افغانستان مشکلات زيادى ايجاد کرده است.

وى همچنان افزود که ولايت ارزگان، از خاطرى شاهد حملات زياد مخالفين مسلح ميباشد که اين ولايت با ولايات غزنى، زابل، کندهار، هلمند و دايکندى، همسرحد ميباشد و حيثيت يک چهارراه را دارا ميباشد.

همچنان آگاهان امور، نبود مديريت سالم در رهبرى و امکانات لازم، تقويت مخالفين مسلح از راه اخذ پول زير نام محصول گمرکى از اموال تجارتى، و حمايت برخى کشورها به ويژه ايران از مخالفين مسلح، عوامل عمدۀ نا امنى در فراه مى باشد.

به گفتۀ آنها ايران به هدف جلوگيرى از ساخت بند بخش آباد در فراه و نفوذ گروه داعش در اين ولايت، از طالبان مسلح حمايت مى کند و اين کار، باعث شده که نا امنى در اين ولايت بيشتر گردد.

اما ايران همچو اتهامات را رد کرده و مدتى قبل، يک مقام محلى طالبان در فراه گفته بود که از ساخت بند بخش آباد در اين ولايت حمايت مى کند.

تلفات و جراحات

گزارش ها نشان مى دهد که در ماه گذشته طى ١٥٣ حمله، در مجموع ٩٨٦ تن کشته شده و ٤١٢ تن ديگر جراحت برداشته اند.

افراد کشته شده و مجروحين؛ شامل مخالفين مسلح، نيروهاى دولتى و افراد ملکى مى باشند؛ اما آژانس خبرى پژواک، آمار دقيق آن را به خاطرى نشر نمى کند که منابع مختلف، اظهارات مختلف دارند و تفکيک همۀ آنها مشکل است.

در ماه گذشته، بيشترين حملات(٢٢) در فارياب صورت گرفت؛ اما بيشترين افراد(٢٢٦) تن در ارزگان کشته و زخمى شدند؛ اما در ماه جنورى همين سال، بيشترين تلفات و جراحات در کابل وارد گرديده بود.

در پنج حملۀ  طالبان مسلح و داعش که در ماه جنورى صورت گرفت، ١٦٢ تن کشته و ٢٨٦ تن جراحت برداشته بودند.

جنرال زلمى وردک آگاه امور نظامى مى گويد که سطح تلفات و جراحات در مناطق مختلف، به نوع و تاکتيک جنگى ارتباط دارد.

به گفتۀ او، تلفات و جراحات جنگ هاى جبهه يى و مناطق مزدحم، بيشتر است.

اما جنرال محمد رادمنش معاون سخنگوى وزارت دفاع ملى مى گويد که سطح تلفات و جراحات، به خاطرى پايين شده که به گفته  وى؛ مخالفين مسلح دولت سرکوب شده اند.

عاليه فاروقى باشنده منطقۀ فاضل بيک شهر کابل، به آژانس خبرى پژواک گفت که همۀ افغان ها از جنگ ها خسته شده و اميدوارند که صلح دايمى و پايدار در کشور تامين گردد.

موصوف، از تلفات و جراحات پايين ماه گذشته ابراز خوشى نمود؛ اما افزود: "در سال هاى گذشته نيز هميشه موضوع مذاکرات صلح مطرح مى شد و تا حد زيادى سطح جنگ ها و کشتارها پايين مى بود؛ اما با آمدن بهار و تابستان، دوباره به شدت مى رسيد."

عاليه، از طرف هاى درگير به ويژه طالبان مسلح خواست که به پيشنهادهاى صلح دولت لبيک گفته و براى منازعۀ جارى افغانستان، از طريق مذاکرات و گفتگو يک راه حل جستجو نمايند.

دولت افغانستان، طرح صلح با طالبان را در نشستى با اشتراک ٢٥کشور و سازمان هاى جهانى، به تاريخ ٢٥حوت ارايه کرد. اين طرح شامل آتش بس، تعديل قانون اساسى از راه هاى قانونى، به رسميت شناختن تحريک طالبان به حيث حزب سياسى و ساير موارد مى باشد.

سيد آغا ابراهيمى باشندۀ ميدان شهر مرکز ولايت ميدان وردک نيز گفت: "خدا کند که جنگ در کشور روز به روز کمتر و صلح تحکيم گردد؛ اما مردم ترس دارند که نشود اين جنگ، مانند سال هاى گذشته با گرم شدن هوا دوباره شدت يابد."

 سطح تلفات در ماه فبرورى گذشته، نسبت به همين ماه سال گذشته کمى پايين آمده است، در همين ماه سال گذشته، ١٤٤٣تن کشته و زخمى شده اند.

از حدود ١٧ سال گذشته بدينسو، جنگ طالبان و ساير مخالفين مسلح با دولت افغانستان و نيروهاى خارجى مستقر در افغانستان، جريان دارد.

هر چند تعداد دقيق تلفات و جراحات در سال هاى قبل از ٢٠١٧ ميلادى مشخص نيست؛ اما در سال هاى گذشته نيز جنگ و تلفات وجراحات ناشى از آن، با سرد شدن هوا کم مى شد.

گزارش هاى ماهانۀ آژانس خبرى پژواک نشان مى دهد که سال گذشته، جنگ ها در فصل  تابستان نسبت به فصل هاى زمستان و خزان بيشتر بود و اين امر، باعث شده که تلفات و جراحات در بهار و تابستان بيشتر است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan