خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ریاست جمهوری: اگر طالبان به طرح صلح حکومت پاسخ مثبت ندهند، بیشتر منزوی می شوند

ریاست جمهوری: اگر طالبان به طرح صلح حکومت پاسخ مثبت ندهند، بیشتر منزوی می شوند

Mar 26, 2018 - 19:28

کابل ( پژواک، ۶حمل ۹۷): ریاست جمهوری می گوید که طرح صلح پیشنهادی حکومت افغانستان یک فرصت طلایی است و اگر طالبان به آن پاسخ مثبت ندهند با انزوای کامل مواجه خواهند شد.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری این موضوع را امروز در یک نشست خبری در کابل بیان کرد.

 طرح تازه صلح حکومت ماه حوت گذشته اعلام شد. محمد اشرف غنی رئیس جمهور در گشایش نشست پروسه کابل که با حضور نمایندگان ۲۵ کشور و چند سازمان بین المللی برگزار شد، این طرح را بیان کرد.

وی گفت که دولت افغانستان می خواهد بدون پیش شرط با طالبان آتش بس کند و ضمن پذیرش این گروه به عنوان یک حزب سیاسی، با نمایندگان آن در هر جایی که باشند بخاطر صلح مذاکره کند.

تعدیل قانون اساسی، آزادی زندانیان طالبان، و خارج کردن نام مقام های این گروه از فهرست سیاه بین المللی از دیگر  موارد عمده این طرح بود که رئیس جمهور اعلام کرد.

گروه طالبان قبل از برگزاری این نشست اعلام آمادگی کرده بود که در پیوند به قضیه افغانستان با امریکا گفتگو کند اما تا اکنون در مورد پیشنهاد جدید حکومت افغانستان واکنش نشان نداده است.

مرتضوی با اشاره به این مسئله گفت:" این طرح شکل اجماع داخلی را دارد، با تمام اقشار در رابطه با آن صحبت شده است؛ حمایت جمعی را از داخل افغانستان دارد و هم در سطح منطقه و فراتر از منطقه مورد حمایت قرار گرفته است."

سرپرست دفتر سخنگوی رئیس جمهور افزود:" این یک فرصت طلایی است برای طالبان باید از این موقع استفاده کنند و ما انتظارداریم که طالبان موقف رسمی شان را ابراز کنند اگر پاسخ مثبت ندهند در برابر خواست جمعی مردم افغانستان قرار می گیرند و به حاشیه و انزوا کشیده خواهند شد ."

وی در عین حال از حمایت برخی کشورها از تروریزم در افغانستان ابراز نگرانی کرد و گفت که این کشورها باید روش خود را در مقابل گروه های تروریستی تغییر بدهند در غیر آن صورت ثبات در منطقه تامین نخواهد شد.

شاه حسین مرتضوی در بخشی دیگری از نشست خبری با انتقاد از اظهارات اخیر سید اسحق گیلانی از چهره های سیاسی افغان گفت:" "ما امیدواریم شخصیت های سیاسی ما آواز خود را علیه کشور هایی بلند کنند که در آن جا علیه ما پایگاه های گروه های تروریستی فعالیت و سرباز گیری می کنند."

گیلانی به تازگی در نشستی که در اسلام آباد پاکستان برگزار شده در مورد چگونگی جنگ در افغانستان صحبت کرده است و گفته است هند از افغانستان علیه پاکستان استفاده می کند.

در همین راستا، برخی از اعضای شورای ملی خواستار پیگرد قانونی گیلانی شده اند. اما گیلانی گفته است که صحبت های وی به طور کامل و درست بازتاب نیافته است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement