خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مسوولان امنیتی از اتخاذ تدابیر شدید امنیتی در مزارشریف خبر می دهند

مسوولان امنیتی از اتخاذ تدابیر شدید امنیتی در مزارشریف خبر می دهند

Mar 20, 2018 - 20:14

مزارشریف(پژواک،۲۹حوت۹۶): مسوولان امنیتی می گویند که به هدف برگزاری جشن نوروز در شهر مزار شریف تدابیر شدید امنیتی اتخاذ شده است.

اما باشندگان این شهر می گویند که این جشن نسبت به سال های گذشته پرشمار برگزار نخواهد شد.

جشن نوروز هرسال اول حمل به سطح منطقه ای در ولایت بلخ تجلیل می شود.

این جشن ضمن نشر سرود ملی و شلیک توپ، با برافراشتن علم روضۀ حضرت علی (کرم الله وجهه) در شهر مزار شریف با حضور هزاران تن از مردم آغاز می شود و در آن هزاران تن از ولایت های مختلف افغانستان و همچنان از خارج از کشور شرکت می کنند.

گرچه نسبت به سال های گذشته تدابیر شدید امنیتی گرفته شده، اما امسال شور و هیجان در این شهر نسبت به سال های گذشته کمتر دیده می شود.

مل پاسوال سیدکمال سادات قوماندان امنیۀ بلخ امروز در نشستی که در مورد امنیت این جشن برگزار شده بود گفت که نسبت به سالهای گذشته تدابیر شدیدتر امنیتی اتخاذ شده است.

وی افزود که در اطراف روضه پنج کمربند امنیتی ایجاد شده و به هدف تامین امنیت در تمام شهر چهار هزار نیروهای امنیتی جابجا شده اند.

به گفتۀ وی، مردم با نیروهای امنیتی همکار اند و به هیچ کسی اجازه داده نخواهد شد که حرکت غیر مسوولانه انجام دهند.

قوماندان امنیه گفت که همه ساله بعد از چاشت در چنین روزی جاده های اطراف روضه بر روی تردد موترها بسته می شد و تنها برای رفت آمد افراد پیاده اجازه داده می شد.

اما وی افزود که امسال به خاطر تدابیر شدید امنیتی، جاده های اطراف روضه از ابتدای روز برای تردد موترها بسته است و مردم می توانند آزادانه در شهر رفت و آمد کنند.

اما افزون بر اطمینان دادن قوماندانی امنیه از تدابیر شدید امنیتی، مسوولان هوتل های شهر مزار شریف می گویند که مهمانان آنها نسبت به سالهای گذشته کمتر هستند.

حبیب الله، مالک یکی از این هوتل ها به پژواک گفت که در سالهای گذشته اتاق های هوتل وی تا  ۱۵حوت تمام می شد و به کرایه داده می شد اما امسال در آخرین روز سال نیز نیز اتاق خالی دارد.

 به گفته وی، هر چند مهمان ها زیاد هستند اما نسبت به سالهای گذشته شمار شان کم است.

فعالان مدنی به این باور هستند که وضعیت سیاسی در بلخ در کم شدن شمار کسانی که برای جشن نوروز به این شهر می آیند، تاثیر داشته است.

میرویس درمان، یک تن از فعالان مدنی به پژواک گفت که از چهار ماه به اینسو مناقشۀ سیاسی بین ارگ و عطا محمد نور جریان دارد که به سبب آن مردم در مورد آینده این ولایت نگران هستند.

محمد اسماعیل که از ولایت کندهار برای شرکت در جشن نوروز به بلخ آمده است گفت:" خوب می دانیم که در این روز ها وضعیت بلخ خوب نیست، اما با وجود آن به این جا آمده ایم، نمی شد که به بلخ سفر نکنم."

محمد اسماعیل با ابراز خرسندی از تدابیر امنیتی در مزار شریف گفت که وضعیت در این شهر تا به آن اندازه که فکر می کرد، خراب نیست.

هرسال مقام های بلند پایۀ کشور برای شرکت در مراسم رسمی جشن نوروز از کابل به مزار شریف سفر می کند. سال گذشته سرور دانش معاون  دوم رئیس جمهور در این مراسم شرکت کرده بود.

مسوولان حکومتی در بلخ می گویند که تا هنوز مشخص نیست که امسال کدام مقام ها از کابل برای شرکت در مراسم جشن نوروز به مزار شریف سفر خواهد کرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement