خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

غنى: موسسات غيردولتى بايد حسابده و بودجۀ شان شفاف شود

غنى: موسسات غيردولتى بايد حسابده و بودجۀ شان شفاف شود

Mar 11, 2018 - 15:05

کابل (پژواک،٢٠حوت ٩٦): محمداشرف غنى رييس جمهور کشور، از فعاليت غيرشفاف شمارى از موسسات غيردولتى در کشور، شديداً انتقاد نموده و گفت که انجوها درسال هاى گذشته، با دولتى سر وکار داشتند که حاضر نبود قبول کند که فساد درکشور حاکم است.

رييس جمهورکشورکه در نخستين کنفرانس ملی مؤسسات غير دولتی، تحت عنوان "نقش و اهميت مؤسسات غير دولتی درکاهش فقر و انکشاف متوازن،" امروز درکابل صحبت مى کرد گفت، منابعى که موسسات غيردولتى مصرف مى کنند؛ بايد به حسابدهی، توازن، کيفيت، موثريت، مساوات، پايداری و شفافيت بيشترتوجه شود.

موصوف افزود: "فعاليت ١٧ سال گذشته موسسات غيردولتى، بايد به شکل اساسى بررسى شود. دراين بررسى ها بايد مشخص گرددکه انجوها چه مقدار پول مصرف کرده اند، نتايج و دستاوردها  آن چه بوده است  و از آن، ما چه نتيجه مى گيريم وکارهايى که موثربوده چگونه بايد توسعه داده شود."

او علاوه کردکه حکومت بودجۀ خود را شفاف ساخته ودراين زمينه حسابده است؛ همچنان دفتر سازمان ملل درافغانستان نيز توافق نموده که بودجه شانرا پس از شفاف سازى، در دسترس مردم افغانستان و جامعه جهانى قرار مى دهدو از موسسات غيردولتى نيز تقاضا مى گردد تا بودجه شان را شفاف و دراختيار مردم قرار دهند.

رييس جمهور، خطاب به نمايندگان موسسات غيردولتى گفت: "سالها شما با دولتى سر و کار داشتيد که حاضر نبود قبول کند که فساد حاکم است؛ اما حکومت وحدت ملى، مشکلات خود را مى فهمد و راه حل آن را هم ميداند. ما روح تصميم گيرى را تغيير داديم، تمرکز ما به حيث ميراث اين حکومت اين نيست که ما به حيث فرد چه کرديم، بلکه اين است که چگونه نهاد ها را به وجود آورديم."

غنى علاوه کردکه تغيير نسلى در حکومت وحدت ملى، بايد درک شود و ٤٩ درصد اعضاى کابينه افغانستان عمرشان از ٤٠ پايين است، اداره فعلى يک اداره بى کفايت نيست، بلکه اداره يى است که داراى کفايت خاص است .

وى علاوه کرد: "من بالاى همکاران زن و مرد خود افتخار مى کنم و اين اداره در تضاد با نهادهاى غيردولتى نيست، بلکه حس مشارکت و هماهنگى مى خواهد و اداره يى است که صاحب اجنداى انکشافى است؛ درحاليکه انجوها تاکنون قادرنشده اند يک اجنداى انکشافى براى افغانستان ارايه کنند."

موصوف نشست امروز را براى موسسات غيردولتى يک فرصت خوانده افزودکه اين موسسات بايد در اين نشست يک اجنداى انکشافى ارايه کنند تا ديده شود که قوت فکرى،آمادگى سازماندهى  شان به چه اندازه است .

رييس جمهوردر بخش ديگر از سخنانش بر بيشترشدن عوايد کشور تاکيدکرده گفت که در چند سال آينده عوايدافغانستان بايد به هشت ميليارد دالر برسد و  اگر هشت ميليارد دالر عوايد نباشد، وضعيت همينگونه خواهدبود .

غنی گفت: "من نميخواهم هميشه به دنيا با دست گدايى بروم، ما سرمايه گذارى مى خواهيم نه کمک، کمک از نگاه پروگرام هاى اجتماعى ضروراست؛ اما نقطه اساسى اين است که بايد افغانستان به کشور سرمايه گذارى مبدل گردد."

موصوف تاکيد کردکه افغانستان يک کشور وارداتى بوده نمى تواند و بزرگترين تراژيدى اين است که اکثريت واردات افغانستان، زراعتى و توليدى است؛ چيزى که افغانستان خود آنرا توليد کرده مى تواند.

اشرف غنى در نشست امروز بر نقش زنان در ادارات دولتى و تصميم گيرى ها نيز تاکيدکرده گفت که زنان تصميم گيرنده هستند و در نهادهاى کليدى قرار دارند و بيشتر در وزارت هاى کليدى قرار خواهند گرفت و خصوصا حالا که حکومت پيشنهاد صلح را ارايه کرده، نقش زنان در اداره و اجتماع روز به روز قوى تر خواهدشد.

ازسويى هم مصطفی مستور وزير اقتصاد، نقش موسسات غيردولتی را در خدمات رسانی برای مردم ارزنده و حياتی عنوان کرده، گفت که انجوها نقش ارزنده ای را در غير متمرکز ساختن عرضه خدمات ايفا کرده اند؛ اما موسسات خوب و بد وجود دارد و بايد شناسايی و از هم جدا شوند.

 اما وى  با بيان اينکه موسسات غيردولتى، تاثير آنچنانی در کاهش فقر و بهبود وضعيت زندگی مردم نداشته است گفت که اين وضعيت نياز به توجه جدی دارد؛ چون در حال حاضر ميزان فقر بالاتر از ۳۹ درصد مى باشد و بيشترين ميزان فقر در دهات وجود دارد.

موصوف، با اشاره به پيشرفت های حجم صادرات طی دو سال اخير، گفت که ارزش واردات سالانه کشور هنوز هم نُه برابر صادرات است و هنوز هم اکثريت مردم به آب آشاميدنی صحی، معارف، خدمات شهری و روستايی بصورت يکسان و متوازن دسترسی ندارند.

توبی لنزر معاون فرستاده ويژه سرمنشی ملل متحد در افغانستان، نقش موسسات غيردولتی را مهم عنوان کرده گفت در ساحاتی که به دلايل مختلف نهادهای دولتی فعاليت کرده نمی توانند، موسسات غيردولتی فعاليت می کنند.

وی افزود که بايد کارهای موسسات غيردولتی، ارزيابی شوند و اين موسسات تلاش کنند که کارهای شان را با هماهنگی به پيش ببرند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan