خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در سال ۱۳۹۶ بیش از ۷۰۰ تن به اتهام قاچاق مواد مخدر بازداشت شده اند

در سال ۱۳۹۶ بیش از ۷۰۰ تن به اتهام قاچاق مواد مخدر بازداشت شده اند

Mar 28, 2018 - 15:37

کابل(پژواک، ۸حمل۹۷): مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مسکرات و مواد مخدر می گوید که در سال ۱۳۹۶، تعداد ۷۴۱ تن به ظن و یا اتهام قاچاق موادمخدر درکابل و ولایات مختلف کشور بازداشت شده اند.

خالد موحد سخنگوی این مرکز، امروز در نشست خبری در کابل گفت که این تعداد، در پیوند به ۵۶۸ قضیه توسط پولیس ویژۀ مبارزه با مواد مخدر شناسایی و بازداشت شده اند و پروندۀ آنها به منظور رسیدگی، به مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مسکرات و مواد مخدر رسیده است.

وی گفت که  ۵۹ کارمند دولتی، ۲۸ زن، و هشت شهروند ایرانی و یک پاکستانی، شامل بازداشت شدگان می باشند.

به گفتۀ موحد، بیش از۱۸۹۱کیلوگرام هیروئین، ۱۰ تن مورفین، حدود ۲۵ تن تریاک، ۶۱ تن چرس ۱۳۶۶ کیلوگرام شیشه (نوعی مواد مخدر)، ۲۴ تن مواد کیمیایی جامد، بیش از ۳۴ هزار لیتر مواد کیمیایی مایع و ۱۸ هزار لیتر مشروبات الکولی، از این افراد به دست آمده است.

سخنگوی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مسکرات و مواد مخدر خاطرنشان کرد که در این مدت ۲۱۵عراده وسايط نقلیه، ۹ عراده موترسایکل، ۷۲۱سیت تيلیفون همراه، ۲۵۵ هزار دالر و ۴۵ میلیون افغانی پول نقد نیز به دست آمده است، که با حکم محکمه ابتدایی به خزانۀ دولت واریز شده است.

بر پایه معلومات موحد؛ در سال گذشته، کابل با۲۰۰ قضیه و ننگرهار با ۱۰۵ قضیه در صدر فهرست ولایات دارای قضایای جرمی مسکرات و مواد مخدر قرار داشته است.

به گفته وی، نورستان تنها ولایتی است که درجریان سال ۱۳۹۶ خورشیدی، هیچ قضیه مرتبط با قاچاق مسکرات و مواد مخدر در آن به ثبت نرسیده است.

سخنگوی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مسکرات و مواد مخدر تصریح کرد که محکمه ابتدایی این مرکز، در مورد ۶۰۵ قضیه از مجموع قضایای مذکور، حکم صادر کرده است و بر اساس آن ۶۷۱ تن محکوم به مجازات شده اند.

خالد موحد افزود که این افراد شامل۷۰ تن از کارمندان دولتی، چهارتبعه خارجی و۲۷ زن می باشند و چهار تن نیز به دلیل نبود دلایل و شواهد کافی، برائت گرفته اند.

سخنگوی مرکز عدلی و قضایی گفت که در جریان سال گذشته، محکمه استیناف در رابطه به ۳۰۰ پرونده جرایم قاچاق مواد مخدر و مسکرات، حکم صادر کرده است و مطابق با احکام صادر شده، ۴۳۶ تن که شامل ۵۱ کارمند دولتی، ۱۴ زن و هشت تبعۀ خارجی می شود، محکوم به مجازات شده اند و ۲۹ تن بنابر نبود دلایل و شواهد کافی برائت گرفته اند.

موحد درادامه خاطرنشان کرد که در مجموع، شمار افرادی که در سال ۱۳۹۶ به ظن و یا اتهام قاچاق مواد مخدر و مسکرات در کشور بازداشت شده اند، نسبت یک سال قبل از آن، افزایش قابل ملاحظه یی داشته است. به گفتۀ وی در سال ۱۳۹۵، ۵۷۷ تن در مناطق مختلف کشور بازداشت شده بودند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement