خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مردم: شاهراه کندهار- ارزگان هرچه زودتر اعمار گردد

مردم: شاهراه کندهار- ارزگان هرچه زودتر اعمار گردد

Mar 18, 2018 - 19:48

کندهار(پژواک،۲۷حوت۹۶): مسافرين و رانندگان شاهرات کندهار-ارزگان می گویند که این راه در این اواخر نه تنها نا امن شده، بلکه کارهای ساخت آن نیز متوقف شده است.

آنها از حکومت می خواهند که امنیت این شاهراه را تامین و کار ساخت آنرا سرعت بخشد.

محمد انور یک تن از رانندگان این شاهراه به آژانس خبری پژواک گفت که حدود دو هفته می شود که کار اعمار این شاهراه متوقف شده است.

وی افزود، قبلاً کار اعمار این شاهراه بسیار کند جریان داشت، اما اکنون متوقف شده است.

وی می گوید، ماه ها شده که مسافرين و رانندگان این شاهراه با مشکلات مواجه می باشند، اما کسی فریاد آنها را نمی شنود.

وی گفت، باشندگان ارزگان مجبور اند که برای رفع نیازمندی ها و برای تداوی بیماران شان به شهر کندهار بروند، اما در مسیر راه با مشکلات جدی مواجه می شوند.

به گفتۀ وی، راه خامه می باشد و به شدت خراب شده، اطفال، زنان، بیماران و محاسن سفيدان توانائی سفر از این راه را ندارند و سفر شان به ساعتها طول می کشد.

وی افزود، بیشتر اوقات موترهای شان عوارض فنی پیدا می کند و بیماران در مسیر راه جان شان را از دست می دهند.

وی از حکومت خواست تا غم اعمار این شاهراه را بخورد.

غلام سخی یک تن از باشنده گان ارزگان به آژانس خبری پژواک گفت، راه نه تنها خراب است، بلکه نا امن نیز می باشد.

وی افزود، چند هفته قبل این شاهراه از سوی افراد مسلح به مدت چند ساعت بسته شده بود، شماری از افراد را اختطاف کردند که سرنوشت آنها تا اکنون نیز معلوم نمی باشند.

وی می گوید، این مسوولیت حکومت می باشد که هم امنیت این شاهراه را تامین کند و هم غم اعمار آنرا بخورد؛ چرا که مردم راه دیگر ندارند و با وجود مشلات موجود از این راه رفت آمد می کنند.

شاهراه کندهار- ارزگان تا ولسوالی شاولی کوت قیر شده است، اما از منطقۀ "وچ باختو" این ولسوالی تا منطقۀ "تناوچی" ترینکوت مرکز ارزگان به طول ۳۸کیلومتر خام و در حالت بسیاری بدی قرار دارد.

کار اعمار این شاهراه چهار ماه قبل آغاز شده بود که در این مدت تنها ۱۱کیلومتر جغل اندازی شده، اما کار اعمار سرک باقی مانده به علت نامعلوم متوقف شده است.

مقامات ولسوالی شاه ولیکوت می گویند، آنها کما کان تدابیر امنیتی برای اعمار این شاهراه را دارد، اما کار ساخت سرک در این اواخر موقف شده است.

لومړی څارن محمد قاسم معاون قوماندانی امنیۀ این ولسوالی به پژواک گفت که نه تنها کار اعمار شاهراه متوقف شده، بلکه به سبب باران و سیلاب ها بعضی از قسمت های اعمار شدۀ این سرک نیز تخریب شده است.

وی می گوید، در جریان ساخت شاهراه برای آبهای سیلاب پلچک ساخته نشده، به برای همین سبب سرک متضرر شده است.

انجنیر عبدالاحمد احسان رئیس فواید عامۀ کندهار می گوید که این شاهراه که بودیجۀ آن از سوی وزارت دفاع ملی پرداخته می شود، به همکاری تخنیکی ریاست فواید عامۀ کندهار اعمار می شود.

وی می گوید، قرار بود که کار اعمار این سرک در مدت شش ماه تکمیل شود، اما کار اعمار این سرک به علت عدم بودجۀ متوقف شده است.

وی می گوید، از سوی وزارت مالیه برای اعمار این شاهراه ۳۸میلیون افغانی اختصاص شده بود، اما اکنون این قرار داد را لغوه کرده و از سر به داوطلبی گذاشته است.

وی در این مورد معلومات ارائه نکرد که کارمجدد این سرک چه زمانی آغاز خواهد شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement