خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عبدالله: مخالفان مسلح از طريق فعاليت هاى سياسى اهداف شان را دنبال کنند

عبدالله: مخالفان مسلح از طريق فعاليت هاى سياسى اهداف شان را دنبال کنند

Mar 08, 2018 - 16:03

کابل (پژواک، ۱۷ حوت ۹۶): داکتر عبدالله عبدالله رييس اجرايى حکومت مى گويد که مخالفان بايد از جنگ دست بکشند و  رابطۀ شان را با گروه های تروريستی قطع کنند و حاضر به ايجاد حزب سياسی شوند و از طريق فعاليت هاى سياسی، اهداف شان را دنبال کنند.

رييس اجرايى حکومت که  امروز در همايش گراميداشت از روز جهانی زن در کابل صحبت می کرد، برنقش برجستۀ زنان در روند صلح افغانستان تاکيد کرده گفت که حقوق زنان، درگفتگوها صلح با مخالفان مسلح دولت معامله نخواهد شد.

موصوف با بيان اينکه گروه های تروريستی، بالای مردم تحميل شده و ناشی از خواست مردم افغانستان نيست، گفت که مخالفان بايد از جنگ دست بکشند و رابطه شان را با گروه های تروريستی قطع کنند و حاضر به ايجاد حزب سياسی شوند و از طريق فعاليت سياسی اهداف شان را دنبال کنند.

عبدالله علاوه کرد: "صلح يک معامله عقب پرده نيست و در غياب مردم افغانستان نيز تحقق پذير و مطلوب نمی باشد، تعهد ما صادقانه است و هيچگاه تغيير نمی کند و حرف بسيار واضح است که مردم آرزوی صلح را دارد و حکومت صدايش را بلند کرده و پيشنهاد خود را داده و در هر قدم باقی هم، مردم افغانستان در جريان مانده خواهند شد."

اين مقام بلند پايه حکومت، حضور زنان در سياست، نهادهای مدنی، رسانه ها، پارلمان، سيستم قضايی، نيروهای امنيتی و غيره را از دستاوردهای حکومت در تساوی جندر عنوان کرده، گفت که حکومت تنها زمينه را مساعد ساخته؛ اما رسيدن به اين اهداف نتيجه تلاش خود زنان است.

موصوف گفت که با وجود دستاوردهای فراوان در عرصۀ زنان، هنوز هم زنان با مشکلات از جمله اعتياد، خشونت و غيره روبرو اند و حکومت متعهد به تعهدات خود بخاطر تحقق زنان کشور می باشد.

رييس اجرايى حکومت در بخش ديگر از سخنانش، نقش زنان را در انتخابات هاى آينده برجسته خوانده گفت که در انتخابات های پيش رو، حضور و رای زنان تاثيرگذار می باشد و هيچگاه انتخابات ناقص گذشته مانع رفتن و سهم گيری و مايوسى مردم در انتخابات آينده نخواهد شد.

وی افزود: "زنان تلاش کنند که بخاطر انتخابات آينده، چه کرده می توانند و چه بايد شود؛ تا به طرف وضعيت خوبتر برويم ما نيز در تحقق وعده های ما بخاطر حقوق زن وفادار هستيم و به کمک مردم افغانستان انشاالله دستاوردها وجود دارد و در آينده شاهد دستاوردهای ديگری نيز خواهيم بود."

محمد خان معاون اول رياست اجرايی حکومت نيز با اشاره به مشکلات زنان، گفت که هم اکنون شماری از زنان، از حقوق شان آگاهی کامل ندارند.

وی، با بيان اينکه با شعار در وضعيت زندگی زنان تغيير مثبت به وجود نمی آيد، گفت: "با دادن شعار در زندگی زنان تغيير مثبت نمى آيد؛ بايد کار عملی صورت بگيرد."

توبای لينزر سکرتر جنرال در بخش حقوق بشر دفتر يوناما، با بيان اينکه در حال حاضر سه و نيم ميليون دختر  از رفتن به مکتب بازمانده اند، گفت: "اين يک وقت جادويی است و بايد دختران را به  مکتب بفرستيم تا در آينده نقش مهم را در آبادی کشور ايفا کنند."

وی، تساوی جندر را مهم عنوان کرده، گفت که عنعنات تعصب آميز، خشونت را عليه زنان افزايش ميدهد و بايد  تلاش شود که يک تحرک برای تحصيل، صحت و سياست زنان آغاز گردد.

ازسويى هم دلبر نظری وزير امور زنان، با نگرانی از وضعيت زنان در بخش های مختلف، گفت که آمار تلفات زنان به بيش از ده درصد در کشور رسيده است.

نظری، با نگرانی از اقدامات حکومت بخاطر رسيدگی به مشکلات زنان، گفت که اقدامات صورت گرفته برای رسيدگی بر مشکلات زنان ناچيز است؛ بايد بخاطر حل مشکلات زنان تلاش بيشتر صورت بگيرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement