خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کمپاين بهارى واکسين فلج اطفال در کشور آغاز شد

کمپاين بهارى واکسين فلج اطفال در کشور آغاز شد

Mar 12, 2018 - 16:49

کابل (پژواک، ٢۱ حوت٩۶): همزمان با آغاز کمپاين بهارى واکسين فلج کودکان در سراسر کشور، وزارت صحت عامه از وجود این ویروس در برخی ولایات کشور ابراز نگرانی کرد.

داکتر فدا محمد پیکان معین وزارت صحت عامه، امروز در مراسم افتتاح کمپاین بهاری واکسین فلج اطفال درکابل گفت که دور اول این کمپاین چهار روزۀ خانه به خانه، در ۳۲۴ ولسوالی کشور اجرا مى شود.

به گفته وی، در این دوره برای حدود ۹.۹ میلیون کودک، دو قطره واکسین پولیو و برای ۸.۹ میلیون کودک بین سنین ۶ ماهه تا پنج ساله کپسول ویتامین ای (A) داده مى شود.

داکتر پیکان گفت که این برنامه از سوی ۶۸ هزار رضاکار به پیش برده می ‌شود و این افراد در محل های زندگی خود، خانه به خانه خواهند رفت تا کودکان را واکسین کنند.

معین وزارت صحت عامه از ملا امامان، متنفذین محلی و همچنان جوانان و رسانه ها خواست تا در اجرای این برنامه با وزارت صحت عامه همکاری کنند.

وی گفت که به دلیل سردی هوا در برخی ولایات، ۴۱ ولسوالی سردسیر در این دوره تحت پوشش قرار نمی گیرد و برنامه واکسین در این ولسوالی ها یک ماه بعد اجرا خواهد شد.

داکتر پیکان افزود: "ویروس پولیو اکنون در ساحات بسیار محدود وجود دارد و ۹۸ درصد کشور عاری از این ویروس است و ما امیدوار هستیم که بیش از این دیگر شاهد واقعه های فلج کودکان نباشیم."

به اساس معلومات وزارت صحت عامه از آغاز سال جاری میلادی( ۲۰۱۸) که اکنون ماه سوم آن است، تا اکنون سه واقعه مثبت پولیو(یکی درننگرهار و دو مورد در کندهار) ثبت شده است.

داکتر ریچارد پیتا چیک ویدز معاون نماینده سازمان صحی جهان در افغانستان، در این مراسم گفت که کمپاین بهاری واکسین فلج کودکان، یک فرصت است تا ویروس آن که همچنان در برخی ولایات وجود دارد، محو شود.

وی گفت: "بیماری فلج کودکان در حال حاضر در کشورهای افغانستان، پاکستان و نایجریا وجود دارد و جامعه جهانی تلاش می کند تا این بیماری را در همکاری با نهاد های مسئول محو کند؛ اما لازم است که در این زمینه یک تعهد محکم در همه سطوح وجود داشته باشد."

آدل خُضر(Adele Khodr)، نماینده اداره یونیسف(صدوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد) در افغانستان گفت: "ما هرگز به این پیمانه به خاتمه بخشیدن پولیو نزدیک نشده ایم و من از تمام والدین در سرتاسر افغانستان می خواهم که اطفال خود را در جریان این هفته واکسین کنند."

وی افزود: "ما امیدوار هستیم که افغانستان هر چه زودتر از این ویروس کشنده نجات پیدا کند و برای جهان، یک کشور عاری از ویروس پولیو هدیه بدهد."

فلج اطفال، یک بیماری ویروسی است که بر اعصاب اثر می گذارد که می تواند باعث فلج کامل و یا بخشی از بدن و حتی باعث مرگ شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking