خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

قصر "دارالامان" بازسازى و چهار تصفيه خانۀ فاضلاب در کابل ساخته مى شود

قصر "دارالامان" بازسازى و چهار تصفيه خانۀ فاضلاب در کابل ساخته مى شود

Mar 05, 2018 - 15:58

کابل (پژواک، ۱۴ حوت ٩٦): وزارت شهرسازی و مسکن، از تکميل کارهاى مقدماتى بازسازى قصر دارالامان کابل خبر داده گفت که تا دو هفتۀ ديگر کار بازسازى اساسى اين قصر و ساخت تصفيه خانۀ فاضلاب در کابل آغاز مى شود.

قصر دارالامان، در حدود هشت کيلومترى جنوبغرب شهر کابل موقعيت دارد. اين قصر در دوره امان الله خان در اوايل دهۀ ١٣٠٠ هجرى شمسى اعمار گرديده بود. از قصر دارالامان که تقريباً ١٥٠ اتاق کوچک و بزرگ داشت، در اوايل براى مرکز سلطنتى و بعدها به حيث تعمير وزارت دفاع استفاده ميشد؛ اما در جنگ هاى دهه ١٣٧٠ تخريب شد.

کابینه دولت افغانستان، در ماه حوت سال ١٣٩٤ طرح بازسازى اين قصر را تصويب کرد و قرار بود که اين قصر در پنج سال بازسازی شود؛ اما به اساس يک گزارش، کار پاکسازى، تحکيمات و نقشه گذارى اين قصر، در ماه جوزاى سال ١٣٩٥ آغاز شد.

 نیلوفر لنگر سخنگوی وزارت شهرسازی و مسکن، امروز در نشست خبرى در کابل گفت که کار پاکسازى، تحکيمات و نقشه گذارى اين قصر، به هزينه ٣ ميليون دالر امريکايى تکميل شده است.

به گفته او قرار است متباقى کارهاى بازسازى اين قصر که ١٧ ميليون دالر هزينه بر مى دارد، در اوايل ماه حمل سال ١٣٩٧ آغاز گردد.

نيلوفر گفت که شرکت هاى ساختمانى، مى توانند در داوطلبى اين پروژه شرکت کنند.

همچنان سخنگوی وزارت شهرسازی و مسکن، در نشست خبرى امروز گفت که قرار است چهار تصفيه خانۀ فاضلاب در شهر کابل ساخته شود.

به گفته او، کار ساخت يکى از اين تصفيه خانه ها در اوايل سال آيندۀ هجرى شمسى آغاز و تا پايان همين سال تکميل ميشود.  

او گفت که متباقى، سه تصفيه خانه در سه سال آينده اعمار خواهد شد و اين چهار تصفيه خانه، براى تصفيۀ فاضلاب شهر کابل کفايت مى کند.

سخنگوى وزارت شهرسازى و مسکن گفت که در اين تصفيه خانه ها، فاضلاب تصفيه و از آن براى آبيارى، توليد برق و گازمايع استفاده خواهد شد.

او گفت که هزينۀ اين تصفيه خانه ها هنوز مشخص نشده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement