خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ميزان توليد ادويه در داخل کشور بيشتر شده است

ميزان توليد ادويه در داخل کشور بيشتر شده است

Mar 18, 2018 - 12:09

کابل (پژواک،۲٧ حوت ۹۶): وزارت صحت عامه مى گويد با آنکه ميزان توليد ادويۀ مورد نياز در افغانستان، از پنج درصد به هشت درصد افزايش يافته است؛ اما هنوزهم سالانه به هزينۀ بيش از ٦٠٠ ميليون دالر ادويۀ توليد بيرونى، وارد کشور مى شود.

داکتر نورشاه کامه وال رئيس اداره ملی تنظيم امور دوايی و محصولات طبی وزارت صحت عامه، درگفتگو با آژانس خبرى پژواک گفت که در حال حاضر، از ۲۹ کشور جهان ازجمله امريکا، لندن، جرمنی، ترکيه، سويس، چاپان، هندوستان، ايران و پاکستان ادويه وارد افغاستان مى شود.

او علاوه کرد که قبلاً سالانه حدود ۹۵ درصد ادويه از بيرون وارد کشور مى شد؛ اما حالا اين رقم به ۹۲  درصد رسيده است؛ طوريکه ۸ درصد متباقی آن در داخل کشور توليد شده و مواد اوليۀ آن از چين و هند خريداری مى شود.

کامه وال افزود که سالانه به ارزش حدود ۶۲۵ ميليون دالر ادويه وارد کشور مى شود، که بيشترين آن از کشورهای ترکيه، چين، هندوستان ، ايران و پاکستان بوده  و حدود ۹۰ در صد آن به مصرف مى رسد.

وى گفت که ادويه جات وارد شده در لابراتوار های مجهز اداره ملی تنظيم امور دوايی و محصولات صحی، بررسی شده و اگر کيفيت اين ادويه جات برابر با معيار های اين اداره نبود تضمين کيفيت نمى شود.

موصوف خاطر نشان کرد که در حال حاضر ۲۳ فابريکۀ فعال ادويه سازی در ولايات کابل، هرات، کندهار، ننگرهار و بلخ فعال بوده که ۱۲۰ قلم ادويه از جمله ويتامين ها، انتی اسيد ها، پرستامول ها و برخی ادويه جات ديگر که شرايط سخت توليدی نداشته و هزينه کمتر نياز دارند را،  توليد مى کنند.

کامه وال افزود که ادويه جات افغانستان، تحت استندرد شيوه های خوب توليد(Good Manufacturing Process) توليد مى شود که از طرف سازمان صحی جهان معرفی شده است و نزد وزارت صحت عامه، حدود ۱۷۲۸ قلم ادويه مجاز برای توليد ثبت است.

اين مقام بلند پايه وزارت صحت کشور علاوه کرد که دولت بخاطر حمايت توليدات داخلی، ادويه جاتى را که درداخل توليد مى شود با ۲۵ درصد ازدياد نسبت به ادويه جات بيرونی خريداری مى کند.

موصوف علاوه کرد که در کنار توليد ادويه ، يک فابريکه توليد وسايل طبی نيز در هرات فعاليت مى کند.

ازسويى هم سيد حامد معاون شرکت ادويه سلامت به پژواک گفت که توليدات داخلى، نسبت به گذشته حدود ۱۵ در صد افزايش يافته  و روند نظارت و بررسى از توليدات نيز بهتر گرديده و تاحدى دولت از توليدات داخلی حمايت مى کند.

اما شمارى از ادويه فروشان مى گويند که ادويه کشور های پاکستان و ايران، زياد تر درمارکيت های ادويه فروشی کابل به فروش مى رسد.

حسيب الله فارمسيست يکى از دواخانه  ها گفت که  بيشترين ادويه درافغانستان؛ از کشور های پاکستان، ايران، هندوستان، ترکيه  و ممالک عربی مى باشد و ادويه پاکستان و ايران، در بازار بيشتر به  فروش  مى  رسد.

وی افزود که توليدات داخلی ادويه؛ از فابريکه های ادويه سازی داخلی چون آسيا فارما، افغان فارما و شرکت داروسازی آريا نيز در بازار موجود است  و دارای کيفيت خوب مى باشد.

در عين حال، باشنده گان شهر کابل از کيفيت ادويه جات شکايت دارند و خواهان توجه مسئولين در اين زمينه مى باشند.

عبدالخالق باشنده تايمنی کابل گفت که نرخ ادويه جات نهايت بلند بوده و کيفيت خوب هم ندارد و ادويه فروشان، بعضی اوقات دروغ مى گويند و ادويه جات کم کيفيت را به جای ادويه با کيفيت به فروش مى رسانند.

اما رئيس اداره ملی تنظيم امور دوايی و محصولات طبی وزارت صحت عامه گفت که  در سال گذشته حدود ۱۵۰ تن دواى تاريخ گذشته وبى کيفيت، جمع آوری و هدر شده است.

او علاوه کرد که در پيوند به اين موضوع، حدود ۱۹۰ ادويه فروشی مسدود گرديد که ادويه تاريخ گذشته، نداشتن فارمسيست و ادويه فروشی های خودسر نيز شامل آنها بوده و مالک يک ادويه فروشی نيز به څارنوالی معرفی شده است؛ اما ۱۰۰ تن ديگر در مرکز و ولايات که اجراآت خوب داشتند، سند های اعتبار دهی نيز دريافت کردند.

وی با بيان اينکه قبلا ادويه جات بيشتر به شکل قاچاق وارد کشور مى شد؛ اما حالا کمتر شده است گفت که با همکاری وزارتخانه های امور داخله، سرحدات، ماليه و تجارت، طرحى را نهايی کرده اند تا از قاچاق ادويه جات جلوگيری شود.

ازسويى هم  وى افزود که کنترول کيفيت و پروسه درست مديريتی، باعث شده تا طی سال گذشته عوايد اين اداره از ۲۷ ميليون افغانى به ۴۰ ميليون افغانی افزايش يابد.

براساس معلومات وزارت صحت عامه، درحال حاضر حدود ۱۴ هزار ادويه فروشی در سراسر افغانستان فعاليت دارند و قراراست تا پانزده سال آينده، حدود ۴ هزار ادويه فروشی ديگر نيز ايجاد  و جواز فعاليت براى شان داده شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement