خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

۷۵درصد مکاتب در پکتیا فاقد ساختمان می باشد

۷۵درصد مکاتب در پکتیا فاقد ساختمان می باشد

Mar 26, 2018 - 16:44

گردیز(پژواک،۶حمل۹۷): مقامات پکتیا می گویند که تعداد زیادی از مکاتب در این ولایت، هنوزهم فاقد ساختمان می باشد، که در نتیجۀ آن روند آموزشی اکثر مناطق با کندی مواجه شده است.

بر اساس معلومات ریاست معارف پکتیا، در حال حاضر ۳۹۶باب مکتب در این ولایت موجود است که نزدیک به ۲۵۰آن، فاقد ساختمان می باشد.

این در حالی است که طی سه سال گذشته، برای هیچ مکتب ساختمان اعمار نشده است.

شمیم خان کتوازی والی پکتیا، امروز"۶حمل" در این مورد به آژانس خبری پژواک گفت که امسال برای حدود ۴۰باب مکتب ساختمان اعمار خواهد شد.

کتوازی افزود: "برای بهبود بخش تعلیمی شاگرد، معلم، کتاب و محیط سالم مهم می باشد، ما برای همین یک پلان منظم تهیه کردیم؛ امسال، واقعاً سال معارف در پکتیا خواهد بود، چند برابر سالهای گذشته کار خواهیم کرد و با توجۀ خاص رئیس جمهور برای حدود چهل مکتب تعمیر اعمار خواهد شد."

همچنان کوچی ځاځی رئیس معارف پکتیا، به پژواک گفت که ساختمان و محیط سالم، نیاز اساسی برای آموزش می باشد و با فراهم نشدن آن، آموزش لازم انجام نمی شود.

ځاځی اعمار ساختمان برای چهل باب مکتب را یک پیشرفت مهم دانست؛ اما گفت که مشکل با این هم حل نمی شود؛ کمک دولت، موسسات، سازمان ها و کشورهای کمک کننده لازم است.

وی افزود: "اکنون۷۵درصد مکاتب فاقد ساختمان می باشد و این، در پیش روی آموزش و کیفیت، یک مشکل عمده می باشد؛ با کمبود کتب درسی مواجه می باشیم و امیدواریم که کتاب ها هرچه زودتر چاپ و برای ما برسد که وقت شاگردان ضایع نشود."

همچنان نورالله یک تن از شاگردان مکتب غفورخیل منطقۀ تیره مربوط شهر گردیز گفت که مکتب آنها ساختمان ندارد.

وی افزود: "مکتب ما اکثرا در روز باد و باران رخصت می باشد و شاگردان احساس امنیت نمی کنند."

از سوی دیگر، یکی از دلایل عدم رفتن به صنوف بالا و یا ترک مکتب دختران نیز عدم موجودیت ساختمان و معلمان زن محسوب می شود.

ذبیح الله باشندۀ منطقۀ مش ولسوالی سیدکرم گفت که بیشتر خانواده ها دختران شان را به سبب نبود جای و سرپناه مناسب، از صنف چهارم یا پنجم به بالا، از رفتن به مکتب منع می کنند.

وی گفت: "درس خواندن بدون تعمیر بسیار مشکل می باشد، باد و باران می باشد و گاهی گرد شدید می باشد، پس چطور می تواند که کسی به درس توجه کند. همچنان دخترانی که بزرگ شوند، باید در یک جای مصئون درس بخوانند و از سوی معلمان زن یا ریش سفید آموزش داده شوند."

عبدالرشید عثمانی مدیر معارف زرمت نیز نا امنی ها و عدم ساختمان مکاتب را از مشکلات عمده پیش روی تعلیم دختران دانسته گفت: "کسی حاضر نمی شود که فرزندان یا دختران و خواهران شان را در شرایط ناامن و یا اینکه جای مناسب برای درس آنها فراهم نباشد، به تعلیم بفرستد و در اکثر مناطق تا زمان محدود اجازه می دهد."

بر اساس معلومات ریاست معارف، اکنون در این ولایت بیشتر از دو صد هزار دانش آموز به شمول حدود ۶۰هزار دختر، مشغول آموزش می باشند که از سوی حدود پنج هزار معلم برای شان تدریس می شود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement