خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

وزارت صحت عامه: از هر ۱۰ معتاد به موادمخدر در کشور تنها یک تن مداوا می شود

وزارت صحت عامه: از هر ۱۰ معتاد به موادمخدر در کشور تنها یک تن مداوا می شود

Apr 10, 2018 - 18:22

کابل(پژواک،۲۱حمل۹۷): وزارت صحت عامه با ابراز نگرانی از افرایش شمار افراد معتاد به مواد مخدر در کشور، می گوید که درحال حاضر به دلیل امکانات کم، از هر ۱۰ معتاد تنها یک تن مداوا می شود.

مشرانوجرگه امروز وزیر مبارزه با مواد مخدر، وزیر صحت عامه، معین مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله و قوماندان امنیه کابل را برای توضیح در مورد چگونگی مبارزه با مواد مخدر، به نشست این مجلس فراخوانده بود.

نثار احمد حارث رئیس کمیسیون رفاه عامه مشرانوجرگه گفت که افزایش کشت، قاچاق و استفاده از مواد مخدر در کشور نگران کننده است و نهادهای مسئول در زمینه مبارزه با این پدیده به درستی عمل نکرده اند.

وی به طور نمونه به وضعیت استفاده کنندگان از مواد مخدر در کابل اشاره کرد و گفت که با گذشت هر روز، شمار معتادان در کابل افزایش می یابد و این افراد در وضعیت بسیار رقت باری به سر می برند.

فرهاد سخی نماینده مردم کابل نیز با متهم کردن برخی از آمران و سربازان حوزه های پولیس پایتخت، به بی کفایتی در زمینه مبارزه با مواد مخدر، گفت که فروش آزادانۀ مواد مخدر در پایتخت و استفاده از آن بسیار نگران کننده است.

وی افزود: "تراکم معتادین درساحه بادام باغ، پل سوخته، چمن حضوری، دریای کابل و دیگر نقاط شهر کابل نشان دهندۀ ضعف ادارات مسئول است و باید مقام های مسئول در این زمینه پاسخگو باشند."

پاسوال محمد داوود امین قوماندان امنیه کابل گفت که حدود دو ماه از آغاز کارش می گذرد؛ اما با وصف آن در این مدت پولیس کابل توانسته است ۲۴۲ تن را به اتهام قاچاق و نگهداری مواد مخدر بازداشت کند.

وی گفت که پولیس پایتخت، در دو ماه گذشته ۱۳۵۵ فرد معتاد به مواد مخدر را در همکاری با نهادهای مسئول برای معالجه به مراکز درمانی انتقال داده و مصمم است با جدیت بیشتری در این زمینه عمل کند.

سلامت عظیمی وزیر مبارزه با مواد مخدر، در پاسخ به نگرانی سناتوران گفت: "مواد مخدر یک چالش ملی است و رسیدگی به آن، ضرورت به هماهنگی همه ادارات دولتی دارد."

اما وی افزود که وزارت مبارزه با مواد مخدر، به عنوان یک نهاد پالیسی ساز و نداشتن قوه اجرایی و کمبود بودجه، نمی تواند بدون همکاری دیگر نهادها در راستای مبارزه با این پدیده به طور مؤثر اقدام کند.

به گفته خانم عظیمی، سطح کشت تریاک در کشور در سال جاری افزایش یافته است و ۳۲۸ هکتار زمین در بیشتر از ۱۷۰ ولسوالی در ۲۴ ولایت، به کشت تریاک اختصاص یافته است.

وزیر خاطرنشان کرد که نا امنی و افزایش تقاضای جهانی برای مواد مخدر، از جمله دلایل عمده افزایش کشت تریاک در کشور می باشد.

احمد جان نعیم معین پلان و پالیسی وزارت صحت عامه گفت برآورد می شود که حدود سه و نیم میلیون تن در کشور، به نوعی از مواد مخدر استفاده می کنند.

اما به گفته وی، با وصف میزان بالای شمار افراد استفاده کننده از مواد مخدر، ظرفیت مداوای این افراد بسیار کم است و در حال حاضر، از هر ۱۰ معتاد تنها یک تن درمان می شود، که امکان روی آوری دوباره این افراد به مواد مخدر وجود دارد.

معین وزارت صحت عامه هشدار داد تا زمانی که کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر کنترل نشود و نیز مسئله بیکاری در کشور حل نشود، بحران مواد مخدر در کشور قابل کنترول نخواهد بود.

افغانستان بزرگ‌ترین تولید کننده تریاک در جهان شناخته می‌شود. بر پایه گزارش مشترک اخیر حکومت افغانستان و اداره مبارزه با جرایم سازمان ملل متحد، در سال ۱۳۹۶ میزان تولید مواد مخدر در کشور نسبت به یک سال قبل از آن ۸۷ درصد افزایش داشته است. برآورد شده است که در سال ۱۳۹۶، نه هزار تُن مواد مخدر در کشور تولید شده باشد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement