خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"شطرنج باز افغان، تحفۀ جلال آباد به هند"

"شطرنج باز افغان، تحفۀ جلال آباد به هند"

Mar 18, 2018 - 17:19

دهلی جديد (پژواک، ٢٧حوت ٩٦): در يک گوشۀ "بازار پاليکه" در هند، علاقمندان بازى شطرنج، بر تخته هاى نصف شدۀ اين بازى جمع شده اند؛ اما افغان چاچا چشم هاى خود را به تخته هاى سياه و سفيد دوخته است.

موصوف با يک دوست هندى خود که مدتى قبل وى را چلينج داده بود، بازى دارد.

عبدالصمد نوابى ٥٨ ساله يکى از شطرنج بازان و باشنده منطقۀ مکروريان شهر کابل، که به افغان چاچا شهرت دارد، از سال ها بدينسو در دهلى جديد زندگى مى کند و خانواده اش به اروپا رفته است.

موصوف به آژانس خبرى پژواک گفت: "در اينجا به تنهايى زندگى مى کنم، براى سپرى کردن وقت، ساعت ١١:٠٠ هر روز از محل سکونت خود با طى نمودن ده ها کيلومتر فاصله، به بازار پاليکه آمده در اينجا تخته هاى شطرنج را نصب مى کنيم و بعدا تا شام شطرنج بازى مى کنم."

نوابى باشنده اصلى ولسوالى سرخ رود ننگرهار است، قبل از آمدن مجاهدين به کابل، در مکروريان سکونت داشت؛ اما بعداً اول به پاکستان و سه سال قبل به هندوستان مهاجر شد.

موصوف گفت: "در سطح کابل نيز بازى شطرنج انجام مى داديم، محصل پوهنځى وترنرى بودم که اين بازى را ياد گرفتم، با دوستايم در جمع مى شديم و اين بازى را انجام مى داديم."

صمد، هر چند در تیم ملی شطرنج در آن زمان بازى نکرده؛ اما در سطح کابل، بازيکنان مشهور شطرنج در آن زمان را شکست داده است.

بازار پاليکه و شطرنج

بازار پاليکه، يک منطقۀ مزدحم شهر دهلى جديد است؛ چوک متروى اين شهر از همه بزرگتر و مشهور است که علاوه بر دکان هاى مواد گرانبها، يک پارک زينتى نيز درآن وجود دارد که همه روزه صدها تن از آن ديدن مى کنند.

نوابى از منطقۀ بوگل دهلى جديد، همه روزه اينجا مي آيد و بازى شطرنج انجام مى دهد.

موصوف در بکس سياه رنگ خود پنج تختۀ شطرنج انتقال مى دهد و با رسيدن به بازار پاليکه، علاقمندان شطرنج را به خود جلب مى کند.

او گفت: "اين تخته هاى شطرنج را بخاطر قمار زدن با مردم نيا ورده ام و نه توقع پول دارم، فقط عاشق اين بازى هستم، آن را به ساير علاقمندان اين بازى ميارم."

افغان چاچا

اين هفته، شمارى از رسانه هاى چاپى و انلاين هند، در صفحات اول خود گزارش هايى در مورد نوابى به نشر سپرده و موصوف را پاليکه باز ((چاچاى عشق)) خوانده اند.

شهرت موصوف، بعد از باشندگان و دکانداران اين منطقه، به رسانه ها نيز راه يافته است.

ثروتمندان محلى و مردم سال پخته، در اوقات مختلف روز به سوى وى رفته وعلاوه بر مجالس، بازى شطرنج با وى انجام مى دهند.

واصل خان خبرنگار روزنامۀ بُلند بهارت، از چند ماه بدينسو با صمد نوابى رفت و آمد دارد و مى گويد که عشق کابل را از عشق اين افغان درک کرده است.

موصوف به پژواک گفت: "افغان چاچا به انسانيت سلام مى کند، موصوف وقت خود را به مصرف مى رساند، در اينجا مى آيند، تا براى علاقمندان بازى شطرنج زمينه  رامساعد سازد. موصوف اصلا تحفۀ جلال آباد به ما است."

به گفتۀ واصل خان، مردم افغان چاچا را دوست دارند، به وى احترام مى کنند و اکثر مردم از بازى وى ياد مى کنند.

به اساس آمار، در دهلى جديد پايتخت هند ١٤ هزار مهاجر افغان مستقراند که اکثر آنها مصروف کارهاى مختلف اند؛ اما علاوه بر آن در دو سال اخير، هزاران افغان براى تداوى، تجارت، تعليم و سياحت نيز به اين کشور سفر مى کنند.

علاوه بر صمد نوابى، شمار زيادى از افغان هاى ديگر نيز در اين شهر در بخش هاى هنرهاى مختلف به ويژه آشپزى خوب در هوتل هاى افغان شهرت دارند، که توجه مردم هند را به خود جلب کرده اند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement