خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سطح تجارت از راه تورخم پايين تر شده است

سطح تجارت از راه تورخم پايين تر شده است

Apr 17, 2018 - 14:22

جلال آباد(پژواک، ٢٨حمل ٩٧): اتاق تجارت ننگرهار مى گويد که سطح تجارت افغانستان- پاکستان از طريق بندر تورخم، به علت مشکلات تاجران افغان در پاکستان کم شده است.

برخى منابع نيز در تورخم به پژواک گفته اند که در يک سال گذشته، سطح تجارت ٤٠ درصد پايين آمده است.

حدود چهار سال قبل، تجارت بين افغانستان و پاکستان از طريق بندر تورخم ٢ ميليارد دالر بود؛ اما ارقام تازه نشان مى دهد که اين رقم، به ٥٠٠ ميليون دالر پايين شده است.

رانندگان مى گويند که کارها نسبت به قبل کم شده و روزها را به انتظار يافتن کار سپرى مى کنند.

يک مقام پوليس سرحدى در تورخم که نخواست از وى نام گرفته شود، به آژانس پژواک گفت که چند ماه قبل، روزانه از تورخم تا حدود پنج صد لارى اموال انتقال مى شد؛ اما اکنون اين اندازه به ٣٠٠ لارى پايين شده است.

موصوف افزود که اموال تجارتى نيز محدود شده و فقط بوره، آرد و سمنت بيشتر انتقال مى شود؛ اما روزانه گاهگاهى وسايط انتقال دهندۀ ميوه جات تازه، سبزى و مواد ديگر نيز ديده مى شود.

منبع گفت که از اين طرف نيز سطح تجارت پايين شده و فقط سنگ هاى تالک و سنگ زغال انتقال ميشود.

رانندگان مى گويند که قبلا در هفته سه يا چهار پيره مى رفتند؛ اما اکنون دو پيره مى روند.

سميع الله رانندۀ موتر تيلر که از پاکستان سمنت انتقال مى دهد گفت که در هفته، بسيار با مشکل دو پيره پيدا مى کند و اکثرا حتى در دو هفته نيز يک پيره پيدا نمى شود.

مسوولين اتاق تجارت ننگرهار نيز مى گويند که سطح تجارت نسبت به قبل پايين شده است.

شاکرالله ساپى سخنگوى اين اتاق، به پژواک گفت که چهار سال قبل، اندازۀ تجارت افغانستان با پاکستان ٢ ميليارد دالر بود؛ اما اکنون به ٧٠٠ ميليون دالر پايين آمده است.

او افزود که اخيرا سطح تجارت مذکور، پايينتر شده و امکان دارد که تا ٥٠٠ ميليون دالر برسد.

او گفت که اين مشکل بعد از رفتار زشت پوليس و ساير مقامات پاکستانى با تاجران افغان در بلوچستان، سند و خيبر پشتونخواه به ميان آمده است.

موصوف افزود که اگر رفتار نادرست حکومت پاکستان با تاجران افغان همچنان ادامه يابد، امکان دارد که سطح تجارت از اين نيز پايين تر شود و به صفر تقرب نمايد.

از سويى هم اتاق تجارت و صنايع افغانستان مى گويد که پاکستان به بهانه هاى مختلف، از صادرات افغانستان جلوگيرى کرده و اگر بعد از اين نيز ادامه دهد، با اقدام بالمثل آنها مواجه خواهد شد.

منبع مى افزايد که پاکستان از اموال افغانستان، تصديقنامه هاى صحى مى خواهد؛ اما به اموال خود همچو تصديقنامه ها را نمى دهد.

خانجان الکوزى معاون اتاق تجارت، ديروز در يک نشست خبرى در کابل گفته بود که پاکستان، از پنج ماه گذشته بدينسو، شرايطى را بالاى مواد تجارتى افغانستان وضع کرده است.

به گفتۀ او، اگر به زودى به اين مشکل رسيدگى صورت نگيرد، زارعين و باغداران افغان، در دو ماه آينده با مشکلات شديد مواجه خواهند شد؛ چرا که مزارع به حاصل مى رسد.

الکوزى گفته است که افغانستان در بخش محصولات زراعتى ١.٢ ميليون تن صادرات دارد که ٨٠٠ هزار تن آن به پاکستان صادر مى گردد.

 داروخان اچکزى معاون اتاق تجارت پاکستان- افغانستان نيز ديروز به رسانه ها گفته است که خراب شدن روابط هر دو کشور و کمبود کارهاى باسازى در داخل افغانستان، باعث شده که سطح تجارت بين هر دو کشور کاهش يابد.

موصوف افزوده است که قبلا کارهاى ساختمانى در افغانستان بيشتر بود و سمنت زياد انتقال مى شد؛ اما اکنون کارهاى ساختمانى کاهش يافته و سطح تجارت نيز پايين آمده است.

تاجران افغان، در اثر تيره شدن روابط بين افغانستان و پاکستان و همچنان ايجاد موانع در برابر کارها در آن کشور، مجبور شده اند که به جاى پاکستان، با تاجکستان و ساير کشورهاى آسياى ميانه، دهليزهاى تجارتى را باز و تجارت خود را از محلات جديد آغاز نمايند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement