خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در ننگرهار ١٣ هزار زن مصروف تجارت اندي

زنان

آرشيف

در ننگرهار ١٣ هزار زن مصروف تجارت اندي

Mar 04, 2018 - 14:53

جلال آباد (پژواک، ١٣ حوت ٩٦): رياست امور زنان ولايت ننگرهار مى گويد که حدود ١٣ هزار خانم، مصروف تجارت در اين ولايت اند و علاوه بر آن، رهبرى برخى شرکت هاى کوچک را بر عهده دارند.

اما خانم ها مى گويند که بخش هاى قالين و صنايع دستى، در تجارت خيلى محدود شده و تاکيد دارند که علاوه بر اين، در بخش هاى ديگر تجارتى نيز به آنها سهولت ها فراهم گردد.

تاجران زن، انتقاد و شکايت دارند که به توليدات صنايع دستى زنان بازاريابى نشده، که در اثر آن مشکلات در برابر پيشرفت اين صنعت بيشتر شده است.

انيسه عمرانى رييس امور زنان ننگرهار گفت که شمارى از خانم ها، رهبرى امور تجارتى خود را بر عهده دارند و براى موثريت کارهاى خود آنها نيز تلاش دارند که همکارى ادارات کمک دهنده را جلب نمايند.

او افزود: "حدود يک هزار خانم، با قالين بافى و دو هزار ديگر مصروف ساخت تاراند، ساير شرکت هاى کوچک نيز وجود دارد که در راس آن نيز خواهران ما قرار دارند، صنايع ياد شده مختلف اند که شامل پرده دوزى و ساخت بستره هاى اطفال و اشياى مختلف است."

موصوف نیز تاييد کرد که کارهاى انجام شده براى خانم ها در بخش تجارت کفايت نمى کند و تاکيد نمود که بيشتر شدن نقش زنان در بخش تجارت، به کار بيشتر نياز دارد.

خانم عمرانى افزود که يک مارکيت را به هدف توسعۀ تجارت خانم ها، در باغ بى بى سايرۀ شهر جلال آباد اعمار نموده که به زودى افتتاح خواهد شد.

او افزود: "ما خوش هستيم؛ اما قناعت نمى کنيم، هر چند تغييرات زياد در بخش هاى سياسى، اجتماعى و اقتصادى زنان ديده مى شود؛ اما ما قصد کرديم که خانم ها بايد در فابريکات نيز سهم داشته باشند."

شمارى از خانم ها با ايجاد شرکت ها علاوه بر بهبود وضعيت اقتصادى خود، به ساير خانم ها نيز زمينۀ کارى را مساعد نموده اند.

شريفه احمدزى يکى از خانم هاى ياد شده است که سال ها قبل، يک شرکت قالين بافى ايجاد نموده و حدود سه هزار خانم ها با وى کار مى کنند.

موصوف گفت لازم است که امکانات براى تجارت خانم ها بيشتر گردد؛ چرا که فعلا تجارت خانم ها در اين لايت خيلى محدود است.

خانم احمدزى در مورد خودش گفت:"وقتیکه کارخود را آغاز مى کردم، سرمايه نداشتم، از دفتر آريانا دو لک کلدار را قرض الحسنه گرفتم، عوض شان را از ما نمى خواست، با همان دو لک کار خود را آغاز نمودم، اکنون بازار خوب داريم، يک نمايندگى ما در ميدان وردک، يکى در کندهار و دفتر مرکزى ما در جلال اباد فعاليت دارد."

شيرعالم امله وال رييس تجارت و صنايع ننگرهار گفت که طبق قانون، در چوکات حکومتى به زنان و مردان، يکسان سهولت ها را فراهم کرده و اگر خانم ها بخواهند، در بخش هاى مختلف سرمايه گذارى کرده مى توانند.  

اين در حالى است که چند روز قبل، اتاق تجارت و صنايع، به هدف توسعۀ تجارت براى خانم ها افتتاح شد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement