خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"دولت افغانستان، هفتاد درصد تعهدات کنفرانس بروکسل را عملى کرده است"

"دولت افغانستان، هفتاد درصد تعهدات کنفرانس بروکسل را عملى کرده است"

Apr 16, 2018 - 14:43

کابل(پژواک،٢٧ حمل٩٧): وزيرماليه افغانستان، از عملى شدن هفتاد درصد تعهدات افغانستان در کنفرانس بروکسل خبر مى دهد و مى گويد که قرار است در ماه سرطان، نشست مقدماتى کنفرانس ژنيو براى افغانستان در کابل تدوير شود.

به اساس گزارش ، اشتراک کننده گان نشست بروکسل که در ماه ميزان سال ١٣٩٥ به اشتراک مقام هاى عاليرتبۀ هفتاد کشور و ٢٠ سازمان بين المللى برگزار شده بود، اعلام کرده بودند که در چهار سال، افغانستان را ١٥.٢ ميليارد دالر کمک مى کنند.

محمد اکلیل حکیمی وزیر مالیه که امروز در نشست استماعیه ولسی جرگه شرکت کرده بود گفت که قرار است در ٢٧ و ٢٨ ماه نوامبر سال روان، نشستى به اشتراک سرمنشی سازمان ملل متحد، رییس جمهور افغانستان، وزراى خارجه و امور انکشافى ۷۲ کشور و نماینده گان ۳۵ سازمان بین المللی، براى تعقيب و بررسى تعهدات دو جانبه کنفرانس بروکسل براى افغانستان، در شهر ژنيو برگزار شود. 

وی بدون ارايه جزييات خاطر نشان ساخت که اجندای این نشست، ترتیب شده و در ماه سرطان سال روان یک نشست مقدماتی به منظور برگزاری این کنفرانس در کابل نیز برگزار خواهد شد.

موصوف گفت که دولت افغانستان، هفتاد درصد تعهدات کنفرانس بروکسل را عملى کرده است و متباقی در حال اجرا است؛ اما تمویل کننده گان بيشتر به تعهدات شان عمل نکرده اند.

وزیر مالیه که در مورد دستاوردهای حکومت وحدت ملی به ولسى جرگه معلومات ارایه می کرد گفت که عواید دولت افغانستان، به دليل اصلاحات به وجود آمده در سال گذشتۀ مالى، نسبت به سال ۱۳۹۳(بعد از تشکيل حکومت وحدت ملی) هفتاد درصد افزایش یافته است.

بنا بر معلومات موصوف، در سال ۱۳۹۳عواید دولت نزديک به ۹۰ میلیارد افغانی بود.

همچنان او افزود که حکومت افغانستان، به منظور جلوگیری از فرار مالیات با کشورهای همسایه، بعضی تفاهمنامه ها را به امضا رسانده، که به اساس آن کشورهای همسایه مکلف هستند معلومات لازم گمرکی را با وزارت مالیۀ افغانستان شریک سازند.

وی گفت که تاجکستان، اين کار را عملا آغاز کرده و کشورهاى ازبکستان، ایران، پاکستان و چین نيز در آيندۀ نزديک مطابق تفاهمنامه عمل خواهند کرد.

وی افزود که برخی کارها به منظور خودکفایی افغانستان، روی دست است که با تطبیق آن، بعد از سال ٢٠٢٤ افغانستان بودجه عادی و انکشافی خود را از عواید داخلی تمویل خواهد کرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement