خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صادرکنندگان: جلغوزۀ افغانستان به نام پاکستان صادر مى شود

صادرکنندگان: جلغوزۀ افغانستان به نام پاکستان صادر مى شود

Mar 13, 2018 - 16:04

کابل(پژواک،٢٢ حوت ٩٦): صادرکنندگان جلغوزه، با ابراز نگرانى مى گويند که قسمت عمدۀ جلغوزه افغانستان، با نام و نشان پاکستان به ساير کشورها صادر مى شود و حکومت، بايد در جلوگيرى از اين کار اقدام نمايد.

صادر کنندگان جلغوزه، امروز در نشست يک روزه تحت نام «دريافت چالش ها ومشکلات فرا راه صادرات جلغوزه افغانستان» و امضاى تفاهنمامه همکارى ميان عزيزى بانک و اتحاديه صادرکنندگان جلغوزه در کابل، گفتند که سالانه در کشور٣٣ هزار متريک تُن جلغوزه توليد و از آن جمله، تنها ١٠٠٠ تن به نام افغانستان و متباقى از طريق پاکستان و به نام و نشان آن کشور به ساير کشورها صادر مى گردد.    

در مراسم امروز اتحادیه صادر کنندگان جلغوزه نیز افتتاح شد.
يحيى خان ځدران عضو اتحاديه صادرکنندگان جلغوزه، در نشست امروز گفت که  نبود فابريکه هاى پروسس و سردخانه ها، سبب شده تا جلغوزه افغانستان از طريق پاکستان صادر گردد.

او از حکومت خواست که در قسمت احيا و حفظ جنگلات جلغوزه و ايجاد فابريکه هاى پروسس جلغوزه، توجه جدى کند؛ زيرا جلغوزۀ افغانستان به دليل کيفيت خوب در جهان علاقه مندان زياد دارد.

وى بابيان اينکه در يک سال آينده در کابل، يک فابريکه پروسس از سوى اين اتحاديه ايجاد مى گردد و به تعقيب در ولايات خوست، پکتيا، ننگرهار ولغمان ايجاد خواهد شد؛ ازحکومت خواست تا در قسمت ترانسپورت هوايى و زمينى، برق، و زمين همکارى کند و از کار هاى آنها حمايت هاى لازمى شود.

در نشست امروز به هدف حمايت از صادرات جلغوزه، قرارداد همکارى ميان اتحاديه صادرکنندگان جلغوزه و عزيزى بانک امضا شد.

اميد سالم رييس عزيزى بانک گفت که به اساس اين تفاهمنامه، عزيزى بانک آماده است که درقسمت انتقالات پول صادرکنندگان جلغوزه در خارج و داخل، ايجادسهولت ضمانت هاى بانکى و فراهم ساختن قرضه براى آنان، همکارى کند.

وى افزود که قرضه هاى اين بانک، معيارى و بااستندرد هاى جهانى برابر مى باشد.

ازسويى هم خانجان الکوزى معاون اول اتاق تجارت و صنايع افغانستان، در نشست امروز گفت: «متاسفانه نسبت نبود امکانات، صد درصد جلغوزۀ توليد افغانستان در پاکستان پروسس مى شود، به نام و مارک آن کشور به چين، هانگ کانگ و ساير کشور ها صادر مى شود و ميليون ها دالر عايد مى کند.» 

 وى از حکومت خواست که در قسمت حفظ و توسعه جنگلات جلغوزه، ايجاد فابريکه هاى پروسس و جلوگيرى از قاچاق آن به پاکستان توجه کند.  

وى افزود که افغانستان در سال  مالى ١٣٩٦ به ارزش ١،٧ ميليون دالر صادرات ميوۀ خشک و تازه به شمول جلغوزه داشت. 

به اساس معلومات او، افغانستان دراين سال درمجموع  به ارزش هفتصد ميليون دالر صادرات داشت.

داکترعبدالله عبدالله رييس اجرايى حکومت که در اين نشست حضور داشت، گفت که افغانستان ظرفيت خوب در قسمت زراعت دارد؛ اما در اين قسمت کمتر توجه صورت گرفته است.

وى افزود که در اثر جنگ، توليدات داخلى و جنگلات افغانستان شامل جنگلات جلغوزه متاثر گرديده و قطع درختان مثمر، يک چالش بوده و ادامه دارد و بايد وزارت زراعت، در قسمت جلوگيرى از قطع درختان مثمر توجه جدى کند و مردم نيز با حکومت دراين راستا همکار باشند.   

موصوف گفت که به زودى در جلسه اقتصادى شوراى وزيران، از تجار جلغوزه دعوت خواهد شد تا مشکلات شان را مطرح کنند.

عبدالله افزود: «امروز هم توليدات داخلى داريم، ولى نسبت زمينه سازى هايى که نشده، توليدات افغانستان به نام ديگر کشورها صادر مى شود که بايد دراين قسمت توجه جدى شود.»

به اساس معلومات اتاق تجارت وصنايع، ساحات جنگلى جلغوزه در افغانستان حدود ٤٣ هزار هکتار مى رسد که عمدتا در ولايات خوست، پکتيا، ننگرهار و لغمان واقع شده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement