خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

علاقه مندى اکثريت محصلين پوهنتون هاى کابل نسبت به دروس شان کم شده است

علاقه مندى اکثريت محصلين پوهنتون هاى کابل نسبت به دروس شان کم شده است

Apr 16, 2018 - 12:25

کابل (پژواک،٢٧حمل٩٧): يافته هاى پژواک نشان مى دهد که از هر پنج محصل پوهنتون هاى کابل، سه تن عمدتاً به دلايلى چون شيوۀ تدريس و نبود اميدوارى به دريافت کار، در دوران تحصيل به دروس شان کم علاقه مى شوند.

از ميان هر ده تنى که علاقمندى شان در دورۀ تحصيلى نسبت به دروس شان کم شده، شش تن ناقص بودن روش تدريس، سه تن نبود اميدوارى به کار در آينده و متباقى عوامل ديگر را سبب دلسردى شان عنوان مى کنند.

همچنان به اساس اين يافته ها، شمارمحصلينى که علاقه مندى شان با پوهنتون کم مى شود، در پوهنتون هاى دولتى سه درصد بيشتر از پوهنتون هاى خصوصى است و در ميان پسران دو در صد بيشتر نسبت به زنان مى باشد.

به اساس اين يافته ها در پوهنتون هاى دولتى بيشترشيوۀ مروج تدريس و در پوهنتون هاى خصوصى بيشتر نبود اميدوارى به کارعامل دلسردى محصلين خوانده شده است.

گزارش مکمل

آژانس خبرى پژواک از اول حمل سال روان تا هجده هم اين ماه، با يکصد محصل صنوف چهارم شمارى از پوهنتون هاى دولتى و خصوصى کابل و همچنان کسانى که اخيراً از اين پوهنتون ها فارغ شده اند، گفتگو نموده است.

پوهنتون هاى دولتى( کابل ،طبى کابل، پولتخنيک، تعليم و تربيه استاد ربانى وغضنفر) وهمچنان پوهنتون ها و موسسات تحصيلات عالى خصوصى(ابن سينا، کاتب، آريانا، استقلال، باختر، خاتم النبيين، دنيا، رابعه بلخى، رنا، فانوس، غالب، گوهرشاد، کاردان و مشعل) شامل اين پوهنتون ها است.

مصاحبه شونده ها که ٤١ در صد آنها را زنان و دختران تشکيل مى دهد و ٥٦ در صد آنها مربوط به پوهنتون هاى دولتى مى باشند، به گونۀ تصادفى انتخاب شده اند.

کاهش علاقه مندى به درس

نتایج نظرسنجى بيانگر آن است که بيش از نيمى از محصلين به گونۀ روزافزون نسبت به دروس شان در حالى کم علاقه شده که تمايل چهل درصد محصلين نسبت به دروس شان بيشتر شده است.  

محمد مبین محصل سمستر هفتم پوهنځى اقتصاد پوهنتون کابل و يک تن از مصاحبه شونده ها مى گويد که علاقه مندی اش به درس و آگاهی او در خصوص مسایل مختلف روز به روز بیشتر شده، در شخصیت او نسبت به سه سال پيش تغییر مثبت آمده است و نسبت به آینده خود خوشبین می باشد.

به گفته او در پوهنتون کابل در کنار درس در پوهنځى، زمينه اشتراک در کورس های رایگان برای تقویت مهارت های محصلين در بخش هاى رهبرى، پروپوزل نویسی و غيره نیز مساعد شده که او را نسبت به پوهنتون بيشتر علاقه مند ساخته است.

اما اکثريت محصلين مخالف نظر محمدمبين مى باشند.

لیمه افشید که در سال ١٣٩٦ از پوهنځى ژورنالیزم پوهنتون کابل فارغ شده است، مى گويد که راه یافتن به پوهنتون کابل را یگانه راه رسیدن به اهدافش می پنداشت، اما پس از ورود به اين محل اکادميک روز به روز علاقه مندى اش به پوهنتون کم شده رفت.

وی افزود:«سال‌های اول و دوم بهتر بود. هنوز امید و انگیزه‌ ای وجود داشت، اما پس از سال سوم دیگر هیچ چيز نماند. همه به این باور بودیم که با درس پوهنتون به جایی نمی رسیم، ذهن ما پر از این بود که وقتی وارد ساحۀ کار شویم، این چپترهایی که شب امتحان خط به خط حفظ کرده‌ ایم، به داد ما نمی ‌رسد؛ زیرا بیشتر مواد درسی از کار رفته و کهنه است و در جهان امروزی بازار ندارد.»

عوامل کاهش علاقه مندى

از ميان هر ده تنى که علاقمندى شان در دورۀ تحصيلى نسبت به دروس شان کم شده، شش تن ناقص بودن روش تدريس، سه تن نبود اميدوارى به کار و متباقى عوامل ديگر را عامل دلسردى شان عنوان مى کنند.

يازده درصد (شش تن) از مصاحبه شونده هاى دلسرد شده از دروس شان که نظريات متفرقه داده اند، هر کدام دلايل مختلف چون کم بودن اهمیت پوهنتون هاى خصوصی نسبت به دولتی، تجارتى بودن پوهنتون هاى خصوصى، عدم علاقه مندی به رشته، مشکلات اقتصادی، افزايش ناامنى و مشکلات فرهنگى را از دلايل کم شدن علاقه آنها نسبت به دروس شان عنوان کرده اند.

فریحه محصل سمسترهفتم پوهنځى اقتصاد يکى از پوهنتون هاى خصوصى مى گويد که یکی از دلایل کم شدن علاقه وی نسبت به پوهنتون، مشکلات فرهنگی می باشد؛ زیرا برخى مردم ديد منفى در مورد دخترانى دارند که به پوهنتون مى روند.

او که نخواست نام پوهنتونى که در آن درس مى خواند، در گزارش ذکر شود، افزود :«پسران به نام های مختلف دختران را توهین می کنند و در بسا حالات حتا شماری از مردم می گویند دختر وقتی پوهنتون رفت با پسران نا محرم سخن می گوید و باید از آن دختر دست شست، زیرا او دیگر قدسیت خود را از دست داده است.»

شکايت از شيوۀ تدريس

ليمه افشيد که در سال ١٣٩٦ از پوهنځى ژورنالیزم پوهنتون کابل فارغ شده و از جمع کسانى است که شيوۀ درسى را عامل کم شدن علاقمندى اش نسبت به دروس مى داند، مى گويد:«٩٠ در صد تحولات فکری ام را مدیون فضای پوهنتون مى دانم، اما مدیون درس پوهنتون نیست.»

او ادامه داده گفت:«عامل بی انگیزه شدن و بی باوری بر درس پوهنتون را می ‌شود شیوۀ تدریس غیر معیاری، حاکمیت سیستم ارباب برده‌ ای بین استاد و دانشجو (محصل)، محتوای کم‌جان جزوه‌ های درسی و در کُل پاسخگو نبودن نظام تدریسی پوهنتون به نیازهای جوان امروزی دانست.»

وى از نبود کارهاى عملى در پوهنتون شکايت دارد و می گوید که شماری از کتاب های درسی کهنه است و در دنیای امروزی کارآمدی ندارد.

محمد راشد محصل سمستر هفتم پوهنځى اقتصاد يکى از پوهنتون خصوصى که نخواست نام پوهنتون در گزارش ذکر شود نيز مى گويد: «شماری زیادی از استادان ما تبدیل شد و استادان جدید با شیوۀ جدید تدريس باعث دلسردی ما شده است.»

به گفته او برخی مواد درسی آنها از کتاب ها و سایت های انترنتی کاپی شده است، در دروس تنوع وجود ندارد، تدریس بیشتر به شکل نظری است، کارهای عملی خیلی کم است و زمینه برای کارهای گروپی هم کم مى باشد.

عبدالقهار جواد استاد پوهنځى ژورنالیزم پوهنتون کابل نيز مى گويد، با آن که تا حد زیاد مواد درسی استادان از سوى وزارت تحصیلات عالی کنترول می شود، اما هنوز هم مواد درسی از کار رفته و کهنه در برخى پوهنتون های کشور در حالى تدریس می شود که شیوۀ تدریس، نصاب و مواد درسی، هر کدام می تواند در علاقه مندى محصلين تاثيرگذار باشد.

همچنان موصوف خاطر نشان کرد که سیستم کانکور پوهنتون هاى دولتی شبیه قرعه کشی می باشد؛ زیرا هر داوطلب حق انتخاب پنج رشته را دارد، اما بیشتر داوطلبان به رشته هاى انتخابى اول و دوم راه نمى يابند که این خود از ابتدای شمولیت در پوهنتون سبب کم شدن علاقه مندى محصلين به دروس شده مى تواند.

او بر شیوۀ محصل محورى تدريس، اخذ امتحان کانکور در دو بخش جداگانه (علوم اجتماعى و علوم طبيعى) تاکيد دارد مى گويد که مجزا بودن علوم طبيعى و اجتماعى به محصل چانس راه يافتن به رشته اى را مى دهد که در آن استعداد خوب داشته باشد.

همچنان او تاکيد دارد که برای انگیزه دهی به محصلين در پوهنتون های خصوصی، بايد امتحانات سمستر با جدیت بیشتر گرفته شود و اعتبار پوهنتون هاى خصوصى بلند برده شود.

عارفه پیکار سخنگوی وزارت تحصیلات عالی در مورد شکايت محصلين از شيوۀ تدريس مى گويد که در گذشته کمبود استادان و کمبود مواد درسی خود عامل حاکمیت تام استاد به درس می شد که محصل را دلسرد می کرد.

به گفته وى، در حال حاضر شيوۀ تدريس به گونه اى است که هم استاد و هم محصل در محوريت قرار دارند، اما تلاش ها جريان دارد که تدريس کاملا به گونۀ محصل محورى شود.

به اساس معلومات او چهار ماه می شود که روی بازنگری چگونگی تطبیق سیستم کریدت کار جریان دارد و در آینده نزدیک تمام این مشکلات حل خواهد شد.

نبود اميدوارى به کار

مریم محصل سمستر هفتم پوهنځى انجنيرى پوهنتون خصوصى مشعل مى گويد، عامل دلسردى او از درس اين است که براى اکثريت محصلين پيدا کردن کار بعد از فراغت دشوار مى باشد، زيرا به گفته او در تقررى ها بیشتر از ضوابط به روابط اهمیت داده می شود و گذشته از آن اداره هايى که به روابط اهمیت نمی دهند، خواهان تجربه کاری می باشند و کسانى که از پوهنتون فارغ مى شوند تجربه کارى نمى داشته باشند.

به گفتۀ وى، اين مشکل در کنار ناامنى ها در کشور، سبب شده است که در سال هاى اخير شمار زيادى جوانان تحصيل کرده کشور را ترک کنند.

عبدالقهارجواد نيز مى گويد که فضای مبهم افغانستان، بیکاری و افزایش ناامنی عامل یاس و سردرگمی محصلين بوده می تواند و بايد حکومت برنامه هاى عملى براى رفع اين چالش ها داشته باشد.

سخنگوى وزارت تحصيلات عالى مى گويد که اين وزارت برنامه کارآموزی براى محصلين از طريق معرفى آنها به اداره ها مختلف در نظر دارد تا پيش از فارغ شدن از پوهنتون، صاحب تجربه کارى نيز شوند.

حکومت در کنار تلاش براى گفتگوهاى صلح با مخالفين مسلح نيز اخيرا اعلام کرده است که برنامه ها براى تامين امنيت و ايجاد فرصت هاى کارى روى دست دارد.

ميزان دلسردى به تفاوت زنان، مردان و پوهنتون ها

مردان کمى بيشتر نسبت به زنان به دروس شان به گونه روزافزون بى علاقه شده اند و علاقه مندى به دروس ميان محصلين پوهنتون هاى دولتى نسبت به محصلين پوهنتون هاى خصوصى نيز کمى بيشتر مى باشد. 

يافته هاى پژواک نشان مى دهد که از هر ده محصل مرد شش تن، اما از هر ده محصل زن پنج تن گفته اند که علاقه مندى شان با دروس و پوهنتون در صنوف بالاتر نسبت زمان شموليت شان در پوهنتون، کم شده است.  

احمد علی اقبال محصل سمستر پنجم طب معالجوی پوهنتون خصوصی کاتب که قبلا در پوهنځى زراعت پوهنتون کابل نيز درس خوانده است، مى گويد که شیوۀ تدریس و رفتار استادان با محصلين در پوهنتون های خصوصی نسبت به پوهنتون هاى دولتی بهتر است.

وی افزود:«من چندی پیش یک سروی را در پوهنتون طبی کابل انجام دادم و محصلين از رویه استادان زیاد شکایت داشتند و می گفتند که استاد با شاگرد مثل دشمن رفتار می کند و هیچ در قصۀ شاگرد نمى باشد، اما در پوهنتون هاى خصوصی همان استادان رویه خیلی عالی و دوستانه با ما دارند که خود شاهد آن هستم.»

عبد القهار جواد استاد پوهنځى ژورناليزم می گوید، يکى از دلايل کم بودن درصدى محصلين دلسرد شده از دروس در پوهنتون هاى خصوصى اين است که استادان اين پوهنتون ها بيشتر تلاش مى کنند که محصلين از شيوۀ تدريس آنها شکايت نکنند؛ زيرا مى دانند، اگر محصلين از شيوۀ تدريس آنها شکايت کنند، وظايف شان را از دست مى دهند.

اما به گفته او استادان پوهنتون هاى دولتى مصوونيت شغلى دارند و حتى رييس جمهور نيز بدون دلايل موجه برکنار کرده نمى تواند.

او مى افزايد:«پس معلوم است که در پوهنتون های دولتی حاکمیت استاد بر شیوۀ تدریس بیشتر از محصل بوده می تواند که این خود سبب دلسردی محصل از درس می شود.»

داکتر شفیع نعیمی رییس اتحادیه پوهنتون های خصوصی نيز مى گويد که سکتور خصوصی بیشتر مشتری محور است، کوشش می کند که رضایت مشتری را داشته باشد و روی همین اصل رضایت محصل در پوهنتون های خصوصی در اولویت قرار دارد.

عارفه پیکار سخنگوی وزارت تحصیلات عالی، برخى مشکلات در اين مورد را مى پذيرد، اما مى گويد، وزارت تحصيلات عالى برنامه هاى روى دست دارد که به اساس آن انگيزه درسى محصلين هم در پوهنتون هاى خصوصى و هم در پوهنتون هاى دولتى بيشتر خواهد شد و تمام استادن به شيوۀ محصل محورى تدريس خواهند کرد.

تفاوت در عوامل دلسرى در پوهنتون ها

فروزان که سال قبل از رشته روان شناسی پوهنتون کابل فارغ شده است، مى گويد: «پوهنتون کابل شهرت دارد و از نگاه سند معتبر است و این یک امیدواری است. اما اگر از نگاه درس، پوهنتون کابل را با برخى پوهنتون های خصوصى مقایسه کنیم، می بینیم که درس ها در برخى پوهنتون هاى خصوصى نسبت به پوهنتون کابل خیلی خوب است.»

محمد الهام قیس که در سال ١٣٩٦ از پوهنځى حقوق پوهنتون خصوصى رنا فارغ شده است، از شيوه تدريس در اين پوهنتون راضى است، اما مى گويد که برنامه هاى لازم برای کاریابی و استخدام در ادارات برای محصلين نداشت.

همچنان به گفته او، به دليلى نسبت به دروس علاقه مندى چندان پيدا نمى کرد که در تقررى ها به اسناد پوهنتون هاى دولتى نسبت به پوهنتون هاى خصوصى بيشتر اعتبار داده مى شود.

اما رييس اتحاديه پوهنتون هاى خصوصى مى گويد که اسناد پوهنتون هاى خصوصى داراى اعتبار است، اما چون پوهنتون هاى خصوصى تجربه جديد در افغانستان است، ممکن برخى محصلين از اعتبار کم سند تحصيلى اين پوهنتون ها نگرانى داشته باشند.

او در مورد شکايت از عدم اميدوارى به يافتن کار محصلين، گفت که اين اتحاديه تلاش دارد برنامه هاى معرفى محصلين پوهنتون هاى خصوصى براى کارآموزى به موسسات مختلف را گسترش دهد.

همچنان سخنگوى وزارت تحصيلات عالى مى گويد که در تقررى ها، سند فراغت پوهنتون هاى دولتى با پوهنتون هاى خصوصى تفاوت ندارد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking