خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"طالبان، مانع کِشت سی هزار هکتار زمین ما شده اند"

فيچرها

آرشيف

"طالبان، مانع کِشت سی هزار هکتار زمین ما شده اند"

Apr 14, 2018 - 15:45

سرپل (پژواک، ٢٥ حمل ٩٧): برخى باشنده هاى قريۀ مسجد سبز ولسوالى سانچارک ولايت، سرپل مدعى اند که طالبان، مانع کِشت سی هزار هکتار زمین آنها شده و به همين دليل ناگزيراند اين محل را ترک کنند.

باشنده هاى اين قريه مى گويند که در اين محل، حدود دو هزار خانواده زندگى دارند و شمارى از آنها از چهار سال به اين سو، در برابر مخالفين مسلح دولت سلاح برداشته اند.

آنان مدعى اند که طالبان مسلح، بر قریه های همجوار مسجد سبز تسلط دارند و نمى گذارند که باشنده هاى مسجد سبز که بيشتر آنها شغل دهقانى دارند، زمين هاى شان را کشت کنند.

ثمرالدین باشندۀ اين محل گفت که طالبان بالاى کسانى که به زمين هاى شان مى روند، شليک مى کنند و چند وقت پيش، يک چوپان را در زمين هاى کمى دورتر از اين محل کشتند.

او افزود: «به خاطر حکومت قربانی داديم و جنگ کردیم و حالا که نمی توانیم زمین های خود را کشت کنیم، حکومت هم ما را فراموش کرده است؛ اگر وضعیت این گونه پیش برود، مردم مسجد سبز با قحطی رو به رو مى شوند و ناچار منطقه را ترک کنند.»

منبع خاطر نشان کرد که چندى پيش، يک پوسته باشنده هاى اين محل که در برابر طالبان مى جنگيدند، به دست طالبان سقوط کرد و ١٢ تن از ساکنان اين محل در آن کشته شدند.

او از حکومت خواست که مشکلات مردم مسجد سبز را نادیده نگیرد و براى حل آن اقدام کند.

جاوید یکی دیگر از باشنده های این منطقه گفت که درآمد مردم مسجد سبز، از طریق دهقانى است و اگر دهقانى کرده نتوانند گرسنه می مانند.

وى افزود: «از حکومت می خواهیم که برای این مردم، راه بیرون رفت از مشکل پیش آمده را جستجو کند.»

اسدالله خرم عضو شورای ولایتی سرپل که خودش نیز باشنده مسجد سبز است، با تایید شکایت باشنده های اين محل، هشدار داد که اگر حکومت به حل مشکل اين محل توجه نکند، باشنده گان اين محل در اثر قحطی و گرسنگی مجبور به ترک منطقه خواهند شد.

همچنان او افزود که در صورت عدم توجه به اين مشکل، مردم محل بيجا خواهند شد و کمربند دفاعى حکومت در سانچارک نيز به سود طالبان خواهد شکست.

باشنده های مسجد سبز می گویند که بارها مشکل شان را با حکومت محلی شريک ساخته و خواهان کمک شده اند؛ اما حکومت در مقابل خواست آنها سکوت اختیار کرده و هیچ اقدام عملی نکرده است.

عبدالملک عظیمی معاون والی سرپل مشکلات قریۀ مسجد سبز را تاييد کرده گفت که باشنده های این قریه، حامی حکومت هستند و به خاطر حمایت از حکومت، سال ها است که در مقابل طالبان می جنگند.

به گفته او، حکومت محلی در تلاش است تا از طريق ضربه زدن بر طالبان مسلح، در امنیت قریه مسجد سبز تغيیرات مثبت به وجود آيد.

پژواک تلاش کرد تا نظر طالبان را در اين مورد داشته باشد؛ اما تا حال جوابى را دريافت نکرده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan