خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حضور مردم در مراکز ثبت نام راى دهندگان در فارياب کمرنگ است

حضور مردم در مراکز ثبت نام راى دهندگان در فارياب کمرنگ است

Apr 16, 2018 - 18:02

ميمنه (پژواک،٢٧حمل٩٧): برخی فعالين مدنی و باشنده گان  ولايت فارياب، از حضور کمرنگ مردم در مراکز ثبت نام رای دهنده گان ابراز نگرانی نموده  و می گويند که تهديدات امنيتی، عوام فريبی وکلا و برچسپ خوردن تذکره ها، باعث شده تا مردم نسبت به اين پروسه کم علاقه شوند.

 امين الله انتظارعضو شبکه نهاد های جامعه مدنی فارياب، به آژانس خبرى پژواک گفت که تهديدات بلند امنيتی، وعده های ميان تهی  وکلا در دوره های گذشته به مردم و مهر شدن تذکره ها، از علت هايی اند که مردم نسبت به انتخابات کم علاقه شوند.

انتظارعلاوه نمود: "مخالفين مسلح در تمام ساحات و شاهراه ها از مردم تذکره می پرسند؛ هيچ کس نمى خواهد با حيات خود بازی نمايد. افراد و اشخاصى را وکيل بسازند که مانند گذشته ملت را فريب داده با وعده های چرب رای را بگيرند و به تجارت شخصی شان بپردازند."

وی افزود در گام نخست ضرور است که دولت با همکاری جامعه جهانی، امنيت را در افغانستان تامين وزمينه اشتراک همه اقشار را در روند انتخابات مساعد سازد؛ در غير آن مردم در پروسه انتخابات شرکت نخواهند کرد.

محمد آصف پيمان استاد پوهنتون فارياب گفت که در انتخابات های قبلی، مردم با قبول خطرات جانی و مالی ثبت نام کردند، کلک های شان بريده شد، به پای صندوق های رای رفتند، افراد و اشخاص را به عنوان نماينده شان برگزيده به شوراى ملى  فرستادند؛ اما آنانيکه درچند دوره وکيل شدند، جز اينکه به خانواده خود فکر کردند و در بيرون از کشور سرمايه اندوختند، خانه ساختند، موترهای زرهی سوار شدند، قطعاً برای مشکل مردم کارى  نکردند.

وی گفت که بحث دوم تامين امنیت و سلامت انتخابات است، دولت بايد امنيت را فراهم کند و به مردم از سلامت انتخابات اطمينان دهد؛ در غير آن هيچ کس در پروسه ثبت نام اشتراک نخواهد کرد و آنها اين پروسه را تحريم خواهند کرد.

محمد اسماعيل کاتب که در يکى از ادارات دولتى فارياب کار مى کند گفت او مسووليتی که در قبال جامعه و باوری که به دموکراسی داشت، روز اول به مراکز ثبت نام رفت و ثبت نام کرد؛ اما امروز معلومات گرفته است در ظرف سه روز فقط ٦ نفر در يک سايت مراجعه و ثبت نام کرده اند.

وی نيز مهر شدن تذکره ها، تهديد مخالفين مسلح و عوام فريبی وکلا را از بی علاقه گی مردم نسبت به انتخابات آينده دانسته افزود: "در هر سايت، حدود ١٥ کارمند انتخاباتی و امنيتی موظف اند؛ اگر ترس از مخالفين و دلسردی مردم از وکلا نباشد، چرا خود آنها ثبت نام نمی کنند؟ سايت ها در هر ليسه های شهر ميمنه ايجاد شده، ده ها معلم، مامور و شاگرد در آنجا موجوداند؛ هيچکدام شان ثبت نام نکردند."

عبدالرسول پينه دوز در شهر ميمنه گفت: "چند بار در انتخابات شرکت کردم و دو بارهم وکيل انتخاب نمودند تا صلح برقرار شود، ارزانی شود، برادر کشی ختم گردد؛ اما وضعيت بدتر از گذشته شد  و من  همان پينه دوز که بودم هستم، حتى گاهی نمى توانم پول دو قرص نان را پيداکنم، اين بار به انتخابات هيچ علاقه ندارم، نمى خواهم وقت خود را ضايع بسازم ."

يک منبع معتبر  در کميسيون مستقل انتخابات که نخواست نامش گرفته شود گفت که در سه روز، شمار ثبت نام شده گان کمتر از ١٥٠ نفر مى باشد.

امان الله امان رئيس دفتر ولايتی کميسيون مستقل انتخابات در ولايت فارياب، هرچند آمار دقيق از ثبت نام شدگان به دست نمى دهد؛ اما تائيد می کند که در سطح شهر ميمنه ٢٤ مرکز راى دهى ايجاد شده و  حضور مردم خيلی کمرنگ و نگران کننده است.

وى دليل عدم حضور مردم را به محلات ثبت نام تهديدات امنيتی و برچسب فورم انتخابات در تذکره ها دانسته گفت که همه از مخالفين هراس دارند، از اين رو نمى خواهند به تذکره های شان نشان انتخابات زده شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement