خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

يگانه څارنوال زن در کندهار دوسيه هاى نسبتى زنان را بررسى مى کند

يگانه څارنوال زن در کندهار دوسيه هاى نسبتى زنان را بررسى مى کند

Mar 08, 2018 - 15:32

کندهار (پژواک، ١٧حوت ٩٦): يگانه څارنوال زن در کندهار، دوسيه هاى نسبتى زنان را در حالى بررسى مى کند که سطح خشونت با زنان در اين ولايت نيز بلند است.

څارنوال زينب فايض، ٢٨ سال سن دارد که از دو سال گذشته بدينسو، در اين بخش کار مى کند و تاکنون ده ها دوسيۀ مربوط زنان را بررسى کرده است.

زينب فايض در اداره اى وظيفه اجرا مى کند که اکثريت همکارانش مرد هستند.

موصوف در مصاحبۀ ويژه به مناسبت هشتم مارچ يا روز جهانى زن گفت که انجام دادن کار در همچو يک محيط مشکل است؛ اما خوشحال است که در بخش انصاف و عدالتخواهى براى خانم ها کار مى کند.

فايض که فارغ التحصيل پوهنځى شرعيات است گفت که قبل از اين، هيچ څارنوال زن در اين ولايت وظيفه نداشت و زنان نيز با مشکلات زياد در بخش دعواهاى حقوقى خود مواجه بودند. از همينرو تصميم گرفت که در اين راستا کار نمايد.

 

موصوف که مادر دو اولاد است افزود: هر چند رفتن به کندهار در شرايط موجود، عارى از مشکلات و خطر نيست؛ اما تا حد زيادى از اين تهديدها نترسيده است.

به گفتۀ او، خود او نيز يک زن است و نسبت به مردان، مشکلات زن ها در يک جامعۀ سنتى  کشور را به شکل درست درک کرده مى تواند.

خانم فايض گفت که در اين مورد، موضوع احساسات و راز هاى محرم متضررين و متهمين زن مطرح است، که آن را در جريان تحقيقات به يک مردم گفته نمى توانند؛ اما در گفتن آن به همجنس خود آزاد است.

او گفت: "وقتيکه يک خانم متضرر يا متهم، گفته هاى دل خود را در جريان بررسى دوسيه گفته نتواند يا هم رازهاى محرم خود را بيان نکند، آيا امکان دارد که دوسيه اش به شکل درست بررسى گردد و يا هم در حق وى فيصلۀ عادله صادر شود؟"

به باور زينب فايض، حضور او در کندهار باعث شده که به اکثريت پرونده هاى خانم ها  رسيدگى شود و بالاخره عدل و انصاف برقرار گردد.

او افزود که از يک سال گذشته بدينسو، بيش از ٥٠ دوسيۀ خشونت با زنان در اين ولايت را بررسى کرده و در دستگيرى ٢١ تن کمک کرده که در خشونت با زنان متهم شناخته شده بودند.

وى گفت که بخش اعظم اين دوسيه ها خشونت جنسى، عروسى هاى قبل از وقت، خشونت هاى فاميلى، لت و کوب و حتى رويدادهاى قتل مى باشد.

خانم هاى کندهار موجوديت يک څارنوال زن در اين ولايت را نيز غنيمت شمرده و مى گويند که قبل از اين، مجبور بودند که دوسيه هاى شان از سوى څارنوالان مرد بررسى شود.

نسيمۀ ٤٤ ساله يکى از خانم هاى بيوه است که براى خواست حق خود به دفتر يگانه څارنوال زن در اين ولايت مراجعه کرده است.

موصوف به آژانس پژواک گفت که شوهرش فوت شده؛ اما برادر شوهرش وى را در حالى به عروسى جديد مجبور مى کنند که دخترآن جوان دارد.

او افزود که ايورش مى خواهد که از اين طريق، سرپرستى و اختيار دختران جوانش را در دست گيرند؛ اما وى با اين کارش مخالفت مى کند و در مقابل او ايستاده است.

موصوف افزود که اين موضوع خود را با څارنوال زن ياد شده در همين جا در جريان گذاشته بود؛ څارنوالان مرد در آن زمان به جاى عدل و انصاف با وى، از برادر شوهرش طرفدارى مى کردند؛ چرا که يک مرد بود.

اما او گفت که اکنون دوسيۀ نسبتى وى از سوى څارنوال زن بررسى ميشود و اطمينان دارد که به شکل بى طرفانه بررسى خواهد شد و فيصلۀ وى با عدل و انصاف استوار خواهد بود.

خانم رقيه اڅکزى رييس امور زنان کندهار، به آژانس خبرى پژواک گفت که در کندهار فقط يک څارنوال زن و يک وکيل مدافع کار مى کند؛ اما در بخش قضا هيچ کارمند زن وجود ندارد.

او افزود که موجوديت يک څارنوال و يک مدافع وکيل زن، به هيچ صورت به اين ولايت کفايت نمى کنند؛ چرا که تعداد آن عده زنان در اين ولايت زياد است که متضرر شده و يا هم به جرايم مختلف متهم شناخته شده اند.

به گفتۀ او، در همچو يک وضعيت مشکل است که دوسيه هاى متهمين و متضررين زن، به شکل درست بررسى گردد و يا هم در حق آن فيصلۀ منصفانه و استوار به عدالت صادر گردد.

او گفت که در اين مورد، موضوع احساسات و راز هاى محرم متضررين و متهمين زن مطرح است که آن را در جريان تحقيقات به يک مردم گفته نمى توانند؛ اما در گفتن آن به همجنس خود آزاد اند.

اما وى گفت که موجوديت يک څارنوال زن در کندهار نيز به بررسى دوسيه هاى زنان کمک زياد انجام داده است.

در اين حالى است که ادارات حقوق بيشر در جريان سال روان ٣٤١ رويداد مختلف خشونت با زنان در اين ولايت را ثبت نموده، که شامل ١٠٦ رويداد خشونت فزيکى، ٣٩ رويداد جبر و زور، ١٢٠ رويداد لفظى و روانى و ٧٦رويداد خشونت حقوقى از قبيل مهر، ميراث و موارد ديگر مى باشد.

 

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement