خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"نخست وزير پاکستان، خواستار برکنارى قوماندان امنيۀ کندهار شده است"

"نخست وزير پاکستان، خواستار برکنارى قوماندان امنيۀ کندهار شده است"

Apr 16, 2018 - 16:24

کابل(پژواک، ٢٧ حمل ٩٧): برخى اعضاى ولسى جرگه، ضمن ابراز نگرانى از وضعيت امنيتى غزنى، مدعى شدند که نخست وزير پاکستان، خواستار برکنارى قوماندان امنيۀ کندهار شده؛ اما رياست جمهورى اين سخنان را رد مى کند.

ابدالله محمدی نماینده مردم سمنگان در ولسی جرگه، در نشست امروز اين جرگه با اشاره به سفر ده روز پيش شاهد خاقان عباسی صدراعظم پاکستان به کابل گفت: «پاکستان هیچ گاه کاری خوب نکرده و نباید ما منتظر کار خوب آنها باشیم، عباسی بعضی خواسته های نامشروع از حکومت افغانستان داشته که این خواسته های او، مداخله در امور افغانستان است.»

او بدون ارايه جزييات در مورد خواسته هاى ديگر عباسى، گفت که يکى از اين خواسته ها اين بود که جنرال عبدالرازق قوماندان امنيۀ ولايت کندهار برکنار شود.

شکیبا هاشمی نماینده مردم کندهار در ولسی جرگه نیز مدعی شد که عباسی برعلاوۀ بعضی خواسته های دیگر، خواهان برکناری جنرال عبدالرازق شده است.

او جنرال عبدالرازق را یک جنرال پرکار، شجاع و دشمن پاکستان خواند و افزود: «جنرال رازق پاکستان را در سپین بولدک شکست داد و حالا می خواهد او را برکنار کند تا بتواند به اهداف خود برسد.»

هر دو نماينده يادشدۀ مردم از سران حکومت افغانستان خواست تا فریب پاکستان را نخورند و به خاطر خوشحالی پاکستان، جنرال عبدالرازق را برکنار نکنند؛ زیرا موجودیت او در تامین امنیت کندهار مفيد واقع شده است .

شماری از اعضای دیگر این جرگه نیز نظر مشابه داشتند.

رييس ولسى جرگه در مورد گفت: «جنرال عبدالرازق یک جنرال شجاع و با غرور است، پاکستان به دلیل اینکه او یک چهره تاثیرگذار در کندهار است خواهان برکناری او شده؛ چون آنها از او شناخت خوب دارند.»

وی از رهبران حکومت خواست تا قوماندان امنيه کندهار را تقدیر نمایند؛ زیرا او مانع «برنامه های شوم پاکستان» شده است.

او بر حمله هوایی و پرتاب راکت نیروهای پاکستانی بر ولسوالی های نزدیک خط ديورند در کنر و ننگرهار اشاره کرد و آن را تجاوز آشکار بر افغانستان خواند و گفت که نباید رهبران حکومت، فریب بازی های پاکستان را بخورند.

اما شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری در صحبت با آژانس خبری پژواک گفت که صدراعظم پاکستان، چنين خواست را نداشته است.

او افزود: «آنچه در سفر صدراعظم پاکستان صورت گرفته، گفتگوى دو جانبه و امضای موافقتنامه بوده است که با جزئیات شریک شده است.»

وی خطاب به اعضای ولسی جرگه گفت: «تقاضای ما از دوستان این است که اول معلومات شان را تکمیل بکنند و بعد اظهار نظر داشته باشند.»

وى افزود که عزل و نصب مقام ها موضوعات داخلی افغانستان است و هیچ کسی حق ندارد در آن مداخله نماید.

نگرانى از وضعيت امنيتى غزنى

عبدالقیوم سجادی نماینده مردم غزنی در ولسی جرگه، در نشست امروز این جرگه بدون ارایه جزییات گفت که در نتیجه غفلت مسوولین امنیتی در غزنی، خواجه عمری که امن ترین ولسوالی اين ولايت است، به دست طالبان سقوط کرد و تجهیزات هنگفت نیروهای دولتى به دست طالبان افتاد.

ولسوالى خواجه عمرى، چهار روز پيش براى مدت کوتاه به دست مخالفين مسلح دولت سقوط کرد.

وی ضمن اینکه وضعیت امنیتی غزنی را شکننده خواند افزود: «خطرجدی سقوط ولایت و ولسوالی های غزنی به دست مخالفين مسلح وجود دارد و اگر تدابیر جدی روی دست گرفته نشود، سرنوشت غزنی مثل کندز خواهد شد.»

علی اخلاقی نماینده دیگر غزنی در این جرگه نیز نظر مشابه داشت و گفت: «نا امنی در غزنی در حال افزایش است و تحرکات دشمن بیشتر شده است، غزنی در معرض سقوط قرار دارد.»

وی از حکومت خواست تا عملیات تصفیوی را به منظور پاکسازی این ولایت راه اندازى کند، تجهیزات و سلاح لازم را در اختیار نیروهای امنیتی قرار دهد و در مسیر راه مرکز و ولسوالی ها پوسته ها را افراز کنند.

به گفته او، در حال حاضر نیروهای امنیتی در این ولایت، با سلاح کهنه مصروف تامین امنیت هستد و تشکیلات آنها نيز کمتر از ولایات همجوار می باشد.

برخی اعضای دیگر این جرگه نیز خواهان توجه جدی حکومت به ولایت غزنی شدند.

عبدالرووف ابراهیمی رییس ولسی جرگه نیز از وضعیت امنیتی در غزنی اظهار نگرانی کرد و خطاب به مسوولان امنیتی گفت: «تدابیرجدی را اتخاذ کنید تا خطر سقوط ولایت غزنی رفع شود.»

وی به کمیسیون امور امنیتی این جرگه وظیفه سپرد تا در پیوند به اوضاع امنیتی غزنی، مسوولان امنیتی را استجواب کند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement