خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کم آبى، نيمى از باشندگان ولسوالى سيغان باميان را تهديد مى کند

کم آبى، نيمى از باشندگان ولسوالى سيغان باميان را تهديد مى کند

Apr 08, 2018 - 16:17

باميان (پژواک،١٩حمل٩٧): منابع محلى در باميان مى گويند که نيمى از باشندگان ولسوالى سيغان اين ولايت، با معضل کم آبى روبه رو بوده و صدها خانواده، به همين دليل احتمالا از خانه و کاشانۀ شان بيجا خواهند شد.

عبدالجليل سيغانی مدير قريه جات ولسوالی سيغان، به آژانس خبرى پژواک گفت که از جمله بيش از شش هزار خانواده در اين ولسوالى، ٣٨٣٠ آن از ناحيه کم آبى با مشکل مواجه اند.

وی افزود: "سروی شمارى از نهادها ازجمله کميته ملى مبارزه با حوادث نشان مى دهد که کم آبى و خشکسالى، علاوه براينکه مردم را شديدا نگران کرده است، احتمال ميرود که صدها خانواده ازخانه وکاشانۀ شان دست به کوچ بزنند."

وی گفت که فعلا مقدار آب نسبت به سال قبل، بيش از نصف کم شده است و زارعين نيز علاقه مندی به کشت و زرع ندارند و تعدادی از چشمه ها نيز خشکيده است.

سيغانی علاوه کرد که اگر يک راهکار برای حمايت مردم از طرف دولت مرکزی و يا ادارات ملل متحد در اين زمينه مد نظر گرفته نشود، اقتصاد کلی مردم سيغان به نصف کاهش خواهد يافت وهزاران فاميل، قادر به تامين مخارج شان نخواهندبود.

محمد مبين يکی ازدهاقين ولسوالی سيغان، به پژواک گفت که امسال  زمين هاى خود راکشت نکرده است؛ زيرا زمين خشک است وآب هم موجود نيست .

وی افزودکه دهاقين به دليل نبود آب، از کشت گندم وکچالو در اين ولسوالی خود داری مى کنند و حتی اميد ندارند که به همان اندازه تخمى که پاشيده اند حاصل به دست آورند .

اين دهقان گفت در سالهايی که برف وباران هم بود، در ولسوالى سيغان کمبودآب احساس مى شد؛ اما امسال که نه برف باريد و نه باران، آب نوشيدنى نيز به سختی پيدا خواهد شد.

عمرخان بيانی ولسوال سيغان ولايت باميان نيز از اين وضعيت ابراز نگرانی کرده و  گفت که وضعيت را با ادارات مربوطه در ولايت، در جريان گذاشته ومشکل کم آبی مردم سيغان را شديدا متضررکرده است.

وی افزود که مردم سيغان، بيش از ٩٠  فيصد زراعت پيشه و مالداراند که خشکسالی باعث شده است نه آبی برای زراعت باشد و نه علف در کوه برای تغذيۀ مواشی و اين معضل، باعث مشکلات متعدد برای ساکنين سيغان خواهد شد.

ازسويى هم عبدالرحمن احمدى سخنگوى والى باميان گفت که مشکل خشکسالى و کم آبى در سراسر باميان وجود دارد.

موصوف به پژواک گفت که براى رفع اين معضل، بايد پلان هاى وسيع روى دست گرفته شود و اداره محلى باميان، به تنهايى نمى تواند به موضوع خشکسالى و کم آبى دراين ولايت رسيدگى کند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement