خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عبدالله: افغانستان ديگر متکی به يک راه نيست

عبدالله: افغانستان ديگر متکی به يک راه نيست

Mar 18, 2018 - 18:58

کابل (پژواک، ۲۷ حوت۹۶): مقامات افغانستان، ايران و هند، بر تسريع فعاليت ها در بندر چابهار تاکيد نموده و گفتند که اين پروژه، زمينۀ معاملات منطقوی را بيشتر کرده، نه تنها در زمينه اقتصادی؛ بلکه در عرصۀ معاملات فرهنگی و سياسی نيز حايز اهميت فراوان می باشد.

داکتر عبدالله عبدالله رئيس اجرايی حکومت، امروز در نشستى که به منظور نشر یک تحقيق در مورد بندر چابهار در کابل صحبت مى کرد، بندر چابهار را يکی از پروژه های بزرگ اقتصادی در منطقه عنوان کرده، گفت که از طريق اين بندر، فرصت هایی در پيش رو است که عملی شدن آن تحولى را در زندگی و اقتصاد مردم منطقه به وجود خواهد آورد.

موصوف با بيان اينکه افغانستان، ديگر نمی تواند متکی به يک راه باشد و بايد راه های ديگری را نيز جستجو کند، گفت که هنوزهم موانع در بخش تجارت و ترانزيت ميان افغانستان و پاکستان وجود دارد، که توليدات و تجارت افغانستان را صدمه زده؛ اما اميد که با توجه به منافع مشترک و احترام متقابل، مشکلات موجود ميان افغانستان و پاکستان نيز حل گردد.

او تصريح کرد: "افغانستان در موقعيتی قرار دارد که در گذشته، اين موقعيت سبب مشکلات هم شده و راهگشاۀ حل مشکلات هم بوده و به حيث يک کشور محاط به خشکه، تجارت و ترانزيت به افغانستان، اهميت خاصی داشته و ما با موانع و مشکلات در اين راستا مواجه بوديم."

منپريت وهرا (Manpreet Vohra) سفير هند درکابل، در مورد اهميت بندر چابهار گفت که اين بندر نه تنها برای ايران، هند و افغانستان اهميت دارد، بلکه می تواند شبکه تجارتی بين اين کشور ها و آسيای مرکزی و فراتر از آن برای کشور های اروپايی باشد.

وى افزود: "اهميت بندر چابهار برای همه کشورها مساوی است."

او گفت نتايج تحقيقات نشان مى دهد که راه چابهار، نزديکتر و کم هزينه ترين راه برای هند می باشد و می تواند از لحاظ مصارف و زمان، ۵۰ درصد کاهش را به ميان بياورد.

موصوف افزود که اين راه برای افغانستان نيز با اهميت بوده و می تواند توليدات و محصولات خود  را در هر فصل سال، به بازارهای هند به خصوص ممبیى و  دهلی برساند.

همچنان او گفت که راه اندازی اين بندر، افغانستان را از وابستگی به يک کشور که از آن سوء استفاده مى نمود نجات مى دهد.

رضا بهرامی سفير ايران در افغانستان نيز دراين نشست گفت که پروژه چابهار، زمينه معاملات منطقوی را بيشترکرده است، نه تنها در زمينه اقتصادی؛ بل در عرصه معاملات فرهنگی و سياسی نيز حايز اهميت فراوان می باشد.

موصوف با بيان اينکه درِ پروژۀ چابهار، برای همه باز است و اين پروژه در تقابل به هيچ پروژۀ ديگری نيست، بلکه به پروژه های ديگر منطقوی امکانات و ظرفيت بيشتر می دهد، گفت که اين پروژه، در ميان خود می تواند پروژه های ديگر را نيز در بر بگيرد؛ مانند پرژه راه آهن پنج جانبه که علاوه بر کاهش هزينه، باعث ايدۀ همگرايی و ارتباطات بيشتر منطقوی می شود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement