خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سرمايه گذاران ترکيه علاقه مند به سرمايه گذارى در افغانستان مى باشند

سرمايه گذاران ترکيه علاقه مند به سرمايه گذارى در افغانستان مى باشند

Apr 15, 2018 - 16:31

کابل(پژواک، ٢٦ حمل ٩٧): مقام هاى اتاق تجارت و صنايع افغانستان، در مورد فرصت هاى سرمايه گذارى در کشور به هيات تجارى ترکيه معلومات داد و اين هيات نيز به سرمايه گذارى در افغانستان علاقه مندى نشان داد.

هیئت ٢٥ نفری تجاری ترکیه تحت ریاست فاتح متین معین وزارت اقتصاد آن کشور، به منظور گسترش روابط تجاری وسرمايه گذارى با افغانستان، دو روز قبل وارد کابل گردیده است.

مسئولان اتاق تجارت و صنايع افغانستان و هيات يادشده، امروز درنشست «کنفرانس تواصل تجارتی افغان- ترک» در هوتل کابل ستار، شرکت نمودند.

عتیق الله نصرت رییس عامل اتاق تجارت و صنايع افغانستان در اين نشست، خطاب به هيات يادشده گفت که در حال حاضر در افغانستان ظرفيت هاى خوب سرمايه گذارى در بخش­هاى توليد انرژى برق، زراعت، استخراج معادن، صحت و ساختمان وجود دارد و حکومت افغانستان از سرمايه گذاران خارجى استقبال مى کند.

وى با اشاره به فرصت سرمايه گذارى دربخش توليد انرژى گفت که افغانستان درحال حاضر به ٥٠٠٠ ميگاوات برق نياز دارد؛ اما ظرفيت توليد ٢٣ هزار ميگاوات برق آبى و ١٢٠ ميگاوات برق آفتابى را دارد.

به گفته او سرمايه گذارانى که در اين بخش سرمايه گذارى کنند، مى توانند برق را به خارج از افغانستان نيز صادر کنند.

او گفت که زمينه خوب سرمايه گذارى دربخش صحت نيز موجود است؛ زيرا افغان­ها سالانه نزديک به ٤٠٠ ميليون دالر امريکايى در خارج از افغانستان صرف تداوى مى کنند.

نصرت افزود که در بخش­هاى استخراج معادن، ساختمانى و پروسس محصولات زراعتى نيز به ظرفيت بلند، زمينه سرمايه گذارى موجود است.

وى گفت که در ١٦ سال گذشته بيشترين سرمايه گذارى­هاى خارجى درافغانستان به خصوص در بخش ساختمان، از سوى سرمايه گذاران ترکى صورت گرفته است.

موصوف از هيات تجارى ترکيه خواست که در قسمت ايجاد سهولت اخذ ويزه ترکيه و کاهش محصول گمرکى، ايجاد مرکز خدمات تجارى افغان در استانبول (مرکز ترکيه)، با افغانستان همکارى کنند.

وى گفت که در يک ماه آينده تجار افغان، صادرات را از طريق شرکت هوايى ترکى (ترکش ايرلاين) به آن کشور آغاز مى کند.

به گفته او چند سال قبل حجم تجارت ميان دو کشور به ٣٢٠ ميليون دالر مى رسيد؛ اما نظر به برخى عوامل در سال­هاى اخير اين رقم به ١١٠ ميليون دالر کاهش يافته است. او عوامل کاهش تجارت ميان دو کشور را مشخص نکرد.

وى گفت که در حال حاضر، افغانستان به ترکيه سالانه به ارزش ٣٣ ميليون دالر صادرات دارد و ميزان صادرات ترکيه به افغانستان سالانه به ٧٧ ميليون دالر مى رسد.

 فاتح متين معين وزارت اقتصاد ترکيه در اين نشست گفت که بهبود و گسترش روابط تجارتى و سرمايه گذارى ميان ترکيه و افغانستان، هدف از آمدن هيات تجارى آن کشور به افغانستان مى باشد.

وى افزود که تجار و سرمايه گذاران آن کشور، بيشتر از هر وقت ديگر در بخش­هاى توليد انرژى برق، استخراج معادن، صحت و ساختمان در افغانستان علاقه مند به سرمايه گذارى مى باشند.

او گفت که در قسمت حل مشکلات و ايجاد سهولت­ها براى تجار افغانستان، از هيچ نوع همکارى دريغ نخواهد کرد.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری در خبرنامه یی که به دسترس پژواک قرار گرفته، گفته است که محمد اشرف غنی رئیس جمهور امروز با این گروه از سرمایه گذاران ترکیه در ارگ دیدار کرده است.

رئیس جمهور ضمن تاکید برگسترش بیشتر روابط افغانستان و ترکیه به ویژه در عرصه تجارت و سرمایه‌گذاری، گفت که ترکیه تجارب موفقی در این زمینه‌ها دارد و این تجارب می‎تواند در توسعه بیشتر روابط دو کشور مفید واقع شود.

محمد اشرف غنی افزود که حکومت افغانستان آماده است تا سهولت‌های لازم را بخاطر تشویق سرمایه‌گذاران ترکیه فراهم ‌سازد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement