خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

چهل درصد آب درياى هلمند به ولايت نيمروز داده ميشود

چهل درصد آب درياى هلمند به ولايت نيمروز داده ميشود

Apr 16, 2018 - 18:05

لشکرگاه (پژواک، ٢٧حمل ٩٧): مقامات ولايت هلمند و نيمروز، فيصله کرده اند که ٤٠ درصد آب درياى کجکى، به ولايت نيمروز داده خواهد شد.

باشندگان ولايت نيمروز، از چند هفته بدينسو مى گويند که با کمبود شديد آب آشاميدنى مواجه اند و براى رسيدگى به اين مشکل، تظاهرات و ساير حرکات مدنى را انجام داده اند.

براى رسيدگى به اين مشکل، امروز(٢٧حمل) در لشکرگاه مرکز ولايت هلمند، يک نشست برگزار گرديده بود که علاوه بر واليان هلمند و نيمروز، وزير آب و برق نيز در آن اشتراک نموده بود.

حیات الله حیات والی هلمند گفت که بعد از اين، ٤٠ درصد آب براى يک مدت به ولايت نيمروز جريان خواهد داشت.

او افزود: "حق مردم نيمروز در درياى هلمند ٢٠ درصد است؛ اما اينکه مشکلات در نيمروز بيشتر است، مقامات حکومتى و سران قومى هر دو ولايت فيصله نموده اند که ٤٠ درصد آب، به نيمروز داده شود؛ اما ٢٠ درصد آن بعد از حل مشکل مذکور دوباره بند ميشود."

محمد سيمع والى نيمروز گفت که همچو مشکلات در اين ولايت براى مدتى کم  است، کار ساخت بند کمال خان با سرعت جريان دارد که با تکميل شدن آن، مردم نيمروز با همچو مشکلات مواجه نخواهند شد.

والى افزود: "آبى که ١١ روز قبل از درياى هلمند به ما سرازير شده است، تاکنون نيز نرسيده؛ چرا که مقدار آن کم است و در مسير راه ضايعات دارد، اگر اين آب بيشتر گردد و يکبار به نيمروز برسد، بعدا مى تواند که فقط ٢٠ درصد آن جريان داشته باشد."

 بازمحمد ناصر رييس شوراى ولايتى نيمروز گفت که آنها اين آب را براى نوشيدن مى خواهند؛ چرا که انسان ها و حيوانات، به علت نبود آب با تهديد مرگ مواجه اند.

در پايان نشست، على احمد عثمانى وزير آب و برق گفت که اگر اين آب به شکل درست مديريت شود، به هر دو ولايت کفايت مى کند.

عثمانى گفت که مقامات هر دو ولايت، از اين فيصله شديداً حمايت مى کنند.

قابل ذکر است که پاشندگان ولايت نيمروز، از سال ها بدينسو با کمبود آب مواجه اند؛ اما تاکنون نيز راه حل اساسى به آن جستجو نشده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement