خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

افراد وابسته به یک عضو ولسی جرگه جلو فعالیت شرکت استخراجی ترکی در کابل را گرفتند

افراد وابسته به یک عضو ولسی جرگه جلو فعالیت شرکت استخراجی ترکی در کابل را گرفتند

Mar 30, 2018 - 15:33

کابل (پژواک،۱۰حمل ۹٧): ده ها تن از کوچی ها به حمایت از حاجی موسی برادر یک عضو ولسی جرگه، تظاهرات کرده و یک شرکت ترکی را که از دوازده سال به این طرف درکابل مصروف تولید استخراج سنگ تعمیراتی است، مسدود کردند.

مظاهره کننده گان که تعداد شان به بیش از دوصد تن می رسید، صبح امروز بر شرکت "سپتی اوغلوانس مات ستی" که مصروف استخراج سنگ تعمیراتی، از تپه مروارید تنگی غاروى پلچرخی می باشد، یورش برده و با راه اندازی تظاهرات، جلو فعالیت این شرکت را گرفتند.

حاجی موسی تره خیل برادر ملا تره خیل محمدی نماینده کوچی ها در ولسی جرگه، در صحبت با آژانس خبری پژواک گفت که این تظاهرات، از سوی چهارهزار خانواده راه اندازی شده و او در این مورد هیچ نوع دخالتی ندارد.

او افزود که باشنده گان این ساحه، از انفجاراتی که از سوی این شرکت بخاطر استخراج سنگ صورت می گیرد و همچنان از گرد و خاک این شرکت به تنگ آمده اند و خواستار متوقف شدن فعالیت این فابریکه در ساحه رهایشی می باشند.

به گفته موصوف، باشنده گان تنگی غارو، این شرکت را مسدود کرده اند و دیگر این شرکت اجازه ندارد که در این ساحه فعالیت نماید.

اما حاجی محمد عظیم احمدی معاون شرکت "سپتی اوغلوانس مات ستی" به پژواک گفت که حوالی ساعت٨ شب مورخ هفت حمل، افراد حاجی موسی با چندین عراده موتر زرهی، وارد ساحه شرکت شده و یک باب کانتینر را در نزدیک دیپوى این شرکت گذاشتند و سه محافظ مسلح را نیز جابجا ساختند.

وی به آژانس پژواک گفت: «ما بعد از اطلاع یافتن از موضوع، رسماً وزارت امور داخله و قوماندانی زون ۱۰۱ آسمایی کابل را در جریان قرار دادیم و آنها یک تیم را موظف ساختند تا کانتینر را بردارند؛ اما تاکنون برعلاوه اينکه کانتینر برداشته نشده، حالا امروز افراد حاجی موسی با چهارصد نفر، بر شرکت حمله کردند و شرکت را به تصرف شان در آوردند.»

او افزود که افراد حاجی موسی، با گذاشتن دو کانتینر در دروازه شرکت، شرکت را تصرف کرده و فعالیت آنها متوقف شده است.

به گفتۀ موصوف، حاجی موسی به بهانۀ اینکه شرکت آنها باعث اذیت مردم می شود، مردم را جمع کرده و می خواهد تا منفعت این شرکت، مانند شرکت های دیگر که دراین ساحه وجود دارد و جواز فعالیت ندارند، به جیب آنها برود.

اما حاجی موسی این ادعاها را رد نموده گفت که ده افغانی هم از کسی نگرفته است. وى ادعای معاون شرکت را دروغ دانسته، افزود: «ای گپ ها به خاطر بدنامی ما گفته شده که هیچ واقعیت ندارد.»

معاون شرکت ياد شده، بدون ارایه جزئیات گفت که در این ساحه برعلاوه شرکت آنها، دوازده شرکت دیگر نیز وجود دارد و فعالیت می کنند که هیچ کدام آنها از سوی وزارت معادن، جواز فعالیت به دست نیاورده اند؛ اما از اینکه به حاجی موسی پول میدهند، مصروف استخراج هستند.

او افزود که شرکت آنها در دوازده سال گذشته، سالانه اضافه از یکصد هزار دالر به دولت افغانستان مالیه میدهد و جواز فعالیت نیز به دست دارند.

معاون شرکت ترکی، که خود افغان بوده و با يک تبعۀ ترکى که رياست اين شرکت را برعهده دارد، بعنوان يک شريک کار ميکند، به پژواک گفت: «اگر ما هم به او (حاجی موسی) پول بدهیم و یا برایش اجازه بدهیم که تپه ای را که در کنار معدن قرار دارد، غصب کند، هیچ مشکلی وجود ندارد.»

به گفتۀ او، آنها در این معدن حدود پنج میلیون دالر سرمایه گذاری کرده اند و اگر جلو مافیا و زورگویان گرفته نشود، هیچ سرمایه گذار حاضر به سرمایه گذاری در کشور نخواهد شد و سرمایۀ شانرا از افغانستان بیرون خواهند کرد.

ضمنا معاون شرکت به پژواک گفت که تمامى کارمندان اين شرکت، پس ازحملۀ افراد مسلح حاجى موسى، فرار کرده و حاضر به کار نشده اند و حتى دو عراده واسطۀ آنها که حين  فرار کارمندان دچارعارضۀ تخنيکى شده است نيز در صحن شرکت باقى مانده است.

یک منبع امنیتی در زون ۱۰۱ آسمایی کابل که نخواست از او نام برده شود، به پژواک گفت که اين موضوع، در حال بررسی قرار دارد و هیچ فردی و یا گروهی حق ندارد که مانع کار قانونی سرمایه گذاران در کشور شود.

خبرنگار پژواک که ازاين محل گزارش تهيه کرده ميگويد که برعلاوۀ ده ها عراده واسطه که افراد مسلح مجهز با سلاح هاى سبک و سنگين را حمل ميکرد، يکتعداد وسايط زرهى که به گفتۀ برخى باشنده هاى محل، مربوط به حاجی موسی تره خیل و برادرش ملا تره خیل محمدی نماینده کوچی ها در ولسی جرگه بوده، حين حمله به اين شرکت در ساحه ديده مى شد.   

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement