خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

«اگر پاکستان از مشکل تراشى دست برندارد، تجارت با آن کشور را متوقف مى سازيم»

«اگر پاکستان از مشکل تراشى دست برندارد، تجارت با آن کشور را متوقف مى سازيم»

Apr 16, 2018 - 16:01

کابل(پژواک،٢٧ حمل ٩٧): اتاق تجارت و صنايع افغانستان مى گويد که پاکستان به بهانۀ مطالبه تصديقنامۀ صحى ميوه و سبزيجات صادارتى افغانستان به آن کشور، مانع صادرات افغانستان مى شود و در صورت ادامۀ اين معضل، بايد افغانستان اقدام بالمثل کند.

 اين اتاق هشدار مى دهد که اگر مشکل تصديقنامۀ صحى ميوه و سبزيجات صادراتى افغانستان به پاکستان تا ختم ماه ثور حل نگردد، تجار و دهاقين افغان با مشکل بزرگ مواجه خواهند شد.

خانجان الکوزى معاون اول اتاق تجارت و صنايع افغانستان، امروز در يک نشست خبرى مشترک با شمارى از تجار در کابل گفت که از حدود پنج ماه به اين طرف، پاکستان برخى شرايط را بر محصولات زراعتى افغانستان که به آن کشور صادر مى شود وضع نموده است.

موصوف افزود که از پنج ماه به اين طرف، بدون سرتيفيکيت (تصديقنامه) معتبر صحى که در آن بايد نوعيت خاک زمين زراعتى و موارد مهم ديگر توضيح مى شود، اجازۀ ورود به ميوه و سبزيجات افغانستان به پاکستان داده نمى شود.  

وى از اين تصميم پاکستان اظهار نگرانى کرد و افزود: «وزارت زراعت و مالدارى افغانستان، توانايى ندارد که اين چنين سرتيفيکيت با معيار هاى بسيار بلند را تهيه و به صادر کننده­هاى ميوه و ترکارى بدهد.»

موصوف خاطر نشان کرد که اگر پاکستان از اين تصميم خود صرف نظر نکند، تا ختم ماه ثور با رسيدن ميوه و ترکارى کشور، تجار و دهاقين افغان با مشکلات جدى مواجه خواهند شد.

 او گفت: «پاکستان کوشش مى کند که تحت عناوين مختلف، مانع صادرات محصولات افغانى شود و به اين ترتيب، ضربه سنگين به اقتصاد و مردم کشور ما وارد کند.»

وى افزود که افغانستان در سال ١٣٩٦ به مقدار ١،٢ ميليون تُن، صادرات محصولات زراعتى داشته که بيش از ٨٠٠ هزار تُن آن، به پاکستان صادر مى شود.

به گفته او در حال حاضر، نزديک به ٣٠٠٠ تُن پنبه افغانستان به دليل نداشتن تصديقنامه، در سرحد پاکستان در تورخم، از سوى حکومت پاکستان متوقف مى باشد.

الکوزى پاکستان را بزرگترين شريک تجارتى افغانستان خواند و افزود: «اگر حکومت افغانستان اين مشکل را با حکومت پاکستان حل نکند، ما به اين باور هستيم که تجار و باغدار ما با مشکل کلان مواجه مى شوند و ضرر مى کنند.»

وى گفت اين تصميم از سوى حکومت پاکستان درحالى اتخاذ گرديده که اجناس پاکستان، با سرتيفيکيت هاى جعلى وارد افغانستان مى شود.

حاجى اختر محمد احمدى رييس اتحاديه صادر کنندگان ميوه و ترکارى، در نشست امروز از حکومت خواست که هرچه زودتر در اين زمينه اقدام کند و يک هيات عالى رتبه متشکل از نماينده هاى حکومت، اتاق تجارت و صنايع و تجار به پاکستان برود و با حکومت آن کشور، براى حل مشکل به طور جدى صحبت کند.

به گفته او در صورتى که حکومت پاکستان اين مشکل را حل نکند، بايد حکومت افغانستان عمل بالمثل را انجام دهد و به صادرات پاکستان به افغانستان اجازه ورود ندهد.

سخنرانان يادشده گفتند در صورت عدم رفع اين مشکل، تجار افغان راه هاى بديل را دريافت خواهند کرد و تجارت را با پاکستان توقف مى دهند.

اکبر رستمى سخنگوى وزارت زراعت، مالدارى و آبيارى؛ به آژانس خبرى پژواک گفت که در حال حاضر براى محصولات زراعتى، يک تصديقنامه از سوى آن وزارت داده مى شود که مورد تاييد تمام کشورهاى آسيايى، عربى و اروپايى قراردارد و هيچ کدام به جز پاکستان مشکل ايجاد نمى کند.

موصوف افزود: «پاکستان با آن معيارهايى سرتيفيکيت مى خواهد که حتى خودش نيز چنين سرتيفيکيت ندارد.»

وى گفت که وزارت زراعت با وزارت تجارت و صنايع کشور، مشترکاً کار مى کنند تا اين مشکل از مجراى ديپلماتيک حل گردد.

مسافر قوقندى سخنگوى وزارت صنعت و تجارت، در اين مورد گفت که به زودى نشست دوجانبه تجارتى ميان افغانستان و پاکستان در اسلام آباد پايخت آن کشور برگزار مى شود و جانب افغانستان، با جديت اين مشکل را با مقام هاى آن کشور مطرح خواهد کرد.  

موصوف نيز گفت درصورتى که اين مشکل حل نگردد، افغانستان راه هاى بديل را براى تجارت دريافت خواهد کرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement