خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اتحادیه اروپا: پاسخ ندادن طالبان به طرح صلح دولت افغانستان مایۀ نگرانی نیست

اتحادیه اروپا: پاسخ ندادن طالبان به طرح صلح دولت افغانستان مایۀ نگرانی نیست

Apr 11, 2018 - 17:17

کابل (پژواک، ۲۲حمل۹۷): سفیر اتحادیۀ اروپا در کابل می گوید که پاسخ ندادن طالبان به طرح حکومت افغانستان، مایۀ نگرانی نیست و مشورت رهبران این گروه در این زمینه ادامه دارد.

پیر مایادون، این موضوع را در نشستی که امروز با نام "فرهنگ افغانستان؛ فرهنگ صلح" با حضور شماری از مقام های دولتی، سفیران کشورهای خارجی مقیم کابل، نمایندگان شورای عالی صلح و برخی از استادان پوهنتون و فعالان مدنی برگزار شده بود بیان کرد.

سفیر اتحادیه اروپا در این نشست که از سوی سوی دفتر نمایندگی این اتحادیه راه اندازی شده بود، با اشاره به طرح پیشنهادی صلح حکومت افغانستان گفت: " گفتگوهای صلح پیچیده است؛ اما خاموش ماندن طالبان در مورد طرح صلح حکومت وحدت ملی، امیدواری هایی را برای صلح به وجود آورده است."

پیر مایادون با بیان اینکه طرح  صلح حکومت، فرصتی برای طالبان است افزود: "اینکه طالبان تا به حال به این طرح جواب نداده اند، هنوز بسیار زود است که نتیجه گیری کنیم."

این دیپلمات ارشد اروپایی گفت: "ما از طالبان می خواهیم تا طرح صلح حکومت وحدت ملی را بسیار به دقت مطالعه کنند و سپس در موردش تصمیم بگیرند."

مایادون خاطر نشان کرد که اتحادیه اروپا تلاش می کند تا  بخاطر صلح و ثبات دایمی در افغانستان، زمینه تفاهم را میان اقشار مختلف جامعه به وجود آورد تا برای تامین صلح، راه های معقول پیدا شود.

وی در ادامه گفت که نشست امروز بخاطر جمع آوری پیشنهادهای اقشار مختلف در مورد صلح برگزار شده است. به گفته سفیر اتحادیه اروپا، فرهنگ افغانستان، فرهنگ صلح است و این فرهنگ، می تواند برای پیشرفت های گفتگوهای صلح مورد استفاده قرار بگیرد.

وی با اشاره به آمادگی برای برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ها در آخر ماه میزان سال جاری گفت که مشروعیت و شفافیت این انتخابات، برای اتحادیه اروپا بسیار مهم است و حتی قرار است یک تیم تخصصی از این اتحادیه، بخاطر نظارت از این انتخابات به کابل بیاید.

مایادون افزود: "اتحادیه اروپا ۱۵ میلیون یورو برای برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی و ۱۵.۵ میلیون یورو را برای انتخابات ریاست جمهوری به حکومت افغانستان کمک می کند."

محمد شفیق گل آغا شیرزی وزیر امورسرحدات وقبایل که در این جلسه حضور یافته بود گفت که نقش چهره های سیاسی، متنفذین محلی، و فعالان مدنی در تامین صلح بسیار مهم است.

به گفته وی، مشکلات مهم و حیاتی افغانستان از طریق جرگه حل شده است و وزارت امور سرحدات و قبایل، با در نظرداشت اهمیت آن، قرار است به زودی یک نشست بزرگ برگزار کند.

عبدالحکیم مجاهد معاون شورای عالی صلح گفت که طرح پیشنهادی صلح حکومت افغانستان، به طالبان رسیده است و رهبری طالبان در حال مشورت در این زمینه است.

 وی افزود: "امکان دارد طالبان در یک فرصت مناسب، جواب مثبت شان را داشته باشند؛ چون هر دو جناح از جنگ خسته شده اند."

مجاهد خاطر نشان کرد که شورای عالی صلح، برای تامین صلح و ثبات از همکاری های اتحادیه اروپا و کشورهای مختلف در راستای تامین صلح در افغانستان حمایت می کند.

طرح تازه صلح حکومت ماه حوت گذشته اعلام شد. محمد اشرف غنی رئیس جمهور در گشایش نشست پروسه کابل که با حضور نمایندگان ۲۵ کشور و چند سازمان بین المللی برگزار شد، این طرح را بیان کرد.

وی گفت که دولت افغانستان می خواهد بدون پیش شرط ، با طالبان آتش بس کند و ضمن پذیرش این گروه به عنوان یک حزب سیاسی، با نمایندگان آن در هر جایی که باشند، بخاطر صلح مذاکره کند.

تعدیل قانون اساسی، آزادی زندانیان طالبان، و خارج کردن نام مقام های این گروه از فهرست سیاه بین المللی، از دیگر  موارد عمدۀ این طرح بود که رئیس جمهور اعلام کرد.

گروه طالبان، قبل از برگزاری این نشست اعلام آمادگی کرده بود که در پیوند به قضیه افغانستان با امریکا گفتگو کند؛ اما تا اکنون در مورد پیشنهاد جدید حکومت افغانستان واکنش نشان نداده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement