خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در ولايت پکتيا گوشت بدون معاينه صحى فروخته ميشود

در ولايت پکتيا گوشت بدون معاينه صحى فروخته ميشود

Mar 18, 2018 - 19:03

گرديز (پژواک، ٢٧ حوت ٩٦): حيوانات گوشت حلال در ولايت پکتيا، بدون معاينۀ صحى ذبح ميشود و همچنان گوشت نيز بدون معاينۀ صحى به فروش ميرسد.

باشندگان اين ولايت، از عدم رعايت اين امر، شکايت ميکنند و داکتران نيز يکى از عمده ترين عامل مريضى ها را نبود گوشت صحى ميدانند.

اسماعيل يکى از باشندگان شهر گرديز، امروز به آژانس خبرى پژواک گفت که قصابان در اين ولايت، در کنار سرکها حيوانات را ذبح ميکنند و در کارهاى شان اصول نظافت را در نظر نمى گيرند.

موصوف افزود: "در مواد خوراکى بايد نظافت در نظر گرفته شود، اينجا در کنار سرکها حيوانات را ذبح ميکنند، خون آن نيز در روى سرکها موجود ميباشد و بعداً خاک و دود زياد موجود ميباشد و مى فروشند. دکانهاى قصابان بايد شيشه  داشته باشد و محفوظ باشد."

عبدالله باشندۀ ديگر اين شهر گفت قصابان کوشش ميکنند که حيوانات مريض مردم را به قيمت ارزان خريدارى نموده و بعداً گوشت آنرا بالاى مردم بفروشند و مفاد زياد به دست آورند.

اما قصابان اين شهر ميگويند که تا وس و توان خود، نظافت را مراعات نموده و به صحى بودن گوشت اولويت ميدهند و از نبود برق و آب، با مشکلات مواجه ميباشند.

اسلام الدين به نمايندگى از قصابان اين شهر، به پژواک گفت که دکانهاى شان را شيشه و کاشى کار کرده بودند؛ اما از خاطر نبود برق گوشت را بطور خوب نگهدارى کرده نمى توانند.

وى گفت: "بايد يک مسلخ بزرگ و مجهز وجود داشته باشد، تا هم حيوانات قصابان در آن نگهدارى شود و براى کارگران نيز جاى بود و باش داشته باشد، مراعات نمودن نظافت از اوامر اسلامى ميباشد و ما  آنرا تا وس و توان خود مراعات ميکنيم، براى ما بايد امکانات مساعد شود، ما هم ميخواهيم که معيارى کار کنيم."

عصمت الله خالد شاروال شهر گرديز نيز تاييد کرد که مسلخ منطقۀ چشمه ماران کوچک ميباشد و اين مسلخ همزمان ظرفيت انجام همه کارهاى قصابان را ندارد.

خالد گفت در نظر دارد که در يک منطقه ديگر، براى قصابان يک مسلخ بسازد و همچنان مشکلات برق قصابان نيز حل خواهد شد.

موصوف به پژواک گفت: "به اساس پلان جديد همه قصابى ها را از مرکز شهر به يک منطقه ديگر انتقال ميدهيم و همچنان با آمدن برق وارداتى، مشکلات برق نيز حل خواهد شد و به آنان تسهيلات ايجاد ميگردد، همچنان در نظر داريم که براى ذبح کردن، يک جاى ديگر را در نظر بگيريم."

وليد احمد تسل رييس زراعت پکتيا گفت معاينه صحى حيوانات قبل، از ذبح نمودن از مسووليت ما ميباشد و موجوديت يک مسلخ بزرگ، کار نظارت آنان را آسان ميسازد.

تسل به پژواک گفت: "اگر مسلخ در يک مکان مشخص موجود باشد، کار نظارت ما را آسان ميکند. اگر شاروالى هر جايى که خواسته باشد مشخص کند، داکتر وترنر ما در وقت مشخص در آنجا موجود خواهد بود و بعد از معاينات، به ذبح حيوانات اجازه خواهد داد."

داکتر ولايت خان احمدزى رييس صحت عامه اين ولايت گفت که با ادارات ديگر، بطور مشترک از صحى بودن گوشت نظارت خواهد کرد و با وضع نمودن شرايط لازم براى قصابان، مسووليت خود را ادا ميکند.

احمدزى گفت گوشتى که مشکلات زياد داشته باشد، آنرا براى تشخيص بيشتر به پايتخت کشور انتقال خواهد نمود؛ بخاطريکه  امکانات تشخيص و معاينه آن در اين ولايت وجود ندارد.

از سوى ديگر، محمد هارون صديقى يکى از داکتران شهر کابل، به پژواک گفت که خوردن گوشتهاى حيوانات مريض و در نظر نگرفتن نظافت، مردم را با مشکلات زياد مواجه ميکند.

به اساس معلومات وى، خوردن گوشتهاى ناپاک و خام سبب مريضى هاى آميب، اسهالات و کرمهاى کدودانه و جارديا ميشود.

قابل يادآورى است که برعلاوه کابل در ولايات ديگر کشور نيز در هنگام ذبح نمودن حيوانات، نظافت در نظر گرفته نمى شود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement