خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"روند ثبت نام رای دهندگان تا يکماه ديگر آغاز مى گردد"

"روند ثبت نام رای دهندگان تا يکماه ديگر آغاز مى گردد"

Mar 18, 2018 - 16:34

کابل(پژواک، ۲۷حوت۹۶): کمیسیون مستقل انتخابات، با اعلام سه ماه تاخير در برگزارى انتخابات ولسى جرگه و شوراهای ولسوالى مى گويد که روند ثبت نام رای دهندگان، تا يکماه ديگر آغازمى گردد.

قبل ازاين، کمیسیون مستقل انتخابات ۱۶ سرطان سال ۹۷ را روز برگزاری انتخابات ولسی جرگه و  شوراهای ولسوالی اعلام کرده بود.

وسیمه بادغیسی کمیشنر و معاون عملیاتی کمیسیون مستقل انتخابات، که امروز درمراسم تحویل گیری نخستین محمولۀ مواد ثبت نام رای دهندگان صحبت می کرد، گفت که ارادۀ قاطع برای برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی، در سال آینده وجود و دارد و تلاش برای مساعد ساختن زمینه برگزاری انتخابات نیز آغاز شده است.

اين مقام بلند پايه کميسيون مستقل انتخابات گفت: "گام های بنيادی وعملی برای اولین بار برداشته شده تا فهرست رای دهندگان ترتیب شود و بر اساس آن بتوانیم، ليست رای دهندگان را تهیه کنیم."

موصوف  افزود که کارت های انتخابات همه اش باطل می باشد و انتخابات پیش رو، بر اساس ليست رای دهندگان و تذکره های هویت برگزارمى گردد.

به گفته او، قرار است روند ثبت نام رای دهندگان، تا آخرماه حمل ٩٧آغاز گردد و این روند، دو ماه طول خواهد کشید، که ماه نخست آن در مراکز ولایات، ۱۵ روز در مراکز ولسوالی ها و ۱۵ روز در قریه جات ادامه خواهد یافت.

وی با بيان اينکه هر شهروند بر اساس تذکرۀ هویتش، ثبت می شود، افزود: "شخصی که بخاطر ثبت به مراکز می آید، پس از ثبت درتذکره وى کود امنیتی چسپانده خواهد شد، که در روز انتخابات به اساس همان تذکره و کود امنیتی، آن شخص می تواند به کاندیداى دلخواهش رای دهد."

بادغیسی گفت: "کمیسیون مستقل انتخابات، بحث های تخنیکی خود را انجام داده است و به زودی روز برگزارى انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی را مشخص خواهد کرد و احتمالا در ماه میزان برگزار شود."

معاون عملیاتی کمیسیون مستقل انتخابات یادآور شد که با توجه به وضعیت غیر عادی و جنگی کشور، کمیسیون انتخابات به تنهایی نمی ‌تواند انتخابات را برگزار کند.

وى ازحکومت، نهادهای امنیتی، سیاسیون، نامزدان انتخابات و جامعه بین المللی، خواستارهمکارى در این زمینه گرديد.

موصوف افزود که مواد اساسی؛ شامل کتابچه های رهنمایی ليست رای دهندگان، کتابچه های ثبت رای دهندگان و تمامی لوازمى که برای برگزاری انتخابات ضرورت است، در کشور هاى چین و عربستان چاپ یا خریداری شده و به کمیسیون رسیده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement