خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

وکلا: برخى¬ها مانع بررسى حمله هوايى کندز از سوى ولسى جرگه شده اند

وکلا: برخى¬ها مانع بررسى حمله هوايى کندز از سوى ولسى جرگه شده اند

Apr 11, 2018 - 15:01

کابل (پژواک، ٢٢ حمل ٩٧): شمارى از اعضاى ولسى جرگه مدعى اند که بنا بر"يک معامله"، جلو رفتن هيات اين جرگه براى بررسى حمله هوايى در ولسوالى دشت ارچى کندز، گرفته شده است.

این حمله قواى هوايى اردوى ملى، در هفته اول ماه جارى در ولسوالى دشت ارچى کندز صورت گرفته است. گزارش هاى متفاوت در مورد چگونگى حمله و تلفات ناشى از آن نشر شده است.

سرپرست دفتر مطبوعاتى وزارت دفاع، در ۱۵حمل نام ١٨ تن از طالبان مسلح به شمول مولوى بريال عضو شوراى کويته را گرفت و گفت که در حمله يادشده، اين ١٨ تن کشته شده و ١١ تن ديگر طالبان زخمى شده اند. وى مدعى شد که طالبان بعد از حمله هوايى، شمارى از مردم عام را تيرباران کرده اند.

اما برخى منابع مى گويند که ده ها فرد ملکى، در اين حمله هوایی کشته و زخمى شده اند.

ولسی جرگه در ۱۵حمل فیصله کرد تا هیاتی متشکل از اعضای کمیسیون امور امنیتی داخلی اين جرگه، غرض بررسی چگونگی این رویداد به کندز بروند؛ اما تاکنون این هیئت به کندز نرفته است.

الله گل مجاهد نماینده مردم کابل، در نشست امروز این جرگه بدون ارایه جزییات گفت: «نماینده گان کندز و کمیسیون امنیت داخلی، به خاطر رفتن هیات به کندز معامله کرده اند، این معامله با وزیر دفاع و رییس امنیت ملی شده است.»

وى خواستار جدى بررسى اين موضوع شد و گفت که نظارت از عملکرد حکومت، جزء صلاحیت های ولسی جرگه است و نباید به خاطر اینکه نیروهای امنیتی مرتکب اشتباه شده اند، نماینده گان مردم از واقعیت ها چشم پوشی کنند.

اما فتح الله قیصاری عضو کمیسیون امنیت داخلی جرگه گفت که هفته گذشته، مسوولان امنیتی در پیوند به رویداد کندز به کمیسیون فرا خوانده شده بودند و کميسيون در نشست بعدی جرگه، گزارش رویداد کندز را با اسناد و شواهدی که سکتور امنیتی در اختیار کمیسیون قرار داده است، ارایه خواهد کرد.

اما انجنیر کمال صافى نماینده مردم کندز در این جرگه گفت: «من به عنوان نماینده مردم کندز به کمیسیون امنیت داخلی عریضه کردم؛ اما توجه نشد. همین حالا مردم کندز برعلاوه طالبان از سوی همین نظام نیز هر روز قربانی می شوند.»

او افزود: «هر معامله را که کرده ابراهیمی (رییس ولسی جرگه) کرده است؛ در جایی که ابراهیمی باشد، دیگران را صبر است.»

وى بدون ارایه جزییات مدعى شد که قبلا نیز ابراهيمى رییس ولسی جرگه و نماینده مردم کندز در این جرگه، با سرنوشت مردم کندز معامله کرده است.

 ابراهيمى در نشست امروز حضور نداشت.

وی خواستار مشخص شدن این معامله شد و گفت که باید هیات به کندز برود و واقعیت ها را برملا سازد.

همایون همایون نایب اول ولسی جرگه که ریاست نشست امروز این جرگه را برعهده داشت، گفت: «هیاتی که تعیین می شود باید برود؛ اگر ما از عملکرد حکومت نظارت کرده نتوانیم، ضعف ما را نشان می دهد، برخوردهای سلیقوی باعث شده تا ما صلاحیت نظارتی خود را از دست بدهیم.»

وی از اعضا و کمیسیون های دایمی اين جرگه خواست تا با استفاده از مطبوعات، بر حکومت فشار وارد نکنند، بل با استفاده از صلاحیت نظارتی که دارند به مشکلات مردم رسیده گی نمایند.

همایون، یک بار دیگر به دو کمیسیون (امنیت داخلی) و (امور دفاعی و تمامیت ارضی) این جرگه وظیفه سپرد تا رویداد کندز را بررسی کنند و نتایج آن را با جرگه شریک سازند.

حکومت و کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان و سازمان ملل متحد نيز گفته اند که چگونگى حمله هوايى دشت ارچى کندز را بررسى مى کنند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement